Kıbrıs müzakereleri
Eklenme Tarihi : 19 Şubat 2014
Kategori : Günlük Analiz

Kıbrıs Rum Yönetimi , adadaki 40 yıllık bölünmüşlüğün sona ermesi halinde bölgeden çıkarılan doğal gazın Türkiye aracılığıyla dağıtılabileceğini söyledi.

 

1999-2004 arasındaki 5 yıllık süreçte Avrupa Birliği (AB), Birleşmiş Milletler aracılığı ile Kıbrıs Türk ve Rum kesimlerini birleştirmeye uğraştı. Annan Planı olarak bilinen ve 5 kez revize edilen bu çabanın başarıya ulaşması için AB büyük baskı yapmış idi.

1 Mayıs 2004’te üye olmayı bekleyen G.Kıbrıs’a başvurusunu askıya alacağı söylendi. Sonuçta Rum Kesiminin  AB’ye üye olma tarihinden 1 hafta önce yapılan ve Rumların % 89, Türklerin ise % 87 katılım gösterdiği bir referandum yapıldı. Türkiye’nin açık desteğini alan Kıbrıs Türkleri % 65 oy oranıyla Annan Planı çerçevesinde birleşmeyi onayladı. Rumlar ise AB’nin tüm uyarılarına rağmen % 75 oy oranıyla Plan’ı reddetti. AB de Plan’ı reddeden G.Kıbrıs’ı 1 hafta sonra tam üyeliğe kabul etmiş idi. Kabul ettiğinde ise AB 10 ülke üye idi.Aslında mesele Kıbrıs’ın hiçbir çıkarı değildi.Büyük Ortadoğu projesini hayata geçirebilmek için ABD’nin üst kurmasını engellemek idi.AB bu nedenle hayır dediği içim ödül vererek 1 hafta sonra üyeliğe almış idi.

 

G.Kıbrıs ekonomisi üyeliğin faydalarını hemen görmeye başladı. AB’den 2013’e kadar 1 milyar Euro’ya yakın yardım bütçesi aldı. Artan güvenle ekonomi sonraki 5 yılda ortalama % 4,3 büyüdü .2002 yılında 10 milyar $ olan ekonomi, 2008 yılında 25 milyar $’a geldi. Yabancıların emlak alımlarının coşturduğu inşaat ve turizm sektörleri arz tarafında, özel tüketim ise talep tarafında büyüme motorları oldu. Bu büyümeyi % 10 gibi Almanya ve Fransa gibi ülkelerdekinin üçte biri boyutundaki kurumlar vergisi sayesinde vergi cenneti haline gelerek ve bankacılık hizmetlerini yurtdışına sorgusuz koşulsuz açarak finanse etti. Bu sayede her yıl ortalama 2 milyar $’ın üzerinde yüksek bir cari açık verir hale geldi. 2006 yılında ekonomi kadar borcu olan, reel sektör şirketlerinin borcu 2011 yılında ekonominin % 185’ine kadar yükseldi. Yarısı ipotek kredisi olan hanehalkı borcu ekonominin % 130’una kadar tırmandı. Bankacılık sektörünün varlıkları ekonominin 8 katına yükseldi.    2008 sonrasındaki global kriz, AB üyeliği gazıyla vergi ve kıyı ötesi bankacılık  haline gelen ekonominin suyunu, yani yabancı sermaye girişini kesti. G.Kıbrıs Yunanistan gibi iflas bayrağını çekti. Ve tabii ihale 2004’te tam üyesi olduğu AB’ye kaldı.

G.Kıbrıs’ın AB için ekonomik bir önemi yok. Büyüklüğü Euro Bölgesi’nin % 0,2’si kadar.

Amerika ve İngiltere illegal işleri için Virgin adalarını kullanırken AB ve Rusya’da GUNEY Kıbrıs’ı kullandı.

Kıbrıs ,Türkiye 44 mil,Yunanistan’a 600 mil,İsrail’e 183 mil uzaklıktadır.Museviler ile Rumlar ,1870den bugüne kadar hiçbir zaman barışık olmamışlardır.İsrail daha büyük resimde, ABD Kıbrıs’ta asla Rum hakimiyetini istemez.ABD aslında 2004’de birleştirmek için adım atmadı.Aksine bölmek için adım atmış idi.Başta Yunanistan olmak üzere AB üyeleri Çin ve Rusya neden ‘’evet ‘’ denilmesi için bastırmış idi .

Kıbrıs meselesi AB ile ABD arasında güç savaşıdır.AB bütün bir KIBRIS isterken ABD bölünmüş bir KIBRIS istiyor.2004’de hayır çıkması ile aslında Kuzey Kıbrıs tanındı.ABD Karpaz bölgesine hakim olmak için Kıbrıs’a Tayvan modeli uyguladı bir bakıma  Tanınmıyor ama ambargo olmayacak ,büyük elçilikler olmayacak ama ticari ateşeleri olacak.Özellikle kıyı bankacılığı için Kıbrıs büyük öneme halen sahiptir.

Yıl 2014 yine gündem Kıbrıs’ın birleşmesi.Birçok haber ajansına göre G.Kıbrıs bu sefer birleşmeye evet diyecek.G.Kıbrıs 2011 yılında Afrodit sahasında 150 milyar metreküp doğalgaz keşfetti.Bu rakam adaya 60 yıl ihtiyacını karşılayacağı tahmin ediliyor.G.Kıbrıs’a ise 100 yıl yetecek bir miktar.Çözümsüzlük süreci doğalgaz ve petrol çıkartımı için Türkiye’ye göre hukuka aykırı.

Anlaşma sağlanır ise İsrail  doğalgazını Türkiye üzerinden satacak hemde Kıbrıs birleşerek tanınmış olacak.AB ile ticaret yapmak Türkiye açısından daha kolay bir hale gelecek.

Bunlar görünen kısımlar. G.Kıbrıs’ın yaşadığı finansal kriz sonucu hakimiyetini kaybetme noktasına gelen ABD ,Rusya’nın G.Kıbrıs’ta birçok işletmede ortaklığının olmasından rahatsızlık duymaktadır.Suriye ve İran üzerinde Rus gücünün olması ,Ukrayna’nın iç savaş eşiğinde olması Kıbrıs’ın birleşmesini hızlandıracaktır.Amerika’nın ,Irak işgalinden sonra bölgede istediği hiçbir sonucu alamamış olması bu sürecin bu sefer hızlandırılacağını tahmin ediliyor.

KIBRIS ISRAIL ICIN COK ONEMLIDIR.

GECIS ICIN TURKIYEYE MUHTACDIR.TURKIYE ILE ANLASMAK ZORUNDADIR

All material presented herein is believed to be reliable but we cannot attest to its accuracy. Opinions expressed in these reports may change without prior notice. Alper Korkmaz and/or the staffs may or may not have investments in any funds cited above as well as economic interest. Alper Korkmaz can be reached at alper@alperkorkmaz.com

Trading foreign exchange on margin carries a high level of risk, and may not be suitable for all investors. The high degree of leverage can work against you as well as for you. Before deciding to trade foreign exchange you should carefully consider your investment objectives, level of experience, and risk appetite. The possibility exists that you could sustain a loss of some or all of your initial investment and therefore you should not invest money that you cannot afford to lose. You should be aware of all the risks associated with foreign exchange trading, and seek advice from an independent financial advisor if you have any doubts. Please read full risk warning.