Ocak Ayı Barometresi
Eklenme Tarihi : 3 Şubat 2015
Kategori : Yatırım

“Ocak Ayı Barometresi”, 1972 yılında Yale Hirsch tarafından ortaya atılmış bir kavram. Barometrenin öngörüsü gayet basit: Hisseler Ocak ayını nasıl bitirirlerse, yılı da benzer şekilde bitirme ihtimalleri yüksek. Yani borsa Ocak ayını kayıpla kapatırsa, yıllık performansın da negatif olması beklenebilir. Aksine Ocak ayında yükseliş yaşanırsa, yıl sonunda da hisselerin yükselmiş olması ihtimal dahilindedir.

S&P 500 Endeksi’nin 1928’den bu yana performansı incelendiğinde, Ocak Barometresi’nin gerçekten geçerli bir gösterge olduğu sonucuna varılıyor. Ocak Ayı artı hanesinde bittiğinde, borsanın yılı da artıda bitirme ihtimali %80; ortalama getiriyse %13. Ocak ayında düşüş yaşanırsa, borsanın yılı artıda bitirme ihtimali %44’e düşüyor, S&P 500’ün ortalama getirisiyse eksi %1,9 oluyor.

Bu yıl, S&P 500 Endeksi Ocak ayını %3 kayıpla kapattı. Eğer Ocak Ayı Barometresi geçerliliğini korursa, 2015 hisseler için iyi bir yıl olmayabilir. Bu da, şimdiden %8 değer kazanmış olan altın için iyi haber anlamına gelebilir