Petrol ve Dolar
Eklenme Tarihi : 5 Ocak 2016
Kategori : Günlük Analiz

2015 ekonomi için ,  unutulmak istenen ama bıraktığı izler ile unutulması zor ve kötü bir yıl oldu. Para politikası açısından tarihi gelişmelerin yaşandığı bir yıl olurken ,   ABD Merkez Bankası (FED)  9 yıl sonra faiz artırdı, Çin Merkez Bankası Yuan devalüasyonu ile para birimini serbestleştirecek adımı attı.

ABD  , Irak’a petrole ihtiyaç duyduğu için girmedi. Petrol arz-talebini kontrol altına almak için girdi.136929 137113 137169

 

Petrol fiyatlarının 40 doların altına düşmesi ile petrol üreten ülkeler 400 milyar dolara yakın kayıp yaşadılar.

İran’ın nükleer anlaşması sayesinde Şubat ayında petrol fiyatları bir dip daha yapabilir bu durumda petrol üreten ülkeler için büyük felaket olacaktır. IMF raporuna göre petrol fiyatları 40 doların altında kalıcı olması durumunda 5 büyük petrol üreticisi ülke 2020 yılında kredi arayışına başlayacaktır.

Petrol fiyatlarının düşük olması üretici ülke vatandaşlarına vergi olarak geri dönüyor. Bu ülkeler petrol fiyatları 85 dolar üzerinde iken vergi alma gereksinimi duymuyorlardı. Fiyatların İran ile daha da düşeceğini tahmin eden ülkeler önlem için vergileri yükseltmeye başladılar.

2015 içinde petrol üreticisi Venezüella ekonomisi iflas etmişti. Fiyatlar yüksek iken elde edilen gelirler geri dönüşü olmayan alanlara harcanmıştı. Şayet bir kısmı ile nakit akışı olan gelişmekte olan ülkelere yatırım yapılmış olsa bugün bu kadar kötü durumda olmazdı.

Petrolü olan ülkeler petrol gelirleri için kurmuş oldukları fonlarda zor durumda. Kazakistan, S.Arabistan, Malezya SWF fonları bugün borç alır durumdalar.

Fonların yatırım yaptığı Avrupa borsalarında ki hisselerini satmaya başlamışlar olmaları ülkelerin daha fazla varlık satmak için hazırlık içinde olduğunu göstermektedir. Diğer taraftan Dolar faizlerinin yükselmiş olması bu ülke para birimlerinin değer kaybetmesine neden oldu. Döviz geliri olmayan ülke içindeki şirketlerin borçları katlandı.

Ham petrol ve Brent petrol yılın ilk işlem gününe 37 dolar düzeyinden başladı. S.Arabistan 10 dolar, İran 13 Dolar, Irak 11 dolar, Kuveyt 9 dolardan petrol üretiyor. Fiyatlar yıl içinde bir dip daha yapıp 50 dolara yükselebilir. İlk çeyrekte değer kaybetmeye devam edebilir fakat kalıcı düşük fiyatlar bu ülkelere ait yurt dışı yatırımlara satış getireceği için de yükseliş dinamiği taşıyan spekülasyon yapılabilir.

Euro Yükseliyor Borsa Düşüyor | Alper Korkmaz - 5 Ocak 2016 12:20

[...] Petrol fiyatlarının düşmeye devam etmesi dev enerji şirketlerini dolaysıyla bankaları tehdit eder hale geldi. Dün likidite bolluğu yaşan enerji şirketleri bugün teker teker iflas etme noktasına geldi. Bu durum petrol üretici ülkelerin SWF fonlarını nakite çevirmeye başlaması ile piyasalara satış getiriyor. Konu hakkında detaylı yazı için bu linki takip ediniz. [...]