Soros’un Putin planı
Eklenme Tarihi : 29 Ağustos 2016
Kategori : Haberler

ABD’li finans spekülatörü George Soros’a ait ve DC Leaks tarafından sızdırılan belgelerde, Soros’un Putin’i devre dışı bırakmak ve Rusya’yı istikrarsızlaştırmak istediği ortaya çıktı.

Dünyanın birçok ülkesindeki devrimlerin ardında olduğu iddia edilen ünlü spekülatör George Soros’a ait belgeler, önceki hafta DC Leaks tarafından sızdırılmıştı. Belgelerde Soros’a ait Açık Toplum Vakfı’nın AB seçimlerini etkilediği ve Ukrayna krizinde aktif olduğu görülmüştü.

Sputnik’in haberine göre Rusya’ya ilişkin belgelerde ise Soros’un Devlet Başkanı Vladimir Putin’i koltuktan indirmeyi ve ülkeyi istikrarsızlaştırmayı hedeflediği, bu amaçla da muhalefeti güçlendirmenin yanı sıra yeni muhalif oluşumlar yaptığı vurgulandı.

‘ULUSLARARASI UZMANLAR KASIM 2012′DE BİR ARAYA GELDİ’

Kasım 2012 tarihli ve ‘Açık Toplum Vakfı Rusya Stratejik Planlama Toplantısı Notları’ başlıklı belgede, Putin karşıtı bir dizi uluslararası uzmanın, 2013 yılında Rusya’daki siyasi havayı bozmaya yönelik faaliyetleri tartışmak üzere bir araya geldiği görüldü.

‘MEDVEDEV’LE BİRLİKTE FIRSAT YAKALANDI’

Belgede Dmitriy Medvedev’in devlet başkanlığı döneminde birtakım fırsatlar yakaladığı anlaşılan Açık Toplum Vakfı’nın, Putin’in Kremlin’e dönmesinin ardından yeniden baskı altına girdiği ifade edildi.

SIĞINMACI YOLLAMAYI PLANLAMIŞLAR

DC Leaks’in Rusya dosyasında, Rusya’yı istikrarsızlaştırmak için yapılabilecek hamlelerin bulunduğu bir listede yer aldı. Buna göre Açık Toplum Vakfı’nın Rusya’ya çok sayıda sığınmacı göndermeyi, ülkedeki medya operasyonlarına nüfuz etmeyi ve 2014 Soçi Kış Olimpiyatları’nın değersizleştirmeyi planladığı anlaşıldı.