Petrol Yükseliyor
Eklenme Tarihi : 18 Mayıs 2016
Kategori : Günlük Analiz

ABD’de petrol stoklarının geçen hafta düşmesi ve buna bağlı olarak arz fazlasının azalmasıyla petrol fiyatları son yedi ayın en yüksek seviyesine yükseldi.

Sydney’de Fat Prophets analisti David Lennox, “Arzda meydana gelen aksaklıklar, artan talep ve azalan ABD üretimi, fiyatların 50 dolar seviyesine yaklaşmasına yardımcı oldu. Talep son birkaç yılda gördüğümüzden çok daha güçlü gibi ve bu durum muhtemelen 2017 yılına sarkacak. ABD’de yüksek petrol stokları süregelen bir ralliye engel teşkil etmeye devam edecek” şeklinde görüş bildirdi.

Goldman Sachs tarafından hazırlanan “Volatilite Petrol Piyasası Dengesi için Belirsizlik Oluşturuyor” adlı raporda, 2016′nın ikinci çeyreği için petrol fiyatları tahmini varil başına ortalama 35 dolardan 45 dolara, 2016′nın ikinci yarısı için varil başına ortalama 45 dolardan 50 dolara revize edildiği bildirildi.

 

Raporda, küresel petrol piyasasında arzla talep arasındaki dengenin oluşmaya başladığı belirtilerek, “Güçlü talep ve hızla azalan üretim nedeniyle petrol piyasasında arz açığı tahminimizden bir çeyrek önce gerçekleşmeye başladı” ifadesi kullanıldı.

 

Ham petrol fiyatları ( WTI)  49 dolardan işlem görüyor.  45 doları destek yapan petrolde  60 dolar hedefli alım yönünde pozisyon alınabilir.

Brent Petrol  49,3’dan işlem görürken  48,85 destek noktası büyük önem arz etmektedir.  63 dolar hedefli alım yönünde strateji geliştirilebilir.

Daha önceki analizlerimde petrol yatırımı yapamayan yatırımcılar için petrol şirket hisselerini önermiştim.

Exxon Mobil hisseleri bir önceki raporumda  82,45 dolarda iken dün ki kapanış  89,5 dolar, Chevron  86,7 dolarda iken dün  100,75 den günü kapatmıştı.

Bir önceki petrol analizi için bu linki takip edebilirsiniz.

http://alperfx.com/petrol-sirket-hisselerine-yatirim-zamani-mi.html

 

USD/TRY  2,9755’den fiyatlanıyor.  2,993 günlük direnç noktamdır. 3,03 hedefli alım pozisyonları korunabilir.

XAU/USD  1272’den fiyatlanıyor.  1250 destek noktasından alım yapmak üzere beklenebilir.

Soros ve Buffet başta olmak üzere diğer büyük yatırımcıların tüm yatırımlarını detaylı bir şekilde paylaşabilirim.
NOT: Burada paylaştığım analizler yatırımlarda izlediğim yada izleyeceğim stratejidir. Daha detaylı analiz – işlem önerisi için iletişime geçebilirsiniz.
Alper@alperkorkmaz.com
FB https://www.facebook.com/alperkrkmzf
TWTR https://twitter.com/AlperFrx