Sermaye
Eklenme Tarihi : 22 Mart 2015
Kategori : Günlük Analiz

Son global krizde ABD’de 1000’in üzerinde banka battı ama hiçbiri toplamda bile bir Lehman Brothers etkisi yapmadı.

 

 

Bütün dünya etkilendi. Küçük- büyük her kişi her işletme bu krizden nasibini aldı. Dünyada 3 trilyon dolarlık üretim kaybı oldu, ABD ve AB’de 13 milyon kişi işini kaybetti,

ABD’de hisse senetlerinin piyasa değeri 11 trilyon $ geriledi, bankalar 2 trilyon $ zarar açıkladı.  Citigroup’un piyasa değeri 273 milyar dolar’dan 6 milyar dolar’a kadar indi bugün 160 milyar dolar değerindedir. Gelişmiş  ekonomilerinin kamu borcu %83’ünden %120’sine çıktı.

 

Bir işletmenin  kırılganlığın tüm sektörü etkilememesine dikkat edilmeli. Bunun bir yolu

kaldıraç ya da borçluluk düzeylerinin aşırıya kaçmasına izin verilmemesi.

Çünkü borcunu ödeyemeyen borcu nispetinde alacaklılarına zarar veriyor.

 

Türkiye’de bankalar 1 TL kredi batırınca kredilerini 8 TL azaltmak zorunda iken Avrupa’da 1 Euro’luk batık kredileri 30 Euro azaltıyor.

 

ABD kaldıraç faktörünün önüne önce vadeli işlemler piyasası ile geçti. Daha sonra tüm finansal sektörde kaldıraç oranları makul seviyeye çekildi.

 

Gelişmiş ekonomiler yeni yatırımlar için borçlanmaya gidiyorlar. Her kişinin ihtiyacı farklı olduğu için borsalar yatırımcıları buluşturan bir noktadır. Fakat her işletmeninde borsalar yolu ile ortak bulması zordur. ABD ve İngiltere’de küçük ölçekli şirketler için borsalar olmuş olsa da ülkemizde bu tür organizasyon zordur. Ülkemizde 100 milyon tl’nin altında halka açık onlarca şirket vardır. Değeri milyar olanların ise kar dağıtım politikası , gelişmiş ülkelere göre yetersizdir. İşte bu nedenle ülkemize gelen fonlar fiyat hareketlerinden kar elde etmeye çalışmaktadır.

Ülkeye giren fonlar kalıcı ve pozitif etki için değil geçici korku anında bir silah olarak kullanılıyor.

 

ABD’de 2008’de gayrimenkul şirketleri sermaye arayışı içinde olurken;  2012 yılından itibaren maden, 2014 haziran ayından beridir enerji şirketleri sermaye arayışı içindedir. Düşen altın ve petrol fiyatları şirketlerin kar marjını etkilediği için yeni yatırımlardan vazgeçme yada mevcut yatırımlarındaki hisseleri satmaya kadar işler ilerlemiştir.

 

Türkiye’de ise sermaye arayışı her sektörde mevcuttur. Kar marjının düşük olması her sektörünün kendine has problemler ile çabalamasından kaynaklanmaktadır.

 

Sermaye korkaktır. En ufak bir tıkırtıda bile korkar. Sermayeye ihtiyacı olanlar ile fon fazlası olanların buluştuğu bir platform Türkiye’yi daha ileri seviyeye taşıyacaktır.

 

 

Link