Sterlin’de Şişman Parmak
Eklenme Tarihi : 7 Ekim 2016
Kategori : Günlük Analiz

Sterlin’de Şişman Parmak

Sterlin, Asya’daki erken işlemlerde, Bloomberg tarafından derlenen verilere göre 1.1841 seviyesine kadar gerileyerek Mart 1985′ten bu yana en düşük seviyesini gördü. Kısa süreli düşüşün ardından kayıplarının önemli kısmını geri alan sterlin, dolar karşısında yüzde 1.46 ekside 1.2431 seviyesinden işlem gördü. Bazı traderlar insan hatası olasılığı üzerinde dururken, “şişman parmak” hatasına algoritmalardan kaynaklanan satış baskısının eklendiğini düşünüyor. Diğer bir kısım ise, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’nin İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmanın sonuçlarına katlanması gerektiğini belirttiği Financial Times makalesini işaret ediyor. (Bloomberg)

Bazı yatırım bankaları 1 trilyon dolarlık bir işlemin piyasada eritildiğini işlemin ise Japonya yatırım Bankasından geldiği konuşuluyor.

2015 yılında İsviçre MB ‘ın ( SNB ) faizleri düşürmesi ile EUR/CHF ve USD/CHF rekor seviyelere gerilemiş bu sürede birçok forex şirketi iflas etmiş idi.

GBP/USD 1,246’da işlem görüyor. Soros Brexit ile 1,18’li seviyeleri hedeflemişti.

USD/TRY ‘de bu durumdan etkilendi.  3,06’a yükselen kur şu anda 3,046’dan fiyatlanıyor.  Gerileme yaşansa bile kur 3,11 ‘i hedefliyor.

 

EUR/TRY kuru  3,388’e geriledi.  3,37 destek seviyemdir.

EUR/USD 1,112 desteğine geriledi. Piyasada oluşan kara tablo ile  1,10’a inecek dinamiğe kavuşan paritede gün içi işlem yapılmasını tavsiye ediyorum.

XAU/USD ve XAG/USD Altın ve gümüş gerilemeye devam ediyor. Satışların hızlanmasını bekliyorum.

 

Uyarı: Burada paylaştığım analizler yatırımlarda izlediğim ya da izleyeceğim stratejidir. Analizler Z investment şirketine gönderilen analizlerin özeti olup yatırımcılara bilgi verme amaçlı paylaşılmıştır. Kaldıraçlı piyasalar yüksek risk içermektedir. Kaldıraçlı piyasalarda yatırım yapmak için piyasanın işleyişini bilmeden yatırım yapmanız büyük maddi-manevi zararları ortaya çıkarabilir. Kaldıraçlı piyasalarda yatırım ve destek – eğitim için iletişime geçebilirsiniz.

Alper@alperkorkmaz.com

 

https://twitter.com/AlperFrx