UBS Türk Lirası Değerlenir
Eklenme Tarihi : 19 Temmuz 2016
Kategori : Günlük Analiz

-Başarısız darbe girişimi ardından Türk varlıklarına ilişkin görünüm değişmediğini belirten İsviçre’li yatırım bankası UBS, Türk Lirası’nın 3 ay içerisinde 2.90 seviyesine doğru çekileceğini tahmin ediyor. UBS Haziran ayında raporda özetle şu ifadelere yer vermişti.

 

UBS tarafından Çarşamba günü yayınlanan EMEA bölgesi bankacılık raporunda, Türkiye bankalarını etkileyen kilit makro unsurlara değinildi.

 

Raporda, “Yurt içinde siyasi belirsizliğin artmasını, Fed faiz artırımınlarının devam ederek 2016 yılının ikinci yarısında TL üzerinde baskı oluşturmasının etkisiyle, enflasyondaki ve cari açıktaki iyileşmenin hız kesmesini bekliyoruz” ifadesi yer aldı.

 

Böyle bir durumda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) genişlemeci para politikasına ara verip parasal sıkılaştırmaya gitmesinin gerekebileceği, dolayısıyla TL cinsinden mevduat maliyetlerinde yıl başından bu yana görülen iyileşmenin bir kısmının silinebileceği belirtildi.

 

“Kurda her yüzde 10′luk yıpranma bankaların faaliyet karını, genel giderler, operasyonel harcamalar yoluyla yaklaşık yüzde 6 azaltıyor” denen raporda, geç kalmış ya da yetersiz bir politika hamlesinin, risk primindeki bir artış ile Türkiye bankaları için aşağı yönlü yeniden fiyatlama yapılmasına neden olabileceği ifade edildi.

Moody’s

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin Baa3 olan uzun vadeli kredi notunu olası bir indirim için izlemeye aldı.

 

Moody’s kredi notunun negatif izlemeye alınmasına neden olarak Cuma gecesi yaşanan başarısız darbe girişminin Türkiye’nin ekonomik büyümesine, politika etkinliğine ve dış istikrarına etkilerinin değerlendirilmesi ihtiyacını gösterdi.

 

Moody’s, yeniden değerlendirme kararının başarısız darbe girişiminin Türkiye ekonomisi üzerindeki orta vadeli etkilerinin değerlendirilme ihtiyacıyla, politika yapıcı kurumlarda oluşacak zorluklarla ilgili olarak alındığını söyledi.

 

Moody’s'ten yapılan açıklamaya göre, Türkiye’deki başarısız darbe girişiminin ülkedeki zorlukları alevlendirebileceği ve Türkiye’nin büyüme gidişatına yönelik önemli ölçüde etkilerinin olabileceği belirtildi.

 

Moody’s Türkiye için 2016 büyüme tahminini yüzde 3′e indirirken, cari işlem açığının GSYİH’nin yaklaşık yüzde 3.4′ü olarak kalacağını öngördü.

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), cuma günü gerçekleşen darbe girişimi sonrası Türkiye’nin içinde bulunduğu durumun etkilerini değerlendireceklerini açıkladı.

 S&P Türkiye

S&P’den yapılan açıklamada orta ve uzun vadede yerel siyasi durum, bu duruma yabancı yatırımcıların nasıl yanıt vereceği, Türkiye’nin derecelendirmesiyle alakalı potansiyel makroekonomik etkiler, bankacılık sektörü ve gelecek birkaç günkü finansal transferlerin değerlendirileceği ifadesi yer aldı.

 

Açıklamada ayrıca Aralık 2015′te yayınlanan S&P raporunda Türkiye’nin, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika ülkeleri (EMEA) arasında kısmi yüksek riske sahip olduğunun belirtildiği hatırlatıldı.

-DBS Group Holdings Ltd., düşük faizlerin talebi canlandırması ve ABD’de başkanlık seçimlerinin yaklaşması ile birlikte, altının major boğa piyasasında olduğunu ve ons başına 1,500 dolar seviyesini geçebileceğini kaydetti. Şirket, altının bu yılki ralllisini önceden görmüştü ve şimdi düşüşler alım yapılması tavsiyesinde bulunuyor.

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, BloombergHT’de Pazartesi günü konuk olduğu Piyasa Hattı programında Hande Demirel’in sorularını yanıtladı.

Bürokrasi ve teknokratların, Cuma günkü askeri darbe girişimine ilişkin çok iyi sınav verdiğini belirten Ateş, vatandaşın son derece sağduyulu ve duyarlı olduğunu belirtti. ATM’lerden normal Cuma akşamının iki buçuk katı oranında para çekildiğini ifade eden Ateş, piyasada oynama olmasının doğal olduğunu söyledi.

Denizbank Genel Müdürü Ateş, uzun vadede sadeleşme ve faizin aşağı yönlü trendinin sürmesini beklediklerini belirtti. Bankacılığın ve makro ekonominin temellerinin sağlam olduğunu ifade eden Ateş, ileriye güvenle bakılabileceğini söyledi ve gidişin stabil olmaması için hiçbir neden olmadığının altını çizdi. Ateş, yabancı yatırımcının “bekle-gör”ü seçebileceğini, bunun doğal olduğunu vurguladı ve “yabancı yatırımcıların tavrı stabilize olacaktır” dedi.

Türkiye’de yüzde 4 büyüme oranının mevcut yapı itibariyle yeterli olduğunu belirten Ateş, kredi büyümesinde çok büyük bir değişkenlik beklemediklerini aktardı. Ateşi, makro ekonomik göstergelerin kamu yatırımlarını desteklediğini söyledi.