Türk Lirası Rekor Dip Seviyelere Geriliyor
Eklenme Tarihi : 4 Kasım 2016
Kategori : Günlük Analiz

ABD’nin özel istihbarat sağlayan etkili düşünce kuruluşlarından Stratfor hafta içi Türkiye ekonomisini analiz etti. Raporda Brezilya ve Rusya ile karşılaştırmalara yer verilmiş.

Risk sıralaması için kullanılan CDS’ler üzerinden Türkiye’nin en riskli ülke olduğu belirtilmiş.

CDS hakkında bilgi için bu linki takip ediniz.

 

http://alperfx.com/credit-default-swap-cds-nedir.html

 

Dünyayı yönetenlerin ekonomik hamleleri sırası ile şu şekilde oluşmaktadır. JP Morgan , Goldman Sachs , UBS ve Bank Of America ülke borsasında hisselerin hedeflerini düşürür. Sonra borsada hisseler ucuzlar. Satış yapanlar yabancı yatırımcıdır. Daha sonra kur yükselir. Daha sonra faizler yükselmez ise ülkenin notu düşürülür. Daha sonra borsa yeniden satılır ve kur yeniden yükselir.

 

Rusya ve Brezilya’nın notu düştükten bir süre sonra rekor seviyelere gerilemiş hisseler makul alım seviyesine düşürülüp sonra kur güçlendirilerek borsaları ralli yapmıştır.

 

S&P, Eylül 2015’te Brezilya’nın notunu düşürdü. Brezilya Reali (BRL) indirimden sonraki üç haftada Amerikan Doları karşısında yüzde 13 değer kaybetti. İlk tepkiden sonra toparlanmaya çalışan BRL, 16 Aralık 2015’te Fitch’in not indiriminden sonra dolar karşısında birkaç haftada yüzde 8 düştü. S&P, Rusya’nın notunu 26 Ocak 2015’te indirdi. Rus Rublesi (RUB) dolar karşısında bir haftada yüzde 13 değer kaybetti. Bir ay sonra, 20 Şubat 2015’te bu sefer Moody’s not indirimine gitti. RUB birkaç gün içinde yüzde 6 düştü. İkinci indirimden sonra para birimindeki düşüş oranının daha düşük olduğu görülüyor.

 

USD/TRY konusunda tüm yabancı bankalar hem FED hemde iç dinamikler ile 3,2 alt taban olmak üzere 3,2’in üzerinde hedefli  belirten rapor yazdılar.

 

 

 

USD/TRY 3,13’den işlem görüyor. 3,115 destek olan kurda 3,16 hedefli alım yönünde pozisyon için strateji geliştirilebilir.

 

EUR/TRY 3,473’dan işlem görüyor.  3,5 ve 3,55 hedefli raporlar yayınlanıyor.

 

 

XAU/USD Altın 1299’dan işlem görüyor.  1305 direnç seviyesi gün içi yeniden test edilebilir.

 

 

 

 

 

Günlük kısa vadeli al-sat yapılmasını tavsiye ediyorum.

 

Uyarı: Burada paylaştığım analizler yatırımlarda izlediğim ya da izleyeceğim stratejidir. Kaldıraçlı piyasalar yüksek risk içermektedir. Kaldıraçlı piyasalarda yatırım yapmak için piyasanın işleyişini bilmeden yatırım yapmanız büyük maddi-manevi zararları ortaya çıkarabilir. Kaldıraçlı piyasalarda yatırım ve destek – eğitim için iletişime geçebilirsiniz. Günlük kısa vadeli al-satların kazanç getireceği dönemde güzel kazanç dileklerimle

Alper@alperkorkmaz.com

 

https://twitter.com/AlperFrx