Türk Lirası Daha Fazla Değer Kaybedebilir
Eklenme Tarihi : 10 Ocak 2017
Kategori : Günlük Analiz

 

 

Türk Lirası rekor seviyeleri test ediyor. Güne Dolar karşısında 3,78 Euro karşısında 4’lü seviyeler ile başladık. Londra seansı açılmadan USDTRY 3,72’den 3,78’e kadar yükseldi. Borsaların açılması ile yatay bir seyir izledik. Öğleden sonra merkez bankası 1,5 milyar satarak kura müdahele etmeye çalıştı. Açıklamasının bir kısmı güzeldi. Müdahele kısmı iyimser olmadı. Kur bu açıklama ile 3,77’den 3,74’e kadar geriledi. Sonra kademeli olarak yeniden 3,78 seviyesine yükseldi. Kurun spekülasyon ile düşük hacimle yükseltildiği hükümet tarafından dile getirildi. Başbakan yardımcısının buna benzer açıklaması kuru 3,763’dan 3,776’a kadar yükseltti. Peki ne oldu da kur yükseldi ? Neden Türk Lirası değer kaybediyor?

 

Ortada bir problem var. Problemi çözecek kurum , kuruluş TCMB’ dir. Başkası bu problem hakkında yorum yapar ise yatırımcılar TCMB’nin kontrolü olmadığını anlar . İşte bu nedenle yatırımcılar TCMB güvenmiyor. TCMB zaten çok fazla söz söylemiyor. Faiz yükseltir yada düşürür. Problem şu anda FAİZ değil. Problem Türk Lirası’ neye göre fiyatlanıyor kim kontrol ediyor ?

 

MB faiz düşürür ise bu artık ülkemiz için çok büyük bir kriz demek olur. Faizlerin düşmesinin ne kötü yanı olabilir ki? Fakat biz üretim yapıp dünyaya satan bir ülke değiliz. Biz ürettiğimiz malın bile hammaddesini dışardan alan bir ülkeyiz. Euro ile Dolar ile almak zorundayız. Bugün faal olan işletmeler ucuza borçlanmak isterler. Fakat aynı malı dün 1tl alırken bugün 1.2’e alıyorlar. Yani kredi alan bir işletme zam yapmak zorunda. Yani ENFLASYON ortaya çıkmaktadır.

 

MB faizleri yükseltir. Zaten kötü durumda olan sanayi üretimi artık durma noktasına gelir. İflaslar artar.

 

MB ne yapmalı ki kuru kontrol altına almalıdır? Bu benim görüş vereceğim bir konu değil. Ben yatırımcıyım. MB çıkar sadece faiz yükseltirim piyasaya müdahele ederim derse korkarım Dolar satıp Türk Lirası alırım. MB çıkıp 1.5 milyar müdahele ederim derse güler tek emirle bir kurum karşılar. Kuru yine yükseltir.

 

Daha önce paylaşmış idim. Hatırlatmakta fayda olduğuna inanıyorum. Türkiye’de her gün her gece devalüasyon oluyor. Lütfen bu linki takip ediniz.

http://alperfx.com/turkiyede-devaluasyon.html

 

Kur bu saatten sonra nasıl fiyatlanır?

 

USD/TRY 3,78’de 3,83 hedefli yükselişin devamını bekliyorum.

EUR/TRY 4 seviyesinde 4,05’leri bekliyorum.

GBP/TRY 4,60’da 4,64’lü seviyeler test edilebilir.

GAU/TRY Gram Altın 144’den fiyatlanıyor. Haftaya ECB ile 147 test edilebilir.

 

Bugün kurda satış pozisyon almam. Kur 3,83 olsun yine satış yönünde pozisyon almam. Şartlar oluşur ise 3,9’dan almadığım satışı 3,6’a inince alabilirim. Ben yatırımcıyım.

 

Bu arada kur yükselirken borsa neden düşmüyor diye inceleme yaptım. Yatırım Finans aracı kurumu yaklaşık 7 aydır sürekli borsayı topluyor. Acaba diyorum kur yükselirken hükümet veya devlet borsayı ayakta mı tutmak istiyor. Böyle bir durum olsa ne olur ? Hiç bir şey olmaz . Borsa burası ….

 

 

 Danske Bank Kur Beklentisi 

 

 

 

Daha fazlası için Alper@alperkorkmaz.com

Günlük kısa vadeli al-sat yapılmasını tavsiye ediyorum.

Uyarı: Burada paylaştığım analizler yatırımlarda izlediğim ya da izleyeceğim stratejidir. Kaldıraçlı piyasalar yüksek risk içermektedir. Kaldıraçlı piyasalarda yatırım yapmak için piyasanın işleyişini bilmeden yatırım yapmanız büyük maddi-manevi zararları ortaya çıkarabilir. Kaldıraçlı piyasalarda yatırım ve destek – eğitim için iletişime geçebilirsiniz. Günlük kısa vadeli al-satların kazanç getireceği dönemde güzel kazanç dileklerimle

alperfrx@gmail.com

https://twitter.com/AlperFrx

 

 

 

 

 

 

All material presented herein is believed to be reliable but we cannot attest to its accuracy. Opinions expressed in these reports may change without prior notice. Alper Korkmaz and/or the staffs may or may not have investments in any funds cited above as well as economic interest. Alper Korkmaz can be reached at alper@alperkorkmaz.com

Trading foreign exchange on margin carries a high level of risk, and may not be suitable for all investors. The high degree of leverage can work against you as well as for you. Before deciding to trade foreign exchange you should carefully consider your investment objectives, level of experience, and risk appetite. The possibility exists that you could sustain a loss of some or all of your initial investment and therefore you should not invest money that you cannot afford to lose. You should be aware of all the risks associated with foreign exchange trading, and seek advice from an independent financial advisor if you have any doubts. Please read full risk warning.