Volkswagen ve Doğus Otomotiv
Eklenme Tarihi : 26 Eylül 2015
Kategori : Günlük Analiz

Volkswagen’in, zehirli egzoz gazı emisyonunu manipüle ettiği ortaya çıkarıldı. Skandaldan siyasete de sorumluluk payı düşüyor mu? İsviçre’li UBS skandaldan önce VW ve BMW hisselerinde ki satış tesadüf mü? ABD’li Goldman Sachs skandal öncesi BMW hisselerinde neden satış önerdi?

Skandalın hedefinde Alman otomotiv şirketleri mi yoksa Alman ekonomisi mi büyük darbe alması istendi?

Bu tür soruları çoğaltabiliriz.

Skandalı ortaya çıkaran ABD merkezli Almanya, Hindistan ve Çin’de faal olan çevre politikalarında çalışmaları olan , temiz bir çevre için taşımacılık sektörü üzerinde araştırmaları olan bir vakıf… ICCT

Skandal ABD’de ortaya çıkarıldı. Skandalın neden Almanya’da ortaya çıkarılmadığında özel sektör ile siyaset arasındaki sıkı ilişkiler rol oynamış olabilir.

Almanya’nın otomotivden yıllık 225 milyar Euro gelir elde ettiği biliniyor. En azından bu rakam resmi. Leasing ve sigorta şirketlerinin legal olmayan yöntemler ile otomotiv sektörüne verdiği zarar hesaplanmamıştır.

Skandal aslında mayıs 2014’de araştırılmaya başlandı.  Jetta ve Passat’ın birçok alternatif modelleri tehdit etmesi üzerine VW çeşitli hamleler yapmış olsada skandalın ortaya çıkmasını önleyemedi. Volkswagen Grup CEO’su Martin Winterkorn 10 yılı aşkındır sürdürdüğü görevinden istifa etti. Emisyon skandalı nedeniyle zor bir dönemden geçen Volkswagen’in yeni yönetim kurulu başkanı  Porsche Yönetim Kurulu Başkanı Matthias Müller’in yürüteceği açıklandı.

VW hisselerini UBS skandal öncesi satış pozisyonu aldığını yatırımcıları ile paylaştı. VW hisseleri Nisan ayından beridir değer kaybediyor. 1 nisanda 246 euro olan hisseler bugün 115,6 euro’dan fiyatlanıyor. 143 euro’dan haftaya başlayan hisseler hafta içi 101,5 euro’ya kadar gerileyip 23 eylül’de 120 euro’dan günü kapatmıştı. Perşembe  gününe 123 euro’dan başlayan hisseler 118,35 euro’dan günü kapatırken ; haftanın son işlem günü (25 eylül Cuma  ) 123 euro’dan 112 euro’ya kadar inerek seans sonunda gelen alımlar ile 115,6 euro ile haftayı tamamladı.

300 milyon Euro sermayesi olan şirketin piyasa değeri Cuma kapanışa göre 54 milyar Euro düzeyindedir. 2008 yılında 400 euro seviyesinde bulunan hisseleri kriz ile 60 euro’ya inmişti.

Çarşamba günü ( 23 eylül) Bank of America hisseler için 100 euro hedefli satış önerirken , JP Morgan 179 euro hedefli alım,  HSBC 122 euro hedefli yatırım yapılmasını rapor etmişti.

21 Eylül’de Deutsche Bank  260 euro hedefli alım önerirken,  16 eylül’de JP Morgan’ın  253  euro alım  önerdiğini rapordan okuyoruz. Burada JP Morgan’ın skandal öncesi ve sonrası görüşlerinin değiştiği ortadadır.

14 eylül’de 166 euro’dan işlem görürken  152 euro hedefli satış önermesi dışında  Bank of America hariç diğer yatırım bankaları  nerdeyse hissede yatırım yapılmaya devam edilmesini önermiş.

Benim görüşüm ise 153 euro stop-loss olmak üzere  80 euro hedef ile satış yönünde 140-127 euro arasından pozisyon alınabilir. Skandalın Avustralya ve Hindistan’a sıçramış olması nedeniyle hisseler 2009 dip seviye olan 60 euro’ya kadar inebilir.

ETR:VOW3

Sell limit 131 target 60 stop 155

 


volswagen

 

Türkiye

Tüm dünyada egzoz emisyon ölçümlerinin ne kadar güvenli olduğuna dair sorular ülkemizde de merak ediliyor. Türkiye’deki durum daha da karışık. Türkiye’de egzoz ölçümü konusunda tek yetkili yok ama otomobil muayenesinde tek yetkili kuruluş TüvTürk. TüvTürk, aynı zamanda egzoz emisyonlarını da ölçüyor.

TüvTürk’in ortakları
TüvTürk’ün üç ortağı var. Doğuş Otomotiv, Almanya menşeli Tüv Süd ve Londra merkezli özel bir sermaye fonu Bridgepoint. Doğuş Otomotiv, TüvTürk’teki hisselerin yüzde 33’üne sahip. Firma, 2008 yılında kazandıkları ihaleyle Türkiye’deki araç muayene istasyonlarının yapım, bakım ve işletme hakkını 20 yıllığına almıştı. Türkiye İstatistik Kurumu’na göre ülkedeki motorlu araç sayısı 19 milyon civarında. TüvTürk verilerine göre egzoz emisyonu ölçümü yaptıkları araç sayısı 2 milyon 700 bin. Bu da onları egzoz ölçümü konusunda en büyük oyunculardan biri yapıyor.

 

Otomotiv konusunda kararı uzmanlar verecektir. Bizler Doğuş otomotiv hisseleri ile ilgileneceğiz.

 

Türkiye’nin bulunduğu durum ve FED’in faiz politikası hisse senetlerinin değer kaybetmesine neden olmuştu. Bu durum ilerleyen sürede hisselerin daha fazla değer kaybetmesine sebep olmasını bekliyorum.

Garanti Bankası için hedefim  5,7 seviyeleridir. Yani %25 e yanın hisseler değer kaybedebilir.

 

Doğuş Otomotiv için 6,7 hedefli satışların devam etmesini bekliyorum.

 

75 milyon lotun dolaşımda olduğu hisselerinin 23 milyonu Deutsche Bank,  18 milyonu Citibankta bulunuyor.

 

Dogus Otomotiv Servis ve Ticaret A.S.

(IST:DOAS)

Sell target 6,7

doas-chart