Sterlin Faizleri Değişmeyebilir
Eklenme Tarihi : 4 Ağustos 2016
Kategori : Günlük Analiz

Sterlin Faizleri Değişmeyebilir

Financial Times çeşitli ülkelerde, İngiltere’deki referandumdan birlikten çıkış kararı çıkmasını nasıl karşılandığını araştıran bir anketi haberleştirmiş.

Ipsos Mori’nin 16 ülkede yaptığı ankete göre, İngiltere’nin AB’den ayrılmasını iyi karşılayanların çoğunlukta olduğu tek ülke yüzde 54′lük oranla Rusya.

Ancak çoğu ülkedeki katılımcılar, AB’den ayrılmanın İngiltere ekonomisi için kötü olacağını düşünüyor.

İsveçlilerin yüzde 48′i İngiltere’nin AB’den çıkmasına üzüldüklerini söylerken, Fransa ve Belçika’da bu oran yüzde 25′lere kadar düşüyor.

Fransızlar ve Belçikalıların çoğunluğu da, başka üye ülkelerin bu yola özendirilmemesi için İngiltere’nin AB’den çıkışının zorlu koşullarda olması gerektiğine inanıyor.

Ankette ortaya çıkan bir başka ilginç sonuçsa AB ülkelerindeki her dört katılımcıdan birinin artık İngiliz ürünlerini satın almayacaklarını söylemiş olması.

 

BOE Faiz Kararı

 

Bugün İngiltere Merkez Bankası’ndan (BOE) 25 baz puanlık faiz indirimi bekleniyor. BOE’nin Temmuz ayında değiştirmediği faiz oranı sonrası yapılan açıklamada, Para Politikası üyelerinin çoğunun Ağustos toplantısında bir gevşeme beklediği ifade edilmişti. Faiz indirimi veya ek genişleme yapılması halinde Sterlinde değer kayıpları görebiliriz. Faiz kararı sonrası BOE Başkanı Carney’in de, aldıkları kararın ekonomiyi nasıl etkileyebileceğine ilişkin açıklamalarda bulunması tahmin ediliyor.

GBP/USD paritesi 1,33’den işlem görüyor.  Şu ortamda faiz indirimi beklemiyorum. Faiz indirimi yapılsa bile FED’in faizleri yükseltme ihtimalini düşük bulduğum için sterlinde kısa ve uzun vadede alım yönünde pozisyon almayı planlıyorum. Orta vade yükselişler dar bir bantta olacağı için direnç seviyelerden satış fırsatı aranabilir.

Gün içi parite 1,317 desteğine inebilir. Fakat kalıcı düşük bir fiyatlanma yapamaz. Bu nedenle BOE kararına kadar satış yönlü BOE sonrası alım yönünde pozisyon ayarlaması yapılabilir.