Türk Hava Yolları Hisse Analizi
Eklenme Tarihi : 7 Ocak 2017
Kategori : Günlük Analiz

 

 

Yabancı yatırımcıların geçen yıl en fazla net satış yaptığı hisse senedi ise 524 milyon dolarla Türk Hava Yolları (THY) oldu.
Yabancı yatırımcıların, aralık ayında genel olarak banka hisse senetlerinde alım yaptıkları, sanayi şirketlerinde ise satış gerçekleştirdikleri dikkat çekti. Yabancılar, 47 milyon dolarlık net alımla aralık ayında en çok Halkbank hissesi tercih ederken, en fazla satış yaptıkları hisse senedi ise 16.9 milyon dolar ile Petkim oldu. Aralık ayında yabancı yatırımcıların en çok net alım yaptığı hisse senetlerinde Halkbank’ı 41.3 milyon dolar ile Garanti Bankası, 30.4 milyon dolar ile Ereğli Demir Çelik, 29.4 milyon dolar ile İş Bankası (C) ve 22.1 milyon dolar ile Soda Sanayi izledi.

 

Hafta içi ABD’li yatırım bankası BofA´( Bank Of America ML )  Türk Hava Yolları hisseleri için 8,1 hedefini 9,1 seviyesini yükselttiğini rapor etti. THYAO Hisseleri hafta içi 4,8 ile 5 arasında fiyatlanarak 4,94’den haftayı kapattı.

 

BofA Raporuna göre %90’a yakın kar hedefi var. Böyle bir beklenti illa ki her yatırımcının dikkatini çekmiştir. Hisse senedi yatırımları 2 nedenle tercih edilir. 1si kar payı almak bu ülkemizde çok az görünen bir olay 2’si fiyatlamalardan kar elde etmek.

 

Aralık ayı içersinde Ereğli hisseleri 4,2’li seviyelerden 5,2’e kadar yükselmişti. Taklaşık %25lik bir yükseliş yaşandı. Ereğli hisseleri 4,7’de iken Alman Deutche Bank Hisse için alım önermişti. Hisselerde kısa sürede 5,2’li seviyeleri gördü. Cuma kapanış 4,8’dir.

Elinizde bir hisse senedi var. Sizlerde bunu yüksek bir fiyattan satmak istiyorsunuz. Varsayalım 100 milyon USD’lik hisse var. Kısa olumlu bir rapor ile değeri 125 milyon dolar olabilir. Bunun için yapmanız gereken belli. Bazı yatırım bankalarında ki dostlarınıza olumlu rapor yazdırmanız gerekiyor. 1 milyon dolara bu iş hal olur…

 

Yada satamadığınız hisseler var. Satmak istiyorsunuz. Alıcısı yok. Yine aynı şekilde rapor ettirmelisiniz.

 

THYAO hisselerinde beklentim şu şekildedir.  5,13 önemli bir direnç noktam.  6,4 diğer önemli direnç noktamız. Zaten 6,4a yönelirse dediği hedef geçerli olur. Ama kısa sürede 6,4 için fiyatlanacak ülke içinde ve sektörde öyle bir dinamik yok. 4,8 ile 5 arası maliyet yapılıp 4,6 zarar ile satış planlanarak 5,13 izlenir.   5,13 geçilir ise 5,25 ve 5,37 yeni hedefler olabilir. Kısa sürede 6’ın üzerine gitmesini beklemem. Bizler genel olarak fiyat hareketinden kar elde etmek üzere yatırım yaptığımız için büyük beklentiye girip yatırım yapmanızı tavsiye edemiyoruz.

 

THYAO yerine Halk Bank hisselerinde 8,4-9,4 arasında maliyet yaparak 13 hedefli alım planlanmasını tavsiye edebilirim.

 

 

USD/TRY haftayı 3,64’den kapattı. 3,67 kısa vade hedefimdir. Bu nedenle borsada satış baskısı bekliyorum.

 

 

Daha fazlası için Alper@alperkorkmaz.com

Günlük kısa vadeli al-sat yapılmasını tavsiye ediyorum.

Uyarı: Burada paylaştığım analizler yatırımlarda izlediğim ya da izleyeceğim stratejidir. Kaldıraçlı piyasalar yüksek risk içermektedir. Kaldıraçlı piyasalarda yatırım yapmak için piyasanın işleyişini bilmeden yatırım yapmanız büyük maddi-manevi zararları ortaya çıkarabilir. Kaldıraçlı piyasalarda yatırım ve destek – eğitim için iletişime geçebilirsiniz. Günlük kısa vadeli al-satların kazanç getireceği dönemde güzel kazanç dileklerimle

alperfrx@gmail.com

https://twitter.com/AlperFrx