Piyasalara aylık bakış
Eklenme Tarihi : 31 Ağustos 2014
Kategori : Yatırım

Alper Korkmaz/Döviz Gazetesi
alperkorkmaz@dovizgazetesi.com
Hafta içi ECB (Avrupa Merkez Bankası ) faiz kararını açıklayacak. ABD’den tarım dışı istihdam ve işsizlik rakamları açıklanacak.
Avrupa Merkez Bankası’ndan faiz indirimi beklenmiyor. Fakat bazı kurumlar (BNP,  Nomura, ve RBS) ECB’den 10 baz puan faiz indirimi bekliyor.
Ağustos ayında dolar yatırımlarında artış devam etti.  ICE borsasında vadeli dolar ay içinde %1,7 değer kazandı. euro/dolar ve İngiliz Sterlini/dolar paritesi %2 değer kaybetti.
İsviçre Frangı dolar karşısında %1,3 değer kaybetti.
Dolar, Türk Lirası karşısında %2,43 değer kazandı. 12 aylık periyotta   (Ağustos 2013-Ağustos 2014 arası) kur %6,62  ile 0,1342 kuruş  yükselmiş oldu. Yılbaşına göre %0,83 değer kazanan kurda 0,0178 kuruş yükseliş gerçekleşti.
Ağustos ayı içersin de kahve %11,3, buğday %8,3, doğalgaz % 7,9 değer kazanırken soya fasulyesi % 8,7, şeker % 6,8, gümüş %5,7 değer kaybetti.
Dow Jones %1,4 değer kazanırken S&P 500 endeksi %1,7, Nasdaq %2,8 değer kazandı.
Bakır fiyatları %2,6 gerilerken ham petrol %4,4 Altın %0,5 değer kaybetti.
Kısa vadeli yatırımcılar ne düşünüyor?
Bu tabloya göre yatırımcılar dolar yatırımlarını artırırken piyasada risklerin kontrol edilebileceğine inanıyorlar. Özellikle İsviçre Frangı ve altın yatırımlarında henüz girişlerin görülmemesi bu düşünceyi yansıtıyor.
Ukrayna, Suriye ve Irak bölgesinde devam eden jeopolitik risklerin kalıcı olmayacağı inancı da hâkim.
Şayet yatırımcılar jeopolitik risklerin devam edeceğine inanmış olsaydı ham petrol ve altın fiyatları Ağustos ayını pozitifi kapatırdı.
Orta vadeli yatırımcılar
Orta vadeli yatırımcıların piyasaya bakış açısı farklı olduğu gibi aldığı pozisyonlar da ekonomiyi büyük oranda etkileyebiliyor. Orta vadeli yatırımcı tüm riskleri hesap ettikten sonra kademeli yatırım yaptığı gibi tek emirli yatırımlar da yapabilir.
Haziran-Temmuz-Ağustos dönemindeki pozisyonların kapanmış olma ihtimallerini hesaba katmadan görüş belirtiyorum.
Dönem içinde kereste fiyatları %11,6 değer kazandı. Bu göstergenin yanına petrol ve bakır fiyatlarını da eklememiz gerekiyor.  Ham petrol %6,7, bakır %0,3 değer kaybetti. Şayet ekonomi iyi olsaydı petrol ve bakır fiyatları pozitif kapanış yapardı. Kereste fiyatlarının Ukrayna krizi ile yükseldiği sonucuna ulaşabiliyoruz. Eğer ‘gayrimenkul sektörü büyüyor bu sebeple yükseliş yaşanmış’ dersek hata etmiş oluruz. Çünkü petrol ve bakır fiyatları düşük kaldı.
Nasdaq %9,2, S&P 500 endeksi %4, Dow Jones %2,4 değer kazanırken; dönem içinde doların %2,4 değer kazandığını gözlemliyoruz. ABD Tahvillerinde ise, 30 yıllıkların faizleri gerilerken; 10 yıllıklarda faizlerin yükseldiğini görülüyor.
Bu durum da bize, dönem içinde dolar için güvenli bir hava estirildiği sonucunu ortaya çıkarıyor. Şayet 30 yıllık faizler de yükselmiş olsaydı yatırımcılar bu düşüncenin kısa süreli olduğu görüşünü ortaya çıkarırdı.
Dönem içinde soya fasulyesi fiyatlarının  %31 gerilemesi üretim, hava şartları, talebin azalması vb. sebeplere bağlanabilir. Kahve fiyatları %10,6 yükseldi. Bakır fiyatları %0,3 geriledi. Çin’in bakır talebinde henüz bir sorun yaşaması beklenmiyor.
Brezilya’daki kahve stokları ve yeni dönemdeki kahve hasadının; kahve talebini karşılayamayacağı beklentisi, kahve fiyatlarını yükseltti.
Çin ekonomisinin yüksek bakır talebi, dünya üzerinde yeni kaynak arayışına sebep oluyor. Çinli “Minmetals” isimli şirketin iştiraki olan Glencore maden şirketinin, Las Bambas isimli bakır projesini Peru’ya yapacağı 20 milyar dolarlık yatırım ile devam ettireceği haberi, 2016 yılının başına doğru Peru’yu dünyanın ikinci bakır üreticisi konumuna getireceğinin işareti gibi gözüküyor. Peru’da 2013 yılında 1,4 milyon ton olan bakır üretiminin 2016 yılında 2,8 milyon ton’a çıkması bekleniyor. Çin ekonomisi bir yıl içerisinde 1,6 milyon ton bakır üretimi yapıyor, bu rakam Şili’de 5,8 milyon ton olarak gerçekleşiyor.
Euro bölgesi
Euro bölgesinde sorunlar devam ediyor. Sorunların devam ettiğini finansal piyasalardaki büyük resimde görebiliyoruz.
Almanya Dax endeksi hafta içinde %1,4 değer kazandı. Ağustos ayında %1,9 değer kaybeden endekste 3 aylık periyotta %4,72, 6 aylık periyotta %2,29 kayıp gözlemlerken; 12 aylık ( Ağustos 2013- Ağustos 2014) periyotta %15,57 yükseldiğini görebiliyoruz. Yılbaşına göre %0,86 düştüğünü tespit edebiliyoruz.
Almanya 10 yıllık devlet tahvilinin getirisi haftayı %0,93 ile kapattı. Almanya, tarihinin en düşük seviyelerinden borçlanmaya devam ediyor. Almanya 10 yıllık devlet tahvil getirisinin düşük olması, yatırımcıları riskli varlıklara yönlendiriyor.
Euro Bölgesi sadece Almanya’dan oluşmuyor. 18 ülkeden oluşan bir bölgeyi tek bir ülkeye göre değerlendirmek yanlış olur. AB’nin genel yapısına baktığımızda; Batı Avrupa, Doğu ve Güney Avrupa’ya göre daha zengin daha çok tasarruf yapan ülkelerden oluşuyor.
2010 öncesine kadar AB üye ülke vatandaşları, Euro’nun verdiği alım gücü ile daha çok harcama yapan kişiler haline geldi. Euro’nun verdiği  ucuz borçlanma ile harcama yaptılar. Sürekli borçlanmaya alıştıkları için giderlerini borç ile ödemeye; bir süre sonra da borçlarını borç ile ödemeye başladılar. Ucuz borçlanma oranları kişileri tembelliğe alıştırdı. 1999 öncesi ucuz işçilik için ideal bir yer olan Doğu Avrupa bugün borçlanmalar ile yeniden iflasın eşiğine geldi.
AB üye ülke topraklarına komşu olan Ukrayna, Gürcistan ve Polonya, Euro’nun avantajından faydalanmak için; AB yanlısı, dolayısıyla da Almanya yanlısı politikalar izlemek durumunda kaldılar. .
2008 yılında Gürcistan AB yanlısı politikalar sebebiyle darbe yemişti. Yıl içinde Ukrayna’nın AB ile serbest ticaret anlaşması Rusya’yı tehdit eder hale geldi. Polonya ise son dönemde Rusya’ya düşman gibi davranıyor.
Euro bugün dolaşımdaki üçüncü büyük para birimidir. Euro’yu güçlü yapan AB’nin para birimi olmasıdır. Yoksa Euro kendi dinamikleri ile fiyatlanmış olsaydı belki dolar karşısında %50 değerin altında fiyat bulması gerekirdi.
Almanya, Euro’nun dolayısıyla kendi gücünün geçerliliğini -alternatif bir plan bulana kadar- korumak için piyasalarda her türlü hareketi yapacaktır.
Dolaysıyla Almanya Dax endeksi yükseldiği için ‘bölgede sorun yok’ denilemez. Euro’nun, Almanya ve diğer AB ülkelerindeki ekonomik gücü farklıdır. Bu fark ve bugün gelinen noktada oluşacak zarar yıllar sonra hesaplanabilir.
Euro bölgesi iyi durumda değildir. Borçlarını ödemek için borçlanmaya gitmeleri ölecek hastaya morfin vermeye benziyor. Borç borçla ödenmez.