Yabancı Yatırımcıların Türkiye Pazarı
Eklenme Tarihi : 23 Mayıs 2016
Kategori : Günlük Analiz

Türkiye’ye gelen yabancı yatırımcıların sayısı kadar gidenlerde de artış var. Türkiye’yi ‘fırsat ülkesi’ olarak gören yabancılar, gerek pazardaki zorlu rekabet ortamı, gerekse bozulan ekonomik durumları nedeniyle zamanla değerlenen şirketlerini satarken kayba da uğramıyor.


Türkiye’ye son yıllarda gelen yabancılar kadar çıkan yabancıların sayısıda artmaya başladı. Kimi şirketler zorlu rekabet koşullarına direnemezken, kendi ülkelerinde nakit sorunu yaşayan şirketlerin Türkiye’deki varlıklarını değerlendirerek ülkeden çıkmayı tercih ettikleri de oluyor. Yunanistan Ulusal Bankası, ülkedeki ekonomik kriz nedeniyle en değerli varlığı olan Finansbank’ı 2,94 milyar dolara QNB Group’a satmıştı. ABD’li bankacılık devi Citigroup, Akbank’ta kalan yüzde 9.9’luk hissenin satışını geçen yıl martta tamamlarken, Yunanlı NBG sermaye darboğazından kurtulmak için Finansbank’ı Katarlı QNB’ye 2.75 milyar euroya sattı. NBG, Avrupalı otoritelere karşı ‘sorumluluk için sattım’ açıklaması yaptı. İngiltere merkezli HSBC de, Türkiye’deki faaliyetlerini satma kararı almış ve ancak bu kararından daha sonra vazgeçmişti. Türkiye’de 1990 yılından bu yana faaliyet gösteren banka, Brezilya ve Türkiye operasyonlarını satışa çıkartarak, harcamalarını azaltmayı ve varlıklarını 290 milyar dolar düşürmeyi hedefliyordu.

ÖZİLHAN DA BANKA SATTI

Anadolu Holding’in patronu Tuncay Özilhan’ın sahibi olduğu Alternatifbank (ABank) da hisselerinin tamamı için Katar’ın en büyük özel sektör bankası Commercial Bank of Qatar (CBQ) ile anlaştı. Abank’ın toplam değerinin 1.17 milyar liraya, yüzde 70.84 hissesinin değerinin ise 828.9 milyon liraya (yaklaşık 460 milyon dolar) denk geldiği hesaplanmıştı. İsrail’in Türkiye’deki en büyük yatırımlarından biri olan Bank Pozitif’in ana hissedarı Hapoalim Investments de bankadaki paylarını satma kararı alan yabancılardan. Yüzde 69.83 payla Bank Pozitif’in büyük ortağı İsrailli Hapoalim Grubun, Türkiye-İsrail arasındaki siyasi gerginliğin de etkisiyle bir süredir bankayı satmayı gündemine aldığı ve hatta çeşitli görüşmeler yürüttüğü kaydedilmişti. Bank Pozitif ile İmam Altınbaş’ın kurduğu Altınbaş Holding’in ilgilendiği kulislere yansımıştı. 2014 sonunda 1,78 milyar lira aktif büyüklüğüne sahip olan Bank Pozitif’in uzun süredir BDDK’dan mevduat toplama izni beklediği belirtiliyordu. Yatırım bankacılığında faaliyet gösteren Rus Renaissance Capital de ‘gidenler grubuna’ dahil oldu.

YAPRAK DÖKÜMÜ

Bankaların yanı sıra perakende sektöründe de satışlar arttı. İngiliz perakende devi Tesco Kipa ve Renaissance Capital de pazardan çıkma kararı aldı. Yaklaşık 10 yıl önce Kipa’yı satın alarak Türkiye pazarına giren İngiliz Tesco’nun, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Orta ve Doğu Avrupa birimlerini satma kararı almıştı. Şirkete Stanford Bernstein tarafından 1.9 milyar dolarlık değer biçildi. E-ticaret sektörünün önemli oyuncularından Alman Limango, 30 Mart 2015 itibarıyla Türkiye’deki faaliyetlerine son verdi. Avusturyalı yapı malzemeleri mağaza zinciri BauMax’ın sahibi Karlheinz Essl de, Türkiye’deki 7 outletin kapatılacağını söylemişti. Essl, “Türkiye’deki mağazaları kapatacağız” açıklamasında bulunmuştu.

DARTY VE ELECTRO WORLD DE SATILDI

Teknoloji market zinciri Electro World ve Darty’de Türkiye pazarından çıkmıştı. Electro World’ü 6 milyon liraya satın alan Bimeks, 28 mağazası bulunan Fransa merkezli Darty’yi de bünyesine katmıştı. Fransız enerji şirketi Total de Türkiye operasyonunu satma kararı alan yabancılardan. İlk etapta Aydın Doğan’ın satın alma için adı geçmiş, daha sonra Demirören’e satılmıştı. Demirören Grubu da Total’in Türkiye birimi için 325 milyon euroya anlaştı.