Ölüm ve Acı
Eklenme Tarihi : 17 Ocak 2015
Kategori : Denemeler

Her insanın bir hayali vardır. İnsanı hayatta tutan en önemli unsur hayalleridir. Bugünlerde buna yaşama sevinci diyenler var.  Bir insanın hatta bir ülkenin yaşayacağı en büyük felaket ‘’korku’’dur. Korkan insan, şirket, ülke başarısız olur.

Başarısız olanların her zaman bir bahanesi vardır.  Kaybedenlerin en büyük sermayesi yalan söyleme yetenekleridir.

Sınırları olmayan bir dünyada yaşıyoruz. Yaptığınız iş sınırlı bir dünyaya hitap ediyorsa ilerleyen sürede çok başarılı olamayacaksınız…

Sınırları olmayan bir dünyada yaşıyoruz.  Dünyanın %90’ın en büyük korkusu ‘’parasızlık’’… Kaybetmemek için daha çok kazanmak istiyoruz. Kaybedersek kazanmak için ümitleri olmayanların fazla olması kaybetmemek için tüm sınırları zorluyorlar. Yasal ya da yasal olmayan…

Hepimizin bir hedefi var. Hedefi olmayan insan zaten yaşamıyordur. Aynı hedef için çaba sarf edenlerin çıkarları çatışınca inandığı değerleri bir kenara koyup kendi çıkarlarına öne çıkarmasına ‘’ ihanet ‘’ denir. İhanet etti dediğimiz kaç kişiye belki o doğrudur asıl ihanet biziz diyebilecek bir vicdana sahibiz ki…

İnandığı gibi yaşamayan biri yaşadığı gibi inanmaya başlar. Her zaman haklıdır. Hatta dünya ‘’o’’nun etrafında döner.

Sınırları olmayan bir dünyada yaşıyoruz. Artık Çin’den aldığımız bir ürünü 1 hafta kullanmaya başlıyoruz. İsviçre’de yaşanan bir olayı birkaç saat içinde haber alabiliyoruz. Her şey hızlı hareket ediyor. O kadar çok hızlı cevap verenler var ki ‘’ düşünmeye ‘’ bile vakit bulamıyorlar.

Sınırları olmayan bir dünyada sınırları olmayan kurallar ile yaşıyoruz.

Hepimiz şikâyetçiyiz. Her zaman daha fazlası , daha iyisi,  daha hızlısı…. Peşindeyiz…

İşte biz buna ’’ kapitalizm ‘’’  diyoruz. İnsanların ihtiyacı olmadıklarını alışkanlık haline getiriyor sonra mecbur bırakıyoruz. Olmazsa olmaz diyoruz… Yeni bir ev, yeni bir otomobil, yeni bir tatil yeri…. İstekler, arzular, hedefler, hayaller yenileniyor. Yeni bir dünya kuruluyor. Sıkıldım yapamıyorum, yeni bir aşk ,  yeni bir eş,  yeni bir şehir istiyoruz…

Sonra bir gün geliyor. Sahip olunan her şeyi kaybediyoruz. Eskiden bir şeye sahip olmak için savaşman yani ya öldürmem ya da ölmem gerekiyordu. Şimdi ise gerek yok… Finansal kriz, siyasal kriz… yeterli oluyor.

Yaptığım işin gereği , bizim krizimiz sorunumuz bitmez… Her an bir şey olabilir. Her an bir şey kaybedebilirsin. Her an yenilebilir en başa dönebilirsin.

Ama dönmek istediğin fakat dönemediğim iki zaman var. Bir tanesi 2008 krizi… Bazen kaybetmek için susmak gerekiyormuş. Diğeri de 2012 yılı… Eğer o gün son defa göreceğimi bilseydim acaba nasıl olurdum….

İşim gereği binlerce kişi ile çalışırım. Bizim sektörde bir kişiye 20 yıl yatırım yapılır. Gerçekten başarılı biri ise… Eğer başarısız biri ise tanışmaya, görüşmeye , konuşmaya gerek yok. Sadakati ve bir hiç olduğunu finans sektöründe daha iyi anlayabilirsiniz.

Güç sahiplerinin istediği bir şey var. Daha fazla güçlü olmak…Daha fazla güçlü olmak ‘’mutluluk’’ değildir. Bunu güç sahipleri biliyor. Sadece kaybetme korkusudur.

Eskiden savaşlar vardı. Ya ölür yada öldürürdün. Ama şimdi kurallar başka… Acı çekmek…

Ben seni öldürmek istemiyorum. Daha fazla acı çekmeni istiyorum….

Kural budur. Ne kadar acı çektirebilirsen o kadar güçlüsündür…

Ne diyordu senaryoda… Hayali İskender yemek isteyen zengin olmasına da gerek yok…

Yeni dünya düzeninde büyük hayallerin varsa büyük acılar çekebilecek güçte olmalısın…

Suriye ve Irak’ta bombayı atan da ‘’Allahü Ekber ‘’ diyor. Bomba sonucu ölen de ‘’ ’Allahü Ekber ‘’ diyor.

Hristiyanlar Hazreti İsa’yı sevdiklerini söylüyorlar.

Yahudiler Hazreti Musa’yı sevdiklerini söylüyorlar.

Hazreti İsa ve Hazreti Musa cennete girecektir. Peki sevdiklerini söyleyenler? Her sevdiğini söyleyen cennete girer mi? Her Allahü Ekber diyen Müslüman mı? Her Kuranı Kerim’i okuyan Müslüman mı? Her İmamı Rabbaniyi sevdiği söyleyen gerçekten seviyor mu?

Peygamber Efendimiz Muhammed Aleyhisselam’ı sevdiği söyleyen gerçekten seviyor mu?

Graham  E. Fuller ‘in dediği gibi ‘’Onlar Muhammed’e inanan Kuranı Kerim’i okuyorlar. Ama benim istediğim şekilde inanıyor ve ibadet ediyorlar…’’

Seviyorum diyor ama kimi sevdiğini bilmiyor.

Başınızı neden örttünüz deniliyor ve hakaret duyuyormuş… Peki gerçekten İslamiyet’tin emir ettiği şekilde mi giyiniyorsun kimse demiyor. Soramazlar , söyleyemezler… Çünkü onlarda bilmiyor….

O kurumda öyle iş olmaz. Hata yaparsa biri söyler deniliyor. Kurum hiçbir zaman kişiyi ve hedefleri bağlamaz. Fox  grubunda çalışan  her kişi , sahibi gibi mi düşünüyor ?

Son 2 yıldır her kişinin kafası karışık. Herkes dostu kim düşmanı kim ayırt edemiyor. Bu kişi çok iyidir bizim çıkarlarımız ile çatışmaz ama ihanet etti diyorsun.

Çürük baştan çürüktür. Sonra kimse çürük olmaz.

Hepimiz bu ülkeyi seviyoruz , ülkemiz için faydalı işler yaptığımıza inanıyoruz. Oysaki ‘’Onların’’ istediklerini yaşıyoruz.

Düşmanını tanımayan dostunu bulamaz. Düşmanın özellikleri belli. İsmi ne olursa olsun düşmandır. İsminin geçmişte büyük işler yapmış olması durumu değiştirmez.

Hepimiz Allah’a inanıyoruz. Allahü Teala’nın Peygamber Efendimizi bildirdiği şekilde mi inanıyoruz yoksa ”Onların‘ anlattıkları gibi bir Allah’a mı  inanıyoruz ?

Ben düşmanımı tanıyorum. Ya sen ?