Yeni güvenli limanlar
Eklenme Tarihi : 11 Şubat 2015
Kategori : Yatırım

Market Watch ‘da yer alan analizde, önümüzdeki dönemde şimdilerin güvenli liman yatırım alanları olarak bilinen altın ve İsviçre Frangı’nın yerini dört farklı yatırım aracının alacağı ifade edildi. Yunanistan belirsizliği, Rusya ve Ukrayna arasında devam eden gerilim ve düşen petrol fiyatları güvenli liman algısını değiştiriyor.  Uzmanlara göre önümüzdeki dönemde riski en az olması nedeniyle seçilecek güvenli liman yatırım araçlarının başında Polonya Zilotisi geliyor. Ek olarak İsrail şekeli, Singapur doları, tarım arazileri ve büyük mevduat yatırımları en güvenilir yatırım araçları olacak.

Polonya Ziloti ve İsrail Şekeli gerçekte güvenli bir liman değildir. Polonya’nın , Ukrayna gibi hem AB hemde Rusya tarafından önemli olması analizin birileri tarafından yazdırıldığını gösteriyor. İsrail Şekeli ise son 8 ayda %25e yakın değer kaybetti. Dolar karşısında 3,92’de bulunan Şekel , İsrail MB’nın adımları ile değer kaybetmeye devam edebilir. FED’in faiz artırım ihtimali şekelin değer kaybetmesine neden olacaktır. İsrail Şekeli ilerleyen sürede Dolar karşısında değer kaybetmeye devam edecek ve tahminlerime göre 4,5’li seviyelere yükselecektir.

 

USD/ILS (Dolar/İsrail Şekeli ) Hedef 4,5

 

usdils

 

 

 

 

 

 

Singapur, dünyanın en çok borçlu ülkelerinden biridir. Dolar/Singapur doları paritesi  şu anda 1,133’dan fiyatlanıyor. Uzun vadeli yatırımcılar FED’in faizleri artırması ile doların yükselişin devam edeceği görüşü ile dolar almaya devam ediyorlar. Büyük yatırımcıların paritede hedefi  1,41’li seviyelerdir. USD/SGD paritesinde pozisyon alan yatırımcıların çoğunluğu sabit getirili yatırımlara yönelenlerdir.

 

USD/SGD  (Dolar/Singapur Doları ) Hedef 1,41

 

usdsgd

 

 

 

 

 

 

 

Tarım arazileri ise her zaman çekici olmuştur. İlerleyen yıllarda dünyanın en büyük problemi su olacaktır. İran’ın deniz suyundan içme suyu elde etmek için planladığı yatırım planları bunu göstermektedir. Dubai’nin de en büyük problemi yine sudur. Geleceğin dünyasında iklimsel değişiklikler orta doğunun önemini artırmaya devam ediyor. Dünyayı yönetmek isteyenler orta doğu’dan çekilmeleri mümkün değildir.

 

 

All material presented herein is believed to be reliable but we cannot attest to its accuracy. Opinions expressed in these reports may change without prior notice. Alper Korkmaz and/or the staffs may or may not have investments in any funds cited above as well as economic interest. Alper Korkmaz can be reached at alper@alperkorkmaz.com

Trading foreign exchange on margin carries a high level of risk, and may not be suitable for all investors. The high degree of leverage can work against you as well as for you. Before deciding to trade foreign exchange you should carefully consider your investment objectives, level of experience, and risk appetite. The possibility exists that you could sustain a loss of some or all of your initial investment and therefore you should not invest money that you cannot afford to lose. You should be aware of all the risks associated with foreign exchange trading, and seek advice from an independent financial advisor if you have any doubts. Please read full risk warning.