Petrol Ve Faiz Anlaşması
Eklenme Tarihi : 5 Eylül 2016
Kategori : Haberler

Rusya: Bir Petrol Anlaşması İçin Hazırız…
Rusya Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkovich, global petrol fiyatlarının artmasını sağlayacak bir anlaşmaya Rusya’nın hazır olduğunu söyledi. Dünyanın önde gelen petrol üreticileri piyasa koşullarını tartışmak üzere bu ay Cezayir’de bir araya gelecek.

Deutsche: Aralık’ta Faiz Artırımı Görüşümüzü Sürdürüyoruz…
Deutsche Bank ekonomisti Aditya Bhave bugün açıklanan tarım dışı istihdam verisine ilişkin telefon ile verdiği mülakatta, Ağustos ayı istihdam verisinin tek başına Fed’i Eylül’de faiz artırımından caydırmayacağını ancak Ağustos verisindeki detayların politika yapıcılar için kaygı verici olduğunu söyledi. Bhave, “İstihdam verisi beklentinin ve Fed’in umduğunun hafif altındaydı” dedi. Deutsche ekonomisti Bhave, ortalama saatlik ücretlerde düşüşün “ücret enflasyonunun toparlanmadığını” gösterdiğini söylerken, “tam istihdam seviyesinde bu kadar dalgalanmamız endişe verici” dedi.

İngiltere Başbakanı May: İngiltere Ekonomisi Önünde Zor Süreçler Var…
İngiltere Başbakanı Theresa May, İngiltere’nin AB’den ayrılma yönünde oylaması sonrasında ülke ekonomisi için önlerinde zor zamanlar olduğunu bildirdi.  May, “Her şey çok kolay olacak gibi davranmıyorum ancak önümüzde birtakım zor süreçler olacaktır” dedi.  Ekonominin Brexit’in sonucuna nasıl reaksiyon gösterdiğine ilişkin farklı verilerin farklı mesajlar verdiğini belirten May, işadamlarıyla yaptığı görüşmelerde “üstesinden gelelim, bunu başarıya dönüştürelim” şeklinde geri bildirimler aldığını da kaydetti.

İran, Pazar Payını Tekrar Kazandıktan Sonra Arz Dondurmaya Hazır…
İran Petrol Bakanlığı’nın haber ajansı bir yetkiliye dayanarak, İran’ın pazar payını tekrar yaptırım öncesi seviyeye getirdikten sonra petrol piyasasında dengenin kurulmasına yardıma hazır bulunduğunu bildirdi. SHANA ajansına göre Cezayir Enerji Bakanı Nouredine Bouterfa, İran’lı mevkidaşı Bijan Zanganeh ile görüştükten sonra Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgötü’nün (OPEC) 56-60 dolar/varil arasında bir petrol fiyatı istediğini söyledi.

ECB/Mersch: Euro Bölgesi Toparlanması Tatminkar Değil…
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu üyesi Yves Mersch, euro bölgesinde ekonomik toparlanmanın tatmin edici olmadığını ve büyümeyi güçlendirmek için yeni çabalara ihtiyaç bulunduğunu belirtti. Mersch, “Finans sektöründe kırılganlıklar duruyor, bankacılık sektörünün iyileşmesi ve bankacılık birliğinin kurulması gerek. Öte yandan piyasa oyuncuları yerel istikrarsızlıkların yayılması ihtimalinden ve bütün acil durum önlemleri uygulanmaya konulmadan önce Avrupa bankacılık sisteminde istikrarın bozulmasından korkmaya devam ediyorlar” dedi.

Fed/Lacker: İstihdam Verisi ‘Makul Derecede’ Güçlü…
Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker, istihdam artışının, nüfus artışının sindirilebilmesi için gereken istihdam büyümesinin iki katına yakın olduğunu söyledi. Virginia eyaletinin Richmond kentinde yaptığı konuşmada faiz artırımını destekleyen mesajlar veren Lacker, Fed’in yüzde 0,25-0,50 aralığındaki mevcut faiz oranının, referans olarak kullanılan Taylor Kuralı’nın önerdiğinden çok daha düşük olduğunu belirterek, “Geleneksel Taylor Kuralı’na göre Fed’in politika faiz oranı 2. çeyrekte yüzde 3,30 olmalıydı.” dedi. Lacker, hala faiz artırımı taraftarı olduğunu, ancak Eylül FOMC toplantısı öncesinde henüz karar vermediğini söyledi. Lacker, 25 baz puanlık indirimin yeterli olacağını ve faiz artırımı için ne kadar uzun beklenirse risklerin o kadar büyük olacağını belirtti. Lacker, enflasyon hedefinin artırılması konusunda şüpheci olduğunu belirtti. Lacker, Fed’in noktasal grafiğinin belirsizliği dağıtmakta başarısız olduğunu söyledi.