Sorgulama !!!
Eklenme Tarihi : 24 Nisan 2017
Kategori : Haberler

İsviçre’de birçok şirket için ‘’ ölü soyucu’’ denir. Türkiye’de bu tabir ‘’akbaba’’ olmuştur. ‘’Öldürüp önüme atacaksın ben de o leşi yiyeceğim ‘’

Leş yiyene akbaba denir de bu cümleyi yaşayanlara ne denir?

Akbaba bir finans şirketi olsa idi adına varlık yönetimi derdik.

Son 3 yılda ülkemizde o kadar çok şirket ve kişi bu varlık yönetimi şirketleri tarafından aranır tehdit edilir oldu.

JCR diye bir kurum var. Japon Kredi derecelendirme şirketidir. Bu kuruluş Türkiye’nin notunu düşürürken bir varlık yönetimi şirketinin notunu yükseltmişti.

Bütün herkes Soros’un kısa sürede İngiltere MB dize getirdiğini konuşur ama ne hikmet ise 1 milyar krediyi nasıl aldığını sorgulamaz.

ABD’nin ve diğer ülkelerin en büyük düşmanı Açık Toplum Vakfı algısı yerleştirilir ama kimse bu vakfa karşı bir tavır alamaz.

Soros Macar Yahudi’sidir ama kimse çıkıp İsrail’li çok iş adamına zarar verecek hamleler yapmıştır konuşamaz.

AB içinde kriz çıkar . Turizm geliri yüksek olan İspanya’nın avantajını kendimize çevirelim Türkiye turizm ülkesi olsun kimse diyemez.

Mehmet Emin Karamehmet hapis cezası çıkar ama kimse çıkıp bunu dile getiremez.

Karamehmet’in şirketi Genel Energy hisseleri Ziraat Bankası 900p hisse değeri üzerinden teminat verilip kredi çıktığını bilmez. Hisselerin bugün 80p’de olduğunu söyleyemez.

Soğuk savaş dönemi bitti. Sıcak savaş var. Fakat bu savaş şirketler arasında gerçekleşiyor. Silah, havacılık, petrol-doğalgaz-, ilaç, finans  ve medya sektöründe büyük dengeler değişiyor.

Değerli olan bir şirketi ele geçirmek için öncelikle büyütülüyor. Büyük bir organizasyonu kontrol etmek güçtür. Daha sonra çeşitli sorunlar ortaya çıkarılıyor. Bir şirket halka açık ise borsa yoluyla kolayca manipüle edilebiliyor. Değeri kısa sürede aşırı yükselebiliyor. Bu durum şirket yönetimine güven verirken kontrolün kaybolmasına yol açıyor. Daha sonra hisseler değer kaybetmeye başlıyor. İşler bozuluyor. Krediler ödenemiyor. Şirket haciz edilmeye başlanılıyor. 1 milyar dolar eden varlığı işte yukarda anlattığım akbabalar tarafından 20-30 milyona satın alınabiliyor. Finans şirketleri bu işten büyük kazançlar elde ediyor.

Dengelerin değişmesi için kişilerin değişmesi gerekiyor. Hiçbir kimse alternatifsiz değildir vazgeçilmez değildir. Önemli olan kişiler değil sistemin işlemesidir.

Bölgede her ne kadar Rus dengeleri güçlenmiş gözükse bile birileri güçsüz görünüp kısa sürede bu dengeleri bozacak şekilde gizliden denge kurmaktadırlar. Bu kişiler hayat ve ölümün kelimelerin gücüne bağlayanlardır.

Geleceğin dünyasında daha çok devlet olması muhteşem 5 sektörün kar marjını yüksek tutacağı içindir.

Sonuç olarak senden yana olanlara bir şey vermez isen neden senden yana olsunlar. Kime çalıştığını bilmezsen ihanette edemezsin.