Türkiye’de Konut Krizi
Eklenme Tarihi : 20 Mayıs 2016
Kategori : Günlük Analiz

Moody’s: Türkiye’de konut fiyatları sürdürülebilir olmadığını belirtirken konut kredilerinin Türkiye’de en güvenilir kredi tiplerinden olduğunu açıkladı.

 

Buna benzer en son raporu ABD mortgage krizi öncesi yayınlamıştı. Rapordan kısa süre sonra 3 büyük mortgage şirketi iflaslarını istemişti. Bu tip raporlar küçük ücretler ile yayınlanabiliyor. Moody’s olmazsa aynı sokak üstünde Standart Poors var. Biri kabul etmez ise diğeri kabul ediyor yani.

Güvenilir denilmesi bankaların elinde biriken sorunlu konut kredilerinin artış olması ve bankaların bu kredileri birilerine satma çabasıdır. Konut kredisi ödenmeyince bankalar bu konutları ne yapacaklar ki?

USD/TRY için yabancı bankalar kısa sürede 3,03 direnç seviyesine dikkat çekerken çoğunluk yıl içinde 3,2 seviyesini hedefliyor. Credit Suisse üç ay içerisinde 3.07′ye yükseleceğini tahmin ederken Danske Bank, dolar/TL için 3 aylık tahminini 2.90′dan 3.05′e, 6 aylık tahmini 2.95′den 3.10 ve 12 aylık tahminini 3.00′dan 3.12′ye yükseltti. Danske Bank ayrıca Türkiye’nin 2016 büyüme beklentisini yüzde 2.7 seviyesinde sabit tutarken, 2017 yılı Türkiye beklentisini yüzde 3.5′tan yüzde 3.0′a düşürdü.

Brown Brothers Harriman İse 3 ay içinde 3,06 seviyesini hedef gösterdi.

 

 

 

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, konut kredilerinin Türkiye’deki “en güvenilir” kredi tiplerinden biri olduğunu belirterek, bu kredilere dayanan varlık teminatlı menkul kıymet (VTMK) (covered bond) ihraçlarının artabileceğini belirtti.

Moody’s tarafından yayımlanan raporda Türkiye’deki konut fiyatları artışının “sürdürülebilir olmadığını” belirtilirken, buna karşılık piyasa dinamikleri ve yasal düzenlemeler sayesinde ekonomide konut piyasası kaynaklı bir yavaşlamanın önüne geçileceğine dikkat çekildi.

Raporda, Moody’s Kıdemli Başkan Yardımcısı Jose de Leon’un “Türkiye’de konut fiyatlarındaki artışın uzun süre devam etmesi pek olası değil. Fiyatlar istikrar kazandığında veya gerilediğinde ise bankaların sağlıklı kredi verme alışkanlıkları ve … makro ihtiyati tedbirler sayesinde piyasanın yumuşak bir iniş yaşayacağını düşünüyoruz” denildi.

Raporda nüfus dinamikleri ve konut kredilerinin toplam kredilerde payının düşük olması nedeniyle Türkiye’de konut fiyatları kaynaklı kriz olasılığının ABD veya İspanya’dakinden daha düşük olduğu ifade edildi.

 

Rapora buradan ulaşabilirsiniz.

https://www.moodys.com/research/Moodys-Mortgage-covered-bonds-among-safest-credit-instruments-in-Turkey–PR_349223