Rusya ve Dengeler
Eklenme Tarihi : 23 Nisan 2015
Kategori : Yatırım

Sovyetler sonrası Rusya Yeltsin ile özelleştirmeler yaparak Amerikan menşeli zenginler ortaya çıkardı. Amerika dünyayı korku yönetti. Fakat kimse beklemezken Sovyetler dağıldı. Dağılma ile pastadan en büyük payı Amerika destekli Rus işadamları aldı. Fakat imparatorlukları kısa sürdü. Oyunu Putin bozdu. Silah için Henry Kissinger ,  para için G. Soros  desteği kısa sürede Rusya’da Amerika çıkarları için ticaret başlamıştı.

 

Putin oyunu bozarken , Amerika desteği alan iş adamlarını hapse attı kaçanlarda oldu. Kaçan işadamları İngiltere’nin yolunu tutarak , Putin’in savaş yanlısı politika izlediğini dünyaya anlatmak sempati kazanmak için popüler işlere giriştiler. Futbol takımı alanlar mesela…

 

Son 12 yılda dengeler değişmeye başladı. 2001 olayları, 2008 mortgage krizi ve AB’de yaşanan finansal kriz Rusya’nın gücünü artırdı.

 

Son olarak Yunanistan seçimlerinde kazanan Rusya oldu. Rusya bölgede gücünü artırmaya devam ediyor. Suriye’ye girilmesine engel olan Rusya’dır.

 

Ukrayna ile Asya’dan Avrupa’ya geçiş trafiğini Rusya’ya kaptıran Amerika  yaptırımlar ile ceza vermeye çalışırken , İran’ın nükleer anlaşması da  Rusya’ya karşı bir hamledir.

 

BRICS ve AAYB , Amerika’ya karşı büyük bir hamledir. Dengeler yeniden kurulurken dünya anladı ki Türkiye bölgenin büyük gücüdür.

 

S.Arabistan’ın Yemen’e hava saldırısı ise İran’a karşı ABD’nin hamlesi olurken aynı hava saldırısı S. Arabistan kralının da  ABD karşı bağlılığının işaretidir. Bölgede mezhep savaşı yaşanırken ABD İran problemi ile cephesini küçültmek istiyor. Fakat ABD Kaya gazı  S. Arabistan ‘ın daha çok petrol üretip fiyatları düşürüp kaya gazını bir süre daha ertelemesine sebep olabileceğini hesaplarken aynı durum Rusya için de olumsuzdur.

 

ABD cepheyi genişletti. Enerji şirketleri bu savaşa son verecektir. Rusya’nın güney akım projesi dengeleri biraz daha sarsacaktır. Pastadan payını almak isteyen İngiltere ve İngiliz şirketleri hem Rusya hemde S. Arabistan tarafında denge aramaktadır. İngiltere’nin AB ‘den çıkarız söylemleri ABD’ye karşı alınan tavır olarak yorumlanabilir.

 

Bölgede hüküm sürmek isteyen seçimlerde renklerini belli edeceklerdir. Tahminimce yine tek partili iktidar gelecektir. Yine tahminlerime göre şu an muhalefette yer alan partiler  değer kaybederek Ak partiyi daha güçlü hale getireceklerdir. HDP’nin ise barajı geçeceğini tahmin ediyorum. Muhalefet partilerinden CHP %20’in altında MHP’nin ise %11-13 arasına gerilemesini bekliyorum.

 

Enerji şirketleri büyük resme bakarak Türkiye’ye seçim yatırımı yapmayı düşünüyorlar ise oy oranları bu şekilde olabilir.

 

Önemli iki gelişmeyi her zaman bilgi olarak kullanmalıdır.

 

 

 

 

Çin’in girişimiyle kurulma çalışmaları devam eden, Türkiye’nin de üyelik başvurusu yaptığı Asya Altyapı Yatırım Bankası’nın (AAYB), Asya ülkelerinin kalkınma ve altyapı yatırımlarının finansmanı açısından, Japonya ve ABD’nin büyük hissedarı olduğu Asya Kalkınma Bankası karşısında ‘yeni oyun kurucu‘ olacaktır.

Dünya Bankası’na alternatif olarak görülen Yeni Kalkınma Bankası’nın duyurusu 2013’te yapılmış, Haziran 2014’te Brezilya’nın Fortaleza kentindeki toplantıda da imzalar atılmıştı.

Dünya nüfusunun yüzde 45′ini kapsayan BRICS’in dönem başkanlığı 1 Nisan’dan itibaren Rusya’ya geçmişti.