Türkiye Konut Piyasası Alarm mı Veriyor
Eklenme Tarihi : 18 Ekim 2016
Kategori : Günlük Analiz

Türkiye’de  konut satışları 2016 Temmuz ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16 oranında azaldı. Yabancılara yapılan konut satış oranı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 49 azaldı.

Türkiye, konut sahipliği oranında  Avrupa’da yüzde 68  ile birinci sırada. İngiltere, Fransa, Hollanda, Avusturya, İsviçre gibi ülkeleri geride bıraktı.

 

Konut kredisi faizlerinin düşürülmesi gerekiyor yönünde açıklamalarda konut satışlarını korumak içindir. Konut fiyatlarında bir balon yok ama konutun elde tutulmasının masrafı yüksek olduğu için fiyatları kontrol edilmeyecek seviyelere düşürebilir.

 

Konut fiyatları yada başka bir malın fiyatları sürekli yükselemez. 1 liranın malın değeri 100 lira  olabilir. Fakat kriz havası gelmeye başladığında piyasada alıcı bulunamaz. Alım gelmeyen piyasada fiyatlar sürekli geriler.

2008 Krizi sonrası ABD ve AB’da faizler sürekli geriledi ve piyasalara karşılıksız para enjekte edildi. Dolarşımda olan para öncelikle kolay speküle edilebilecek yerlere yatırım olarak dönüştü. Özellikle FED’in faizleri yükseltme isteği bu tür sığ piyasalardan çıkışı hızlandıran adım oldu. Gerçek şu ki yatırımcılar halen kredi notu yüksek ülkelerin tahvil piyasalarına yatırım yapmaya devam ediyor olmasıdır. Riski yüksek ülke ve şirketlere yatırımlar zaman içinde azaltılacaktır.

 

Türkiye’de konut piyasasında kaldıraç oranı ço düşük olduğu için bir konut krizi şimdilik zor görünmektedir. Fakat bu fiyatların düşmeyeceğini göstermez. Fiyatlar düşer dengeyi bulur. Fakat konut kredisi ile konut sahibi olanların finansal sorunları konut sektörünü daha büyük kriz seviyesine getirebilir. Bugün bankaların konut kredileri oranlarının yüksek olması diğer sektörleri olumsuz etkiliyor gerçeği büyük bir finansal krize işaret edebilir.

Sonuç olarak konut piyasası ülke ekonomisini büyütebilir ama büyümeyi sürdürecek dinamiğe sahip değildir.

 

USD/TRY kurunun 3,1 seviyesinde olması ve EUR/TRY kurunun da 3,4’da fiyatlanıyor olması mal ve hizmet sektörünü  olumsuz etkilediğini görmemezlikte gelmek, gerçekleri kabul etmeyip para politikası yerine mali politika ile çözüm bulmak çıkılmaz bir durumu tetiklemektedir.

 

Hafta içi TCMB’nin faizleri değiştirmesi beklenmiyor. FED’in faizleri aralık ayında artırması yüksek ihtimal dahilinde tahmin ediliyor. ECB’nin bu hafta ki açıklamaları ve Musul sorunu , Borsa Istanbul’un yükselişi finansal balonu daha da büyütüyor.

 

EUR/USD paritesinde 1,103 direnç seviyesinden 1,08 hedefli birçok yatırım bankası satış öneriyor. GBP/USD paritesinde  1,24’den  1,17 ve altı hedefli satış öneriliyor.

XAU/USD Altında yükselişleri satış fırsatı gören fonların çoğunluğu ve Dowjones da beklenen satışlar FED’in faizleri artıracak yönünde spekülasyonları kuvvetlendiriyor.

 

 

 

 

 

 

Günlük kısa vadeli al-sat yapılmasını tavsiye ediyorum.

 

 

 

Uyarı: Burada paylaştığım analizler yatırımlarda izlediğim ya da izleyeceğim stratejidir. Kaldıraçlı piyasalar yüksek risk içermektedir. Kaldıraçlı piyasalarda yatırım yapmak için piyasanın işleyişini bilmeden yatırım yapmanız büyük maddi-manevi zararları ortaya çıkarabilir. Kaldıraçlı piyasalarda yatırım ve destek – eğitim için iletişime geçebilirsiniz. Günlük kısa vadeli al-satların kazanç getireceği dönemde güzel kazanç dileklerimle

Alper@alperkorkmaz.com

 

https://twitter.com/AlperFrx