Savaşımızı büyüttük bütün dünyaya savaş açtık
Eklenme Tarihi : 14 Ocak 2014
Kategori : Günlük Analiz

Dünya eski dünya ..Güneş yine doğudan doğuyor batıdan batıyor.

Boris Yeltsin döneminde Rusya’da özelleştirmeler sonucu Amerika sermayesine bağlı genç zengin işadamları çıkarıldı.

Petrol, maden ve gaz şirketlerinin yanı sıra medya, bankacılık gibi sektörleri de ele geçirmeye başlayan Rus oligarşisine karşı ilk savaş Rusya’nın tek bağımsız kanalı olan NTV’nin sahibi Vladimir Gusinsky’e karşı açıldı. 2000’de NTV’nin bankasına düzenlenen baskınlar sonrasında devletin malından 10 milyon dolar çalmakla suçlanan Gusinsky tutuklandı. Serbest bırakıldıktan sonra 2004 yılında hükümete açtığı davayı kazansa da, Rusya’yı terk etmek zorunda kaldı.
Putin’in Gusinsky’e yaptığı ilk hamle, diğer oligarkların gözünü korkutamadı. Putin’in ne kadar kararlı olduğu daha sonra anlaşıldı. Putin, ikinci kurban olarak Aeroflat’ın sahibi Boris Berezovsky seçti. Boris Yeltsin’le arası çok iyi olan ve bu sayede birçok ihaleyi almış olan Berezovsky, Rusya hükümeti ile girdiği mücadeleyi kaybetti, sonunda o da Rusya’yı terk etti. İngiltere’nin sığınma hakkı tanıdığı zengin iş adamı, daha sonra televizyonlarda verdiği demeçlerde Putin’in Rusya’yı devirmek istediğini belirtti. Mart 2006’da ise Rusya başsavcılığı Berezovsky’e darbe yaptığı suçlamasıyla dava açtı. 2000 yılında Rusya’yı terk eden iş adamı 2003’de İngiltere’de tutuklandıktan sonra serbest bırakıldı. Kendisine ait olan televizyon kanallarından ORT satıldı, TV6 ise kapatıldı. Şimdi hayatına yeni bir isimle, ‘Platon Yelenin’ olarak devam ediyor.
Soruşturma açılan bir diğer oligark ise Roman Abramovich. Putin, Abramovich’e 300 milyon dolarlık vergi yolsuzluğuyla ilgili soruşturma başlattı. Soruşturmanın başlatıldığı gün Abramovich  Putin’in hamlesine karşılık Chelsea Futbol Kulübü’nü satın aldı. Abramovich’den sonra sırada, Rusya’nın en zengin iş adamı olan Yukos petrol şirketinin sahibi Mihail Hadorkovski vardı. Vergi kaçakçılığından soruşturma açılan Hadorkovski kısa bir süre sonra tutuklandı. (basından)

2013’un sonunda Mihail ailevi nedenlerle serbest bırakılması akabinde Almanya’da halk ayaklanması oldu.Pek fazla basına yansıtılmadı.

2011-2013 arasında eskiden Rusya’ya bağlı iki önemli ülkede Amerika’lı enerji şirketi Chevron yaklaşık 20 milyar dolarlık kaya gazı yatırımı yaptı.Ukrayna’nın AB yakınlaşması olayları tetikledi.Gazprom Ukrayna’nın gaz anlaşmasını iptal etti.Sonrasında ise çok fazla dayanamayan Ukrayna yönetimi Rusya ile tokalaştı.

Bu süre içinde Türkiye’de birçok şey değişti.1998-2003 arasında Türkiye’de 22 banka iflas etti. Döviz ve faizler yükseldi.İşssizlik rekor seviyede idi.Sürdürülebilir bir durum değildi.Kriz elbette olmalı idi.Ama bu kadarı çok geldi.Morfinin tozunu artırır iseniz artık morfin ihtiyacı olan birini öldürmüş olurdunuz.Hasta olacak ama ölmeyecek idi.Krizler her zaman olacaktır.Daima kriz olmalıdır ki birileri kurtarsın ve kahraman ilan edilsin.

17 aralık 2013’de iş adamlarına operasyon yapıldı.Yolsuzluk-rüşvet vb. nedenler ile..Hükümet ile Gülen cemaati karşı karşıya gelindi.Bugün basına düşen ses kayıtlarına göre cemaate ait olduğu bilinen Bank Asya’nın likidite sorunu olduğu izlenime ulaştım.Doğru yada yanlıştır.Bu beni ilgilendirmiyor.Konuşulan rakamlar beni ilgilendiriyor.Ben uzun denilmeyecek kadar kısa süredir bu piyasanın içindeyim.AIG’nin nasıl kurtarıldığını çok iyi biliyorum.Lehman Brother,Freddi Mac,Fannie Mae’in nasıl iflas ettiğini çok iyi biliyorum.Hepsinin düne göre küçük likidite sorunu var idi.

300 milyon $ yada Türk Lirası ,Türkiye için küçük bir rakamdır.Bu rakamı çok iyi bir fon yönetici dünyadan 1 günde borçlanır.Ama inandırması gerekiyor.Görüyorum ki bu kadar fona bile ihtiyaç duyması ‘’default’’ için ön onaydır.

Finans piyasalarında düşenin dostu olmaz.Belki bir süre daha bu kavga dengeli bir halde devam edecektir.Ama görünen o ki kaybeden bellidir.

Bugün Bank Asya beni aradı.Sizi sigorta yapalım dedi.Çeşitli sigortalar söyledi.Aradığı kişi yanlış idi.Çünkü ben dünyanın en büyük sigorta şirketinin bir zamanlar çalışanı idi.Halen ortak çalışmalarım devam ediyor.Sigorta satışı sonunda nakit akışı olacak.Böylelikle kriz biraz daha ertelenmiş olacak diye düşünülebilir.

Likidite krizinden çıkan bugüne kadar ne şirket nede bir kişi görmedim.Eğer parasal sorun baş göstermeye başlamış ise iflasınız yakındır demektir.

Türkiye’de bir katılım bankasının daha iflas etmiş olması Bahreyn ve Dubai’den gelen yabancı bankacılık sektörünü düşünenleri şüpheye düşürecektir.Faizsiz bankacılık sisteminin işleyişi ve çalışan kişilerin bir takım hataları sonucu ‘’faizsiz bankacılık’’ olamıyacağı görüşüne ulaşılmış olsa bile bence yanlış bir görüştür.

Bundan sonra beklediğim hamle ise bankaların fiziki altın toplamalarında –fiziki altın bulundurmamaları – olacaktır.

Daha önce dediğim gibi savaş 2013 eylül sonunda başladı

http://alperfx.com/bes-yil-once.html

Dediğim gibi henüz savaşın başındayız.Bu savaş sadece Türkiye’de yaşanmıyor.Türkiye’de denemesi yapılıyor..

 

Birileri bütün dünyaya savaş açtı…Ve kazanacaklarına inanıyorum.Düşmanın görünmeyeni daha tehlikelidir.

 

İsrail’in Güvenliği | Alper Korkmaz - 14 Ocak 2014 10:44

[...] Geçmiş bir analiz [...]