Wall Street ABD seçimlerinden Memnun
Eklenme Tarihi : 12 Kasım 2016
Kategori : Günlük Analiz

Wall Street ABD seçimlerinden Memnun

 

 

The Washinton Post Moskow Times’da yayınlanan kısa süre sonra yayından kaldırılan ‘’Putin Devrilecek ‘’ analizi sonra NY Times’da ‘’Merkel Yolcu’’ haberi yeni dünya düzeninin planlarındandır.

ABD’de seçim oldu. Beklenilmedik bir şekilde Trump kazandı. Rockefellerin’in gelini H. Clinton kaybetti. Rothschild ailesi de bu durumdan rahatsız oldu. Bir  seçim oldu kazanan İsrail oldu. ABD’de kimin başkan olduğunun çok önemi yok. Önemli olan şahıslar değil sistemin işleyişidir. Cuma günü Trump’ın danışmanı FED’in faiz politikası ekonomik veriler ile paralel gidiyor dedi. Yani piyasada konuşulan Trump gelirse FED yönetimi değişir vb. spekülasyonların önü kesildi.

 

İşin aslı şudur. Beklenmedik haber ile kötü haber arasında fark vardır. Beklenmedik bir gelişme oldu. Trump başkan oldu. Her ne kadar Fransız basını Trump’ın başkanlığı düşer vb. yorumlar yapsa da beklenmedik bir haberin sonuçlarına göre ilerleme kaydedilecektir.

 

Wall Street ise bu durumdan çok rahatsız değil. Aşırı fiyat dalgalanmaları olabilir. Bu kabul edilir. Kısa sürede piyasalar toparlanıyor. FED’in faiz artışı için dinamikler hızlanıyor. Tahvil faizleri yükselirken Altın XAU/USD geriliyor.  EUR/USD hem FED’in faizleri artışını hemde italya referandumu fiyatlamaya başladı. Gelişmekte olan ülke para birimleri USD/TRY USD/BRL USD/MXN USD/RUB gibi pariteler yükselmeye devam ediyorlar. Türkiye, Brezilya ve Meksika en büyük kaybı yaşayanlar arasındadır.

 

USD/CAD Kanada doları değer kaybetmeye devam ediyor. 1,354’da olan paritede  1,4 hedefli alım öneriliyor.

USD/CHF İsviçre Frangında 0,987’de yeniden 1’li seviyeler bekleniliyor.

USD/DKK Danimarka Kronu 6,85’de 7’li seviyeler hedefleniyor.

USD/HUF Macaristan Frontunda 284’den 300’lü seviyelerin üzeri için alım öneriliyor.

USD/JPY Paritesinde 106,6’dan 110 hedefli yükseliş bekleniliyor.

USD/NOK Norveç Kronunda 8,37’den  8,9 ve 9,2 hedefli riskler göz önüne alınarak hedge edilmeye çalışılıyor.

USD/SEK İsveç Kronunda 9,08’den  9,2 hedefleniyor.

USD/ZAR G.Afrika rantında 14,3’dan 16’lı seviyeler bekleniliyor.

USD/RUB Rusya realinde 65,75’den  75’li seviyeler yeniden test edilebilir görüşü hakim.

 

USD/ISL İsrail Şekelinde 3,823’dan 3,95 hedefli öneriler çok zayıf .

 

Onlarca yatırım bankasının notalarından aldığım bu tahminler ortalama fiyatlardır. Görüldüğü üzere FED’in faiz artışına yatırım yapanların çoğunluğu para piyasalarının ABD seçimlerinden memnun olduğu gerçeğini göstermektedir.

 

Yeni dünya düzeninde daha fazla devlet için çalışmalar için bu seçim bir alt yapı idi.

Bilgi:

Aralık ayında İtalya’da referandum olacak. İtalya’da banka krizi her geçen gün büyüyor. Anayasada yapılacak değişiklikler ile İtalyan Parlamentosu’nun alt kanadı Cumhuriyet Senatosu’nun yetkilerinin azaltılması planlanıyor.  Böylelikle yasamanın daha hızlı ve etkin olması hedefleniyor. Reform, Cumhuriyet Senatosu’ndaki koltuk sayısının 315′ten 100′e düşürülmesini ve üyelere maaş bağlanmaması ile üyelerin halk tarafından seçilmemesini öngörüyor. Ayrıca planlanan anayasa reformuna göre Senato’nun her yasayı onaylaması da gerekmeyecek. İtalya’da yasaların her iki meclis tarafından onaylanması zorunluluğu, hükümetlerin faaliyetini zorlaştırıyordu.

Anayasa reformu, 2014 yılının Şubat ayından beri başbakanlık görevini yürüten Renzi’nin en önemli siyasi hedefleri arasında bulunuyor. Ancak muhalefet ile Renzi’nin lideri olduğu sosyal demokrat çizgideki Demokratik Parti’de (PD) de bazı isimler reforma karşı çıkıyor. Bu reformun kabul edilmesi halinde, hükümetin yetkilerinin artmasından kaygı duyuyorlar.

 

 

Avrupa Birliği (AB) için 2008 finans krizinin ardından çok tartışılan ‘kurtarma paketleri’ bir kez daha, bu kez İtalya’nın sorunlu bankaları için gündeme geliyor. İtalyan bankalarının geri ödenemeyecek durumda olan kredilerinin, diğer bir deyişle ‘sorunlu kredilerinin’ toplam tutarı, yaklaşık 360 milyar Euro seviyesinde. Resmi verilere göre, bu kredilerin yaklaşık 200 milyar Euro luk kısmını alan şirket ve kişiler şimdiden iflas etmiş durumda. Yatırımcıların bankacılık sistemine ilişkin endişelerinin artmasıyla, İtalyan bankaları bu yılın başından bu yana, yaklaşık yüzde 50’nin üzerinde değer kaybetti. Kısacası bankalar kurtarılamazsa, sonbahar aylarında İtalyan bankalarının iflası ile birlikte Avrupa kendi “Lehman krizini” yaşayabilir.

Dünya Bankası verilerine göre, İtalyan bankacılık sistemi içerisinde 2015 yılı itibariyle ödenmeyen kredilerin toplam krediler içindeki oranı yüzde 18’e kadar çıktı. Avrupa’daki analistler şimdiden İtalyan bankacılık sistemindeki krizin Avrupa’ya yayılma olasılığının risk analizleri üzerinde çalışıyor.