Yeni güç dengeleri
Eklenme Tarihi : 19 Aralık 2013
Kategori : Haberler

Fransa-Japonya-K.Kore’den sonra Türkiye’de yolsuzluk soruşturması dünya gündeminde.Arap Baharı ile Orta Doğu’da siyasi yüzler değişti.Türkiye başta olmak üzere Brezilya-Ukrayna’da ekonomi değer kaybetti.Suriye konusunda ise Amerika,Rusya engeline takıldı.Bir başka durum ise Amerika’nın tüm dünyayı dinlediği gerçeği CIA çalışanı tarafından dünyaya duyruldu.

 

Enerji anlaşmları dengeleri belirliyor.

 

 

Fransa Yolsuzluk 

 

Japonya Yolsuzluk 

 

 

K.Kore Yolsuzluk 

 

 

 

New York Belediye Başkanı Bloomberg ‘in görev süresi bu ay içinde dolacak.ABD birçok önemli görevde olan kişiler tasfiye edildi.Amerika’da belediye seçimlerinde yolsuzluk ve rüşvet operasyonu yapıldı.Birçok aday adayı bu yöntem ile saf dışına itildi.

Yani ‘’yolsuzluk’’ operasyonu bana göre yeni güçler için atılan ilk adımdır.Tüm dünyada dengeler yeniden kuruluyor.Dengeler içinde çok yükseklere çıkmış olsa bile  kullanılan kişilerin asla hayalleri olamaz diyerek tasfiye ediliyor.Kısaca bizim isteklerimiz sizin isteklerinizden önce gelir diyen güçler…

Türkiye’de hem Ak Parti hemde Gülen grubu bana göre tasfiye ediliyor.Dengeleri belirleyenler her iki grubun ortak hareket etmesi için bugüne kadar destek vermişlerdi.İki gruba ait kişilerden birilerinin bu denge kuran grubun isteklerini yerine getirmemiş olması ve kendi çıkarlarına uygun hareket etmesi bugün gelinen noktayı hızlandırdı.Dün dost olan bu grup bugün birbirlerine savaş açıyor.Ve düşman hiçbirşey yapmadan ortaya çıkarmış olduğu bu iki gücü yok ediyor.

Hiçbir dengede boşluk olmaz.Yeni siyasi bir yüz yeni bir dini lider ortaya çıkar.Bu dengeyi kuracakların planlı yapmış olduğunu gösterecek.Kısa sürede siyasi güç tarafında gücüne güç katacak dini cemaat grubunda gücüne güç katacaklar bu yeni dengenin içinde olacaklardır.

Görülmeyen nokta sanki Gülen grubu bu operasyonu yapıyor imajı veriliyor.Bence Gülen Grubu ‘’bak biz çok güçlüyüz ülkeyi biz yönetiyoruz ‘’havası ile bu imaja kendileri bile inanıyor.Puslu havada silahınızı ateşler iseniz ancak yerinizi belli edersiniz.Bu tür söylemler ile birilerini tehdit edenler tarafını belli ediyorlar.Birşekilde Gülen Grubu çözülecektir.Benim inancım Gülen Grubu tasfiye ediliyor haberleri bile yok.Tabi buna kendileri bile inanmıyor.Yani Gülen Grubu biz yapmıyoruz diyor ama yaptıklarına inanıyor.

Bu tür operasyonların dahada büyümesini bekliyorum.Ortada bir pislik var ise herkese sıçrar.Parası olanada olmayanada…Kimin ne tarafta olduğu kriz ortamında belli olur.

 

 

Yolsuzluk olmuş yada olmamış,banka müdürünün evinde şu bulunmuş  yada bulunmamış bunlar benim konum değil.Sonuç ne çıkacak beraber göreceğiz.Beni ilgilendiren kısım ise ‘’istikrarsızlık’’…

Dünyanın her yerinde bu tür olaylar oluyor.Yani sadece Türkiye’de güç sahibi güçler birbirleri ile çatışmıyor.Yani dünyada 40 yıldır kurulan sistem yeniden dizayn ediliyor.

Kissinger gibi siyasi güce inanan,Soros gibi paranın gücüne inananlar bile bu tür  gelişmelerden memnun olsalar bile kurulan dengenin neleri ortaya çıkaracaklarını bilmiyorlar.Yani 2006 krizini tetikleyen küresel sermaye gücüne inananlar ile siyasi güce inananların savaşı sonrası bu iki gücünde bilmediği bir güç bugün dengeyi kuruyor.

Şu anda gücü olanlar hep şunu konuşuyor.Dünyada 40 yıldır kurulan dengeleri kim değiştiriyor?Çünkü gücü olanlar bile güçlerini hergün kaybediyor.

Yeni güç kim ?

Oyun şu anda başa baş gidiyor.Son hamleler kimin kazanacağını belirleyecek.

Ukrayna konusunda Rusya kazandı.Yani Chevron kaybetti.Gazprom kazandı diyemiyorum çünkü Gazprom’un gücü Putin tarafından ellerinden alındı.Putin ilk geldiğinde AB sınırına füze sistemi kurmazken neden bu olaylar sonrası füze sistemi kurmaya başladı?

Bence bu olayın arkasında olduğu söylenen Gülen grubu-Amerika veya israil sadece taşeron olarak kullanılıyor.Rusya’da değil.Çin’de değil.Çok büyük bir güce sahip bir şirket..Devlet üstü gücü olan bir şirket…Tabi bunlar benim görüşüm…Bu şirket Amerika’yı bile gözden çıkarmış olabilir.