TCMB Konuşmalı Konuşmaz İse Kur Daha Fazla Yükselir
Eklenme Tarihi : 6 Aralık 2016
Kategori : Günlük Analiz

USD/TRY 3,5 seviyesinin üzerinde fiyatlanıyor.  3,3 için dinamik  oluşturulmadığı sürece kur 3,7 seviyesine doğru hamle yapmaya devam ediyor. Kur ne oldu da böyle yükseldi?

Öncelikle şunu iyice anlamamız gerekiyor. Son 9 yıldır dünyada kur savaşları yaşanıyor. Kurları kontrol etmek bundan 10 yıl öncesine göre daha çok zorlaştı. Serbest piyasada belirlenen fiyatlara yatırım bankaları bile doğru yatırımı yapamıyor. Bankalar arası işlemlere bireysel yatırımcılarında giriş yapması ile fiyatlar aşırı derece olabiliyor. Bir bankanın dahi alamayacağı riski  , riski seven bir yatırımcı alabiliyor. Piyasaya bankanın adı ile çıkmış olsa bile arkasından spekülatörlerin  olduğunu unutmayalım.

 

Yıllardır Japonya ve İsviçre Merkez Bankaları kurları kontrol etmek için binlerce metod denediler. Fakat hepsi piyasaya yenildi.

 

Bugün Türk Lirası’nın da yenilmesi çok doğaldır. Türk Lirası’nun aşırı değer kaybetmesinin asıl nedendi Merkez Bankasının konuşturulmamasından kaynaklanmaktadır.

 

TCMB direk konuşamadığı hamle yapamadığı için Türk Lirası aşırı değer kaybediyor.

 

ABD Seçim sonuçları sonrasında Trump’ın danışmanının açıklaması gelişmekte olan ülke para birimlerinden çıkışı hızlandırdı. Danışman şu ifadeyi kullandı. Biz FED’in politikalarına karışmayacağız.

 

İşte bu söz üzerine zaten beklenen faiz artışı fiyatlanmaya başladı. EUR/USD  1,05’li seviyelere geriledi.

 

Gerçekleri kabul edelim. ABD Yatırımcılar için en güvenli ülkedir. Parası olan için en büyük sorun parasını korumaktır. Sonra paradan para kazanmaktır. Kredi derecelendirme kuruluşları bunun için vardır. Bu kurumlar siyasi kararları etkileyecek finans piyasalarını bozacak tarzda açıklamalar yapabilir. Fakat bu kurumlara tamamen kötü , gereksiz , başarısız diyemeyiz.

 

Bu nedenle bu kurumlar Türkiye’nin notunu düşürdü. Dediler ki Türkiye’de paranız batabilir. İşin özü budur. Siyasi nedenler ön planda. Bu nedenle paranızı koruyamazsınız. Bunun üzerine yatırımcılar paramızı alamayız korkusu ile Türk Lirası cinsi yatırımlarını sonlandırıp Dolar alıp ülkeden ayrıldılar.

 

 

Konu daha uzun ama gerçekler bunlar.

 

USD/TRY ve EUR/TRY yeni rekor seviyelere gidebilir. TCMB’nin konuşması gerekiyor. Siyasilerin konu hakkında yorum yapmaları zarar veriyor.

 

 

 

 

Daha fazlası için Alper@alperkorkmaz.com

 

 

 

Günlük kısa vadeli al-sat yapılmasını tavsiye ediyorum.

 

Uyarı: Burada paylaştığım analizler yatırımlarda izlediğim ya da izleyeceğim stratejidir. Kaldıraçlı piyasalar yüksek risk içermektedir. Kaldıraçlı piyasalarda yatırım yapmak için piyasanın işleyişini bilmeden yatırım yapmanız büyük maddi-manevi zararları ortaya çıkarabilir. Kaldıraçlı piyasalarda yatırım ve destek – eğitim için iletişime geçebilirsiniz. Günlük kısa vadeli al-satların kazanç getireceği dönemde güzel kazanç dileklerimle

 

alperfrx@gmail.com

 

 

https://twitter.com/AlperFrx