Petrol ve Petrol Şirketleri
Eklenme Tarihi : 13 Ocak 2016
Kategori : Haberler

Hisse Senetleri

İngiliz Telegraph gazetesinde yer alan habere göre, RBS bankasının stratejistleri müşterilerine şu tavsiyede bulundu:

“Yüksek kaliteli tahviller hariç, her şeyi satın. Bu sermaye kazançlarıyla ilgili bir şey, sermayenin geri dönüşüyle ilgili değil. Şu anda kalabalık bir koridorda, çıkış kapıları oldukça küçük kalıyor.”

2016 yılın için analistlerin genel beklentilerinin ayı piyasası olduğu görülüyor.

Uzmanlar piyasalarda ayı piyasasını destekleyen durumların başında Çin ekonomisi ve Çin ekonomisine yönelik endişeler olduğunu söylüyor.

 

JP Morgan, yatırımcılara yukarı hareketleri satış için kullanmaları tavsiyesinde bulundu.
“Bize göre hisse seneteri için risk-getiri dengesi kayda değer şekilde kötüleşti. Son 7 yıldır yaptığımız düşüşlerin alım fırsatı olarak kullanılması tavsiyemizi değiştiriyoruz. Dönemin rallilerin satış için kullanılması yönünde dönüştüğüne inanıyoruz” değerlendirmesini yapan JP Morgan hisse senedi stratejisti Mislav Matejka, ABD imalat sektörü aktivitesinde aşağı yönlü trend ve emtialarda devam eden zayıflığın kırmızı işaret bayrakları olduğunu vurguladı.
Mislav, “4 çeyrek mali sonuç açıklama sezöronunun hisse senetleri için çok fazla güven verici olmayacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Solaris Asset Management, “Enerji sektöründeki düşüşlerin bir miktar teknik destekle karşılaştığı şeklinde konuşmalar var ve bu kısa vadeli bir taban. Geri çekilme çok fazla yeni haberlere dayanmıyordu” şeklinde görüş belirtti.

Guardian gazetesinin haberine göre Londra’da düzenlenen bir yatırım konferansında söz alan Societe Generale’nin Londra merkezli stratejisti Albert  Edwards, “Batı, gelişmekte olan piyasa ekonomilerinden gelen bir deflasyon dalgası ile vuruluyor ve merkez bankaları kendilerini vuracak felaketten habersiz. Global ekonomideki gelişmeler ABD’yi yeniden resesyona itecek. Finansal krizler yeniden uyanacak. 2008-2009 kadar kötü olabilir” ifadelerini kullandı.

 

 

ABD hisse senetleri, Çin’in para birimini desteklemeye yönelik çabalarının küresel finans piyasalarını sarsan kargaşayı yatıştırabileceği beklentilerini artırması ile birlikte, emtia üreticilerinin kayıplarını geri alması ve teknoloji hisselerindeki yükseliş ile Dowjones vadeli  16500 seviyesine kadar yükseldi.

PETROL

 

 

Sberbank, petrol fiyatlarının $25′in altına indiği test senaryosunu değerlendiriyor.

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın CEO’su German Gref, şu anda 31 dolardaki petrol fiyatlarının altı ay süreyle 25 dolarda kalmasının önemli sorunlar yapacağını ve bankanın fiyatların bu seviyelere gerilediği bir senaryoyu değerlendirdiğini söyledi.

Gref, basına yaptığı açıklamada, rubledeki değer kaybının şu anda bankanın sermaye yeterlilik seviyesi için kritik bir düzeyde olmadığını belirtti.

Standard Chartered Emtia Birimi Müdürü Paul Horsnell raporunda, petrol piyasasını temel göstergelerin yönlendirmediğini belirterek “Petrolün varil fiyatı 10 dolara kadar düşebilir” yorumunu yaptı.
Horsnell her ne kadar bu senaryonun ‘uç’ bir durum olarak görünse de stokların yüksek kalması ve arzın devam etmesi halinde fiyatların şu an bulunduğu seviyelerin de altına düşebileceğini belirtti.

ABD tipi ham petrol fiyatları bugün 30.41 dolara kadar gerileyerek 12 yılın dip seviyesini gördü.

Petrol fiyatları son olarak 1998′deki Asya krizinde 10 dolara gerilemişti.

 

Bank of America Merrill Lynch  OPEC’teki fiyat savaşının kızışması, İran’ın piyasaya dönme hazırlığı, ‘yuan’ın değer yitirmesi endişesi, arz fazlası ve sıcak hava nedeniyle ham  petrolün varil fiyatının 20 dolar seviyesine kadar inebileceğini belirtti.
Morgan Stanley de, ‘yuan’daki yüzde 15’lik düşüşün petrol fiyatlarını varil başına 20 dolara kadar itebileceğini vurgulayarak, dolardaki yüzde 5’lik artışın  petrol fiyatlarını yüzde 10-25 arasında aşağı çekebileceğine dikkati çekti.

 

 

Günlük Değerlendirme ve İşlem Önerileri

Petrolün varil fiyatının 30 doların altına gerilediği dönemde, Buffett’ın büyük şirketi Berkshire Hathaway petrol devi Phillips 66’ya yatırım yaptı.

Şirketin hissesinin değerinin son üç ayın en düşük seviyesinde olduğu belirtildi.

SEC kayıtlarında Buffett’ın şirketten 2,5 milyon adet hisse satın aldığı görüldü.

Philips 66 petrol ve doğalgaz şirketi NYSE’de PSX kodu ile işlem görüyor. Şirketin piyasa değeri 41.5 milyar USD . Şirket hisseleri dün 1.64 ( %2.15 ) yükselerek 77.82den günü kapatırken hisseler yıl başında 95 dolar seviyesinde bulunuyordu.

Sektördeki diğer şirketler şu şekildedir.

oil-gas-marketing

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Döviz ve hisse senedi piyasalarında sorularınız için Alper@alperkorkmaz.com mail gönderebilir twitter’dan takip edebilirsiniz.

 

.

 

 

 

 

Hisseler Düşüyor Gözler Merkez Bankalarında | Alper Korkmaz - 13 Ocak 2016 10:31

[...] Hafta içinde yatırım bankaları ABD hisse senedi piyasaları için satış yönünde pozisyon alınmasını öneren raporlar öne çıkmıştı. Bu raporları okumak için bu linki takip edebilirsiniz. [...]