Sıradaki ülke Gürcistan mı?
Eklenme Tarihi : 28 Nisan 2014

Berlin duvarı yıkıldı… Üzerinden Ruslar geçti altında Almanlar kaldı. Bugün de durum buna benziyor.
Almanya bölgede gücünü artırmak; daha doğrusu AB’de devam eden sorunları çözmek için Doğu Avrupa ile denge sağlamak istiyor. Almanya’nın, Ukrayna’dan sonra Gürcistan ile yakınlaşması; Polonya’nın, enerji konusunda Fransa ile yakınlaşıp ‘Rusya’ya bağımlılığı azaltalım’ yaklaşımları, bölgede enerji savaşlarını çıkarıyor.
Rusya’nın petrolü var, doğalgazı var, silahı var, parası var, güçlü bir ordusu var. Amerika ve Avrupa’da devam eden finansal sorunların Rusya’yı daha güçlü hale getirdiği bir gerçektir.
Son 6 yılda dünyada dengeler değişti. Önce Amerika sonra Avrupa’da ekonomik kriz yaşanırken Ortadoğu’da siyasi sorunlar baş gösterdi. Son olarak da Rusya-Ukrayna gerginliği…
2009′da Obama başkan adaylığı sürecinde sürekli ‘değişim’ üzerinde duruyordu. Obama bu sayede kazandı. Ekonomik kriz, Obama’nın kazanmasında büyük rol oynamıştı.
Değişim… Bugünlerde heryerde gördüğümüz değişim. Şirketlerin yöneticileri değişiyor, hedefleri değişiyor, logosundan tutun tüm çalışanlarına kadar bir değişim görüyoruz. Değişim yenilikle olur. Değişim bazen kazandırır bazen kaybettirir. Fakat bazı değişimler hedefi de değiştirir. Bu durumda değişim büyümeyi değil iflası getirir.
Dünya 100-200 yıl öncesi bir dünya.Değişim ile dünya ne kaybetti ne kazandı. Değişimler problem çözmek yerine yeni problemler çıkardığında yenilikçilik kaybetmiş olacaktır. Yeryüzünde hiç bir yalan yoktur ki bir insan kadar yaşasın. Bazen yeniliklerin sebebi ‘yalanların’ üstünün örtülmesi içindir.
ABD yenilikçi politikalar üzerine yoğunlaşmış olsa bile Orta Doğu’da yenilikçilik çok fazla iyi karşılanmaz. Hergün yenilik geleneklere aykırıdır. Orta Doğu insanı görünmeyenden daha fazla korkar.
Kör çobanın sürüsünün akıbeti uçurumdur. Amerika bölgenin yapısını hiçbir zaman anlayamadı. Savaş politikaları ile bölgeye hükmetmeye çalıştı ve girdiği her yerde daha fazla zarar etti. Amerika zarar ederken Amerika’yı destekleyenler kazandı.
Putin ise Ortadoğu insanını ne kadar tanıyor bilemiyorum ama ABD’den daha fazla tanıdığına inanıyorum.
Obama yenilikçi; Putin ise gelenekçidir. Yeniliğe karşı çıkan muhalif ses çok olur. Gelenekler, yeniliklerle değiştirilir. Geleneklerin değiştirilmesinin sonucunu en iyi bilen Türkiye’dir. Hergün yapılan yenilikler, tatmin olunmayan bir hayat standartı çıkarmıştır.
Almanya ise ne zaman güçlenmeye başlamış olsa; ya da ne zaman en güçsüz bir sürece girse, Amerika tarafından krizle yönetilmeye çalışılmıştır.
Bölgede değişim rüzgarları devam ediyor. Sırada Gürcistan ve Polonya var. Rusya sınırlarını genişletmeye devam edecek. Bu durum bir süre daha Türkiye’nin avantajına olacaktır. Amerika her geçen gün kaybediyor. Rusya’ya bağlı ülke sayısı artacaktır. Bana göre sırada Gürcistan var.
Brezilya, Çin ve İran’ın Rusya yanlısı politikaları ABD ve AB’nin çöküşünü hazırlıyor. Çok kutuplu bir dünya sistemi ne kadar kalıcı olabilir?