Siyasi Kriz Ekonomiyi Tehdit Ediyor
Eklenme Tarihi : 10 Mayıs 2016
Kategori : Günlük Analiz

Çin’de ekonomik sorunlar büyümeye devam ediyor.  Sorunlu kredilerin artış göstermesi ilerleyen günlerde daha büyük sorunlara sebep olabilir. ABD gibi bir ekonomisi olmayan Çin , ABD ekonomik politikalarını izlemesi büyük yanlışlara sebebiyet verebilir.

Son 10 yılda küresel sermaye bütün dünyaya karşı pozisyon almaya başladı. Krizleri lehine çeviren aslında kriz çıkartan küresel sermaye 2011’den beridir Çin’de hamleler yapıyor. Geçtiğimiz yıl Çin devleti borsalarda büyük yatırımcılara sınırlamalar getirmişti. Bu sınır önümüzdeki günlerde ortadan kalkacak. Kısaca büyük yatırımcılar Çin’de  kriz var hisseleri satalım algısı ile borsalarda çığlık atıp yüzlerce Çin’li şirketin ‘’default’’ olmasına sebep olabilecek hareketler yapmasını bekliyorum.  Yurtdışı borsalarda işlem yapmakta zorlanan yatırımcılar varantlar üzerinden yatırım yapabilir.

Varant nedir?

 

ABD ve AB’da ekonomik görünümler çok fazla iyi değil. Türkiye ve Brezilya’da siyasi kriz büyümeye devam ediyor.

Dün ‘’Panama  Papers’’ 2. Bölümü yayınlandı. Türkiye’den birçok iş adamının ismi geçiyor. Benim dikkatimi çeken ise  eski BP yöneticisi Genel Energy’in ceo’su Tony Hayvard’la kısa bir zamana kadar beraber çalıştığı Mehmet Serpil’in ismini de geçiyor. Mehmet Sepil Turkcell’in kurucularından Mehmet Emin Karamehmet’in bir zamana kadar yakın dostu olması idi. Karamehmet Türk işadamları arasında saygı duyduğum bir işadamı olması dolaysıyla Sepil dikkatimi çekmişti.

Panama Papers üzerinden daha öncede belirtiğim gibi ‘’algı’’ operasyonu yapılıyor. Off-shore hesaplarda para tutmak yasak olan bir şey değildir. Etik olmayan bir durum olarak algılansa bile  iş dünyası içinde bu tür hareketler yapmanız zorunlu oluyor. Özellikle Kıbrıs’ın ABD eliyle ‘’Annan Planı’’ dahilinde oluşturulan denge ve 2008 sonrası fonların ABD’den İngiltere’ye kayması off-shore hesapları önemli hale getirmiştir.

Geleceğin dünyasında tek güç ABD ‘dir algısı yıkılmak isteniyor. Birden çok güçlü devlet algısı ile küresel sermaye paranın yönünü belirlemeye çalışıyor.

USD/TRY kuru  yeni güne 2,943 ile başladı. Başbakan’ın istifası diyeyim  Türk Lirasını eritti.  Bank of America başta olmak üzere birçok yabancı banka kur için 3,2 hedefini Kasımda seçim  olacak beklentisi ile yayınlıyor.  Bu hafta 2,97’i görebiliriz. Sonra 3,03 var. Dolar ile borçlanmak veya mal-hizmet almak riski büyüyor.

EUR/USD 1,138’den fiyatlanıyor.  1,119’da deste ği olan paritede haziran ayına kadar düşüş eğilimli fiyatlar görebiliriz. Fakat EUR/USD paritesi FED’in faizleri değiştirmesi zor olduğundan 1,2’li seviyeleri test etmek üzere fiyatlanabilir.

NOT: Burada paylaştığım analizler yatırımlarda izlediğim yada izleyeceğim stratejidir. Daha detaylı analiz – işlem önerisi için iletişime geçebilirsiniz.
Alper@alperkorkmaz.com

Twitter.com/alperfrx