Ucuz hisseler
Eklenme Tarihi : 13 Temmuz 2016
Kategori : Günlük Analiz

 

Dünya piyasaları Brexit şokunu büyük ölçüde geride bıraktı. Wall Street’te yeni zirveler ve Avrupa borsalarındaki sert tepki alışları ile hisse senedi piyasaları Brexit sonrasındaki kayıplarının tamamını kendi para birimi cinsinden geri aldı. Ancak DXY endeksindeki yükseliş nedeniyle Brexit şokuna açık piyasalarda dolar cinsi değerlemeler halen tam olarak toparlanmış değil.

Yüksek betalı Borsa İstanbul küresel risk iştahındaki canlanmadan en çok yararlanan piyasalar arasında yer alıyor. MSCI verilerine göre Türkiye aybaşından beri dolar bazında %5,1 getiri ile Mısırdan sonra en iyi performans gösteren gelişmekte olan piyasa oldu.

Deutsche Bank 10 Haziran tarihli raporunda hedef fiyat olarak Halkbank için 10,90 TL, İş Bankası C için 5,70 TL, Vakıfbank için 4,90 TL, YKB için 4,50 TL önerdi. Öte yandan Bank of America Merrill Lynch 9 Haziran’da yaptığı değerlendirmede bankaların hiçbiri için “al” tavsiyesi vermedi. BofA ML, önümüzdeki yıl sektörde özkaynak kârlılığının ortalama yüzde 12,9 olmasını bekliyor. En düşük özkaynak kârlılığının yüzde 10,1 ile İş Bankası’nda, yüzde 14,5 ile Akbank’ta olacağını düşünüyor. Kurum; YKB, Vakıfbank ve İş Bankası için “endeksin altında getiri” yönündeki değerlendirmesini koruyor.

 

İş Yatırım Haziran 2016 aylık strateji raporunda Çimsa’ya yer verdi. Kurumun çimento sektörü analistleri, şirketin Eskişehir fabrikasında 55 milyon dolarlık beyaz çimento yatırımının mevcut kârlılığı artıracağını söylüyor. Çimsa için 20,05 TL hedef fiyat ve yüzde 27 getiri potansiyeli ile “al” önerisinde bulunuyorlar. Çimsa kurumun en çok önerdiği hisseler listesinde yer alıyor.

Analistler İş GMYO’nun, hedef piyasa değerlerine göre yüzde 21 iskontolu işlem gördüğünü, bu nedenle “al” önerisinde bulunduklarını, hedef fiyat olarak 2,14 TL’yi önerdiklerini belirtiyorlar. Hisse, son altı ayda yatırımcısına yüzde 30 kazandırdı.

 

Vestel Beyaz Eşya’da ise halka açık kısım içindeki yabancı payı sadece yüzde 10,92 seviyesinde bulunuyor. Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, Vestel’in 2016’nın ilk çeyreğindeki performansını değerlendirirken iç pazarda satışlarını yüzde 23 artırdıklarını ve yılın ilk çeyreğinde beyaz eşya pazarında yüzde 11, elektronikte de yüzde 33 büyüdüklerini ifade etti.

Bist’te yüksek ar getirisi getirebilecek hisseler için iletişime geçebilirsiniz.