Türev Ürünler
Eklenme Tarihi : 2 Mayıs 2016

Türev Ürünler

Garanti Bankasının 2015′te verdiği krediler yılsonunda 159 milyara çıkmış (Bir önceki yıl 134 milyar lira). Kredilerden sağladığı gelir de 2014′te 15 milyar iken, 2015 sonunda 17,4 milyar olmuş. Kar ise 3,6 milyardan 3,4 milyara düşmüş.
Geçen yıl 1.1 milyar zarar edilmişken, bu yıl zarar 2.2 milyara çıkmış.

İş bankası için 1,1 milyarlık bir zarar var.

 

Bankalar sadece mevduat toplayıp kredi satmıyor. Aynı zamanda piyasada her hareketin içinde oluyor. Türkiye’de forex piyasasında yada vadeli işlemler borsasında kar eden yatırımcı oranı %15 civarındadır. Yani aracı kurum ve bankalar trading sonucunda zarar eden %85 lik kesimi paylaşıyor.

Geçtiğimiz hafta ünlü yatırımcı Buffet türev piyasaları saatli bir bombaya benzetti.

Türev piyasalarda piyasa yapıcılar var. Goldman Sachs, JP Morgan, Barclyas, Deutsche Bank …. Sayısı çoğaltılabilir.

 

Dolar’dan tutun bakır fiyatlarına kadar her türlü varlık üzerine türev bir ürün ortaya çıkarılabiliyor.

 

Son zamanlarda ülkemizde ‘’ varant’’ üzerinde gelişmeler oldu. Deutsche Bank yurt dışında işlem gören popüler şirket hisseleri üzerinden ‘’turbo varant’’ adı verilen ürünler için piyasa yapıcı oldu. Apple, Google, Facebook, BMW, Shell, Siemens gibi şirketlerin hisselerine yatırım yapamayan yatırımcılar BİST üzerinden bu şirket hisselerine paralel fiyatlanan varantlara yatırım yapabiliyorlar.

 

Sistem şu şekilde işliyor. Deutsche Bank’ın hazine bölümü 3 ay süre içinde BMW hisselerinde yükseliş bekliyor. 3 fiyat modeli ortaya çıkarıyor. Örneğin ağustos vadeli BMW için 2 fiyat modeli ortaya çıkarmış.

 

https://www.xmarkets.db.com/TR/Product_Overview/Tuem_Turbo_Varantlar?ref=pl&pstate=AllActive#&&/wEXAQUCZGYFBHRydWVLofzcUkYpcWsND0sDBmtSWcL3UQ==

 

 

115 ve 95 EURO hedefli yükseliş olabilir. Gerilerse 55 ve 35 euro’ya kadar düşebilir.

 

BMW hisseleri Alman Borsası DAX’da şu anda 82,3 euro’dan işlem görüyor.  Tahminlerime göre 3 ay içinde  76 euro ile  91 euro arasında fiyatlanabilir. Genel olarak son raporlara göre de birçok kuruluş BMW için alım önermiş.

 

Deutsche BANK piyasa yapıcı olduğu için piyasaya (örneğin burada vereceğim rakam kendi görüşüm olup gerçeği yansıtmaz) 1 milyon adet alım ve satım varantı sürüyor. Alım varantı şu anda 0,84 TL Satım varantı 0,53 TL’dir.

Tabi ki Deutsche Bank bir anda piyasaya bu kadar varantı vermiyor. Kademeler halinde piyasaya sürüyor. Örneğin alım varantı için 0,84 kademeye 200 000 adet sürerken hisseler Dax’da yükseldiği için 0,85’e 50 000 , 0,86’a 150 000, 0,87’e 250 000 adeti yazıyor. İşte bu kademelerde Bist yatırımcıya ortaya çıkıyor. BMW hisseleri 95 euro yönünde yükselir diyen yatırımına göre kademeleri satın almaya başlıyor. Vade günü yaklaşmadan ya bir başka yatırımcıya satıyor yada DB piyasa yapıcı olduğu için alım emri girdiği seviyeden veriyor. Yada vade sonunda ödemeyi bekleyebiliyor.

Ben burada vade sonununda ödeme bekleyen yatırımcı tipini yazmayacağım. Pupuler olan yatırımcı tipinden bahs edeceğim.

Varantları emin değilim ama diğer bankaların hazine bölümleride satın alıp kar etmek isteyebiliyorlar. Yada DB blok olarak X Bankasına verebiliyor.

Yatırımcı tarafında ise  BMW hisseleri ve DB’ın BMW hisselerinde izleyeceği yol önemli. Varan piyasasında genelde piyasa yapıcılar büyük kazanıyor.

2008 Krizinde biz bu tür yatırımlara toksin varlık diyorduk. Kötü günlerde değer ifade etmeyen bir yatırımdır.

 

Yatırımcı makul davranır ve hisselerde beklentisi doğru olur ise küçük bir miktar ile güzel kazançlar elde edebilir. Örneğin alım varantlarında 0,85’den 300 000 adet alım yapan yatırımcı hisseler 90 euro üzerine çıkarsa varantlar 1,5’ün üzerine yükselir demek olur ki yatırımcı %80e yakın kar elde etmiş olur. Aynı yatırım tutarı ile BMW hissesi almış olsa idi %5 bile kar edemeyecek idi.

 

Yazının başında belirtiğim gibi bankalar gizleyerek türev piyasalarda ettiği zararları göz önüne alarak riskli bir yatırım aracı olan varantlara makul şekilde yaklaşılmalıdır.

İlerleyen günlerde türev piyasalarda finans şirketlerin zararları yeniden bir finansal krizi ortaya çıkarabilir.