Siyasi Riskler Artıyor
Eklenme Tarihi : 16 Mayıs 2016
Kategori : Günlük Analiz

Fed faiz artırımı beklentisinin 2017 yılına ötelenmesi ve enerji fiyatlarındaki yükseliş , büyüme cephesindeki endişeler ve gerileyen şirket karları piyasalarda satışlara yol açtı.
Hisse senedinden çıkış küresel risk iştahındaki bir bozulmanın mı sonucu yoksa büyümenin yavaşladığı bir ortamda portföylerde yeniden dengelenmenin mi sonucu henüz tam olarak bilmiyoruz.

Gerçek şu ki Türkiye’nin dünyadan negatif olarak ayrıştı. Politika cephesindeki belirsizlikler, ülke geneline yayılmaya başlayan terör eylemleri ve tırmanan jeopolitik riskler Türkiye’nin dünyanın gerisinde kalmasına neden oluyor.

Türkiye hisse senetleri Mayıs ayının ilk iki haftasında %15 kayıp ile açık ara en kötü performans gösteren gelişmekte olan piyasa oldu. Tahvil ve Türk lirasında da durum farklı değil. En çok kaybettiren üç piyasa içinde yer alıyoruz.
Durumu inkar ederek, bir şey olmamış gibi davranarak bir yere varamayız. Hatalarımızı, sorunlarımızı kabul etmeliyiz.

Türkiye ile ilgili algıyı düzeltmek ve piyasaların ateşini düşürmek için siyaset cephesindeki belirsizliğin kısa sürede  azaltılması gereklidir.

Gelen  sinyaller Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 22 Mayıs’ta yapılacak kongrede genel başkan ve başbakan adayı olarak Binali Yıldırım’ı işaret edeceğini gösteriyor. Başbakan adayından çok ekonomi ve mali politikalar üzerinde etkisi olacak isimlere göre  piyasa şekillenecektir.
Yabancı yatırımcıların satış yapmasına yeni kabinede Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yer almayacağına yönelik spekülasyonlar etkili oldu.
Ali Babacan’ın dışarıda bırakıldığı bir kabinede piyasalar Mehmet Şimşek’i yapısal reformları gerçekleştirmek için güvenilen son kale olarak görüyordu.
Moody’s Türkiye İş Bankası’nın Ba3 olan uzun vadeli yabancı para
cinsinden sermaye benzeri borç notunu olası bir indirim için izlemeye
aldı.
Moodys’in notu izlemeye alma kararı, İş Bankası’nın, “Bankamızca
yurtdışında sermaye benzeri borçlanma niteliğinde ihraç edilmiş olan,
10 yıl vadeli, 400 milyon ABD Doları tutarındaki tahvilin, şartlarında
yapılacak değişikliklere ilişkin BDDK onayı alınmış olup tahvil
sahiplerinden izin alınmasına yönelik süreç başlatılmış ve konuya
ilişkin olarak BNP Paribas ve Citigroup Global Markets Limited
yetkilendirilmiştir” açıklamasını ardından geldi.
USD/TRY Yeni haftaya 2,96’lı seviyelerden başladı. 2,965’den fiyatlanan kurda yatırım bankaları kısa vade için 3,1 yıl içinde 3,2 hedefi öngörüyorlar.   2,972’in üzerinde fiyatlanma ile kur kısa sürede 3,03 direnç noktasını test edebilir.  2,945 haftalık destek noktamdır.
EUR/USD paritesi  1,132’den fiyatlanıyor.  Yatay fiyatlanma beklediğim paritede haziran ayında FED faiz politikasında değişiklik beklemediğim için gerilemeleri alım fırsatı olarak değerlendireceğim.
XAU/USD Altın fiyatları  1280 dolardan işlem görüyor.  1294 kısa vade direnç 1267 destek noktamdır. Yıl içinde 1400 beklentim devam etmektedir.
NOT: Burada paylaştığım analizler yatırımlarda izlediğim yada izleyeceğim stratejidir. Daha detaylı analiz – işlem önerisi için iletişime geçebilirsiniz.
Alper@alperkorkmaz.com
Facebook 
Twitter