Kriz yeni dengeleri yeni zenginleri doğurur
Eklenme Tarihi : 18 Aralık 2013
Kategori : Haberler

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu borsaya büyük darbe vurdu.Borsa %6a yakın bir kayıp ile günü kapattı.Borsa neden düştü sorusuna cevabı bütün yatırımcılar merak ediyor.Bir ülkede istikrar ve güven olmadığı algılanmaya başlanılırsa o ülkede yatırım tutmak çok zordur.Borsalarda manipülasyon yapılır.Hisseler bu nedenle düşer.Bir grup devlete savaş açtı,devlet bir gruba savaş açtı vb. söylemler ekonomiyi güvensiz kılar.Bu tür yorumlar kaçamak cevaplardır.

Bir ülkenin güvensiz olması elbette o ülkeye giren sermayi engeller.Yada girmiş sermaye var ise şirketlerin değeri düşer.Eskiden ülkeler savaşırdı.Şimdi şirketler savaşıyor.Eskiden şirketler iflas ederdi.Şimdi ülkeler iflas ediyor.

Ben son dönemde kendilerine hizmet adı verilen grubun ve ülkeyi yöneten Ak partinin bu tür davranışlarından çok rahatsız hatta gereksiz olduğunu düşünüyorum.Benim için her ikisininde çok büyük önemi olmadığı gibi her ikisininde eleştiriye açık bir yapıya sahip olduğuna inanıyorum.Ak parti doğru yapar yada yanlış yapar.Bunun cezasını siyaset alanında mükafatını alır yada cezasını çeker.Halkın bugün seçtiği partiyi halk yarın seçmeyebilir.

Cemaatin nerde mükafat alıp nerde ceza alacağı ise belli.

 

Beni kimi nerde ceza alacağını ilgilendirmiyor.Beni ilgilendiren bu krizin boyutlarını hesaplayarak adım atmaktır.Ben şuna inanıyorum ki 2014 içinde Amerika’da hisseler değer kaybedecektir.Bu satış dalgası Türkiye’de etkileyip Türk hisse senetleri 2008de gördüğü dip seviyelere inebilir.

 

Gidişatta bu yöndedir.Çünkü bu tür siyasi kargaşalar zaten ödeme gücü altında olan şirketleri artık borçlanamaz hale getirdiği gibi borçlarını bile ödeme güçlerinin kaybedilmesine neden olacaktır.Kısaca 2014 içinde Türkiye’de birçok şirket iflasına tanık olabiliriz.Tabi bu krize yenilmeyecek şirketlerde var.Bu şirket hisseleride düşeceği için nakitte kalanlar yani bugün bu krizin içinde olmayanlar daha çok para kazanacaklardır.

Ak Parti-Cemaat savaşı ise bence devlet bu savaşı kazanır.Bank Asya’ya el koyar.Tüm hesaplar kapanır.Benim merak ettiğim ise şu anki lider ölünce bu grup kaç yıl ayakta kalabilirki..Aralarında ticari bağ dışında ben bir şey göremiyorum.Belki sizler sevgi-dava falan diyebilirsiniz ama ben çok dağılan grup-şirket gördüm.Bir ailenin içinde bile çatlak sesler olurken ‘’ben liderim ‘’ deyip ortaya çıkacak ismi kim kabul eder kim karşı çıkar…

Bugün gelinen noktada bu savaşın her iki grubuda bitirme planı olduğunu biliyorum.Her iki grup güçlerini biliyor.Kimse güçlü iken savaşa girmez.Güçlü olduğunu ispatlamak isteyen savaşa girer.

 

Borsa neden düştü?Düşmesi gerekiyordu düştü…Doğan bir varlık eninde sonunda ölür…Herşeyin bir zirvesi vardır.Doğan-Koç gibi gruplarda bu süreçte kaybettiler.Bölgeye yeni bir yüz gerek.Bakalım yeni zengin yeni yönetici yeni lider kim olacak?

Her iki grubunda zirve dönemleri çoktan bitmiş idi.Benim çözemediğim nokta ise bu bombanın pimini Kissinger mi yoksa Soros mu çekti..Yoksa O’nlarında bilmedikleri bir başka güç mü?