Türk Lirası Değer Kaybediyor
Eklenme Tarihi : 15 Şubat 2016
Kategori : Günlük Analiz

Türk ordusu hafta sonunda Suriye sınırına yakın PYD/YPG mevzilerini vurdu. Yapılan açıklamalarda PYD/YPG unsurlarının geri çekilmemesi halinde atışların devam edeceği belirtildi. ABD Türkiye’ye atışları durdurması yönünde bir telkin yaparken, PYD’ye de ilerlemesini durdurması konusunda uyarı yaptı. Benzer bir uyarıda Fransa’dan geldi. Yine hafta sonunda Suudi Arabistan savaş uçaklarının İncirlik üssüne geldiği yönündeki haberler doğrulanmadı fakat 1-2 hafta içinde uçakların geleceği yönünde açıklamalar var. Yine Suudi Arabistan yetkililerinin açıklamalarına göre İŞİD’e karşı kurulan koalisyon kara harekatına karar verdiği takdirde Suudi Arabistan asker göndermek anlamında katkıda bulunacak.

 

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2015 yılı Kasım döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 29 bin kişi artarak 3 milyon 125 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,2 puanlık azalış ile %10,5 seviyesinde gerçekleşti.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre aralık sonu itibarıyla, özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri incelendiğinde, 2014 yıl sonuna göre uzun vadeli kredi borcunun 26,7 milyar ABD doları artarak 195,9 milyar ABD doları, kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 23,5 milyar ABD doları azalarak 20,8 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleştiği gözlenmektedir.

 

 

Avrupa’da Yunan bankaları ile başlayan Deutsche Bank ve Societe Generale’le devam eden erime trendine Credit Suisse Group da katıldı. Deutsche Bank yüzde 40 erirken İsviçre’nin ikinci büyük bankası Credit Suisse’in hisseleri, 27 yılın en düşük seviyesine indi. Yaklaşık dört aydır değerinin yarısını kaybeden Credit Suisse’in 2016′nın başından bu yana kaybı yüzde 43′ü buldu. Kârları azalan ve büyümeleri yavaşlayan bankalar 2008′den bile daha kötü durumda. Çarpanları 13 yılın en düşük düzeyinde. Bankacılık hisselerinde Avrupa’daki durumu anlatan bir diğer gösterge de STOXX Europe 600 Banks Endeksi, bir yılda yüzde 31.61 düştü. Yılbaşından bu yana düşüş oranı yüzde 25.8 olurken, haftalık kayıp 7.42′yi buldu. ( Basından Derleme )

 

Dolar/ Türk Lirası ( USD/TRY ) 2,947 seviyesinden işlem görüyor. Yükseliş dinamiğini yıl içinde sürdüreceğini düşündüğüm kurda 2,967 günlük işlemlerde dirneç noktam olurken haftalık işlemlerde 2,98 ve 3,03 direnç seviyelerini takip edeceğim. Kurun yıl içinde 3,4 seviyesine yükselmesini bekliyorum.

 

EU/TRY kuru 3,3’dan işlem görüyor. 3,48 ve 3,6 hedefli yükseliş dinamiği gördüğüm kurda 3,32 direnç seviyesi üzerinde kalıcı yükseliş bekliyorum. Geri çekilmeleri alım fırsatı gördüğüm kurda bu hafta yatay dar bir bantta işlem bekliyorum. Bir önceki EURO/Türk Lirası analizi için bu linki takip ediniz.

 

 

Alper@alperkorkmaz.com

 

Twitter.com/alperfrx

 

All material presented herein is believed to be reliable but we cannot attest to its accuracy. Opinions expressed in these reports may change without prior notice. Alper Korkmaz and/or the staffs may or may not have investments in any funds cited above as well as economic interest. Alper Korkmaz can be reached at alper@alperkorkmaz.com

Trading foreign exchange on margin carries a high level of risk, and may not be suitable for all investors. The high degree of leverage can work against you as well as for you. Before deciding to trade foreign exchange you should carefully consider your investment objectives, level of experience, and risk appetite. The possibility exists that you could sustain a loss of some or all of your initial investment and therefore you should not invest money that you cannot afford to lose. You should be aware of all the risks associated with foreign exchange trading, and seek advice from an independent financial advisor if you have any doubts. Please read full risk warning.