WikiLeaks :ABD istihbaratı gizlice Snowden’le görüştü
Eklenme Tarihi : 10 Ekim 2013
Kategori : Haberler

 

Eski CIA çalışanı Edward Snowden’in ABD tarafından takip edilmesi tehlikesinin devam ettiği bildirildi.

Snowden’in Rus avukatı Anatoliy Kuçerena, Rossiya 24 televizyonuna demecinde, “Edward, bugün oldukça kapalı bir hayat sürüyor. Başlıca nedeni, ABD hükümetinin kendisini takip etmesi. Bu tehlike devam ediyor ve bunu iyi anlıyoruz.” dedi.

Avukat, Snowden’in Rusya’da oldukça mütevazı yaşadığını da sözlerine ekledi.

Edward Snowden, Amerikan istihbarat teşkilatların izleme programları hakkında bilgileri basına sızdırmıştı. ABD’de yasadışı olarak gizli bilgileri açıklamakla suçlanıyor.

Rusya’ya geçtiğimiz haziran ayında Hong Kong’dan transitle gelen ve ABD’nin pasaportunu iptal etmesi yüzünden Moskova’nın Şeremetyevo Havaalanı’dan mahsur kalan Snowden, 1 Ağustos’ta Rusya’da geçici sığınma hakkı almıştı.

 

WikiLeaks, ABD devlet kurumlarının çalışmalarındaki eksiklikler hakkında bilgi veren bir grup federal çalışanın, Edward Snowden ve sitenin avukatlarından İngiliz gazeteci Sarah Harrison ile Rusya’nın başkenti Moskova’da gizlice görüştüğünü iddia etti.

WikiLeaks’in Twitter sayfasından yaptığı açıklamada, görüşmeye CIA, NSA, FBI ve ABD Adalet Bakanlığı muhbirlerin katıldığı belirtildi

Bu görüşmenin fotoğrafının en kısa sürede yayınlanacağı bildirdi.

Açıklamada, Snowden ve Harrison ile görüşen muhbirlerin şu anda ABD’ye geri döndüğü ve kısa zamanda röportaj için hazır olacakları ifade edildi.

Bu tür muhbirlerin çalışmaları, 1989 tarihli “Kurumların çalışmalarındaki eksiklikler hakkında bilgi veren federal çalışanların korunması hakkında” kanunla düzenlenmekte.

 

 

NSA Davası hakkında diğer yazılar

 

http://alperfx.com/abd-ulusal-guvenlik-ajansi-nsa.html

 

http://alperfx.com/suriyensa-ve-petrol.html