Piyasalar İyimserliğe Oynuyor
Eklenme Tarihi : 3 Mart 2016
Kategori : Günlük Analiz

-Morgan Stanley varlık yönetimi birimi, gelişen piyasaların yerel para cinsinden tahvillerinde yükseliş beklentisi içine girmeye başladı.

-UBS CEO’su Sergio Ermotti, eksi faizlerin bazı bankaları riskli kredi verme konusunda teşvik edeceğini, bu durumun finansal sistem için potansiyel bir risk oluşturduğunu ifade etti.

-Dünyanın en büyük varlık yönetim firması Blackrock, İngiltere’nin Avrupa Birliğinden (AB) çıkması halinde ülkenin finans sektörünün olumsuz yönde etkilenebileceği uyarısında bulundu.

-İsviçre Bankası Credit Suisse, Avrupa’nın resesyona girmesi durumunda Euro Bölgesi’nin çökeceği uyarısında bulundu.

-Deutsche Bank’’dan Gautam Kalani dün gönderdiği e-mail notunda, ECB toplantısı öncesinde EUR/TRY’de 3.12 hedefle kısa pozisyon alınmasını önerdi.

 

FED’in faiz politikası, Avrupa MB’nın para politikası, İngiltere’nin AB’den ayrılması , Çin’in ekonomik görünümü ve gelişmekte olan ülkelerin para birimleri yatırımlarımızı şekillendirmeye devam ediyor. Olumlu görünen tek seçenek gelişmekte olan ülke para birimlerinin son haftalarda değerlenmesi.

Bunun dışında kalan seçenekler ‘’ kriz ‘’ sinyali veriyor.  Her bir seçenek diğerinden daha önemli değildir.

Dün EUR/USD 1,082’e kadar düşerken AUD/USD  3 ayın zirve seviyesi 0,732’e yükseldi. Avustralya Dolarının güçlenmesi Çin’in yaptırımlardan kaynaklanıyor. Fakat bu gelişme sadece Çin’e bağlı değil.

Altın  XAU/USD 1240’dan fiyatlanırken Gümüş  XAG/USD  15 dolardan işlem görüyor.  Ortalama %2 değer kazandılar.

Ham petrol bu hafta %5 yükselirken Brent Petrol  %3,5 değer kazandı.  Doğalgaz %6 değer kaybederken Ruble ( USD/RUB ) %2’e yakın değer kazandı.

Bakır, paladyum gibi metaller %4 üzerinde değer kazanırken mısır ve buğday %1e yakın değer kaybettiler.

Dowjones %1,5 değer kazanırken enerji şirket hisseleri %4 civarı değer kazandı.

 

EUR/USD paritesi 1,086’dan işlem görüyor. 1,07 desteğinden uzak 1,095 direnç seviyesi arasında fiyatlanmasını bekliyorum.

GBP/USD  1,408’den fiyatlanıyor.  1,415 direnç 1,398 destek arasında fiyatlanmanın devamını bekliyorum.

USD/TRY  2,922’den işlem görüyor. 2,955 direnç seviyesi 2,89 destek arasında bir süre daha yatay hareket etmesini bekliyorum. Gelişmekte olan ülke para birimleri değer kazanırken kurunda gerilemesi beklenmelidir.

Petrol ve Altın’da beklentilerim devam etmektedir. Geçmiş analizlere göz atabilirsiniz.

 

 

 

 

NOT: Burada paylaştığım analizler yatırımlarda izlediğim yada izleyeceğim stratejidir.  Daha detaylı analiz – işlem önerisi için  iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

 

Alper@alperkorkmaz.com

 

Twitter.com/alperfrx