Jerusalem Post Türkiye-ABD Analizi
Eklenme Tarihi : 15 Ağustos 2016
Kategori : Haberler

İsrail’in önde gelen gazetelerinden Jerusalem Post, iki ülke arasındaki iade anlaşması için “İlke olarak ABD’yi cinayet, komplo ve muhtemelen devlet başkanı olan Erdoğan’ı öldürme girişimi gibi eylemlerin arkasında bulunan bir kimseyi iade etmeyi mecbur kılıyor. Ancak şeytan ayrıntıda gizli” görüşünü dile getirdi.

ANLAŞMADAKİ “SİYASİ İSTİSNA”

“Çoğu iade anlaşmaları gibi anlaşma ‘siyasi bir istisna’ içeriyor” diyen JPost, “ABD bir suça ilişkin olarak sunulan kanıtlara siyasi motivasyonun bulaştığını tespit ederse bir iade talebini reddedebilir” değerlendirmesini yaptı.

JPost, darbe girişimi sırasında 300’e yakın kişin öldürüldüğünü ve bin 400 kişinin de yaralandığını anımsattığı analizinde darbe sonrası gözaltılar ve görevden almalara değindi. Gazete “başarısız darbenin iktidarın siyasi muhalifleri bastırmak için kullandığı yönünde suçlamalar olduğunu” da yazdı.

Başarılı bir iade sürecinin bile zaman alabileceğini vurgulayan gazete, “Bu da, Türkiye geri adım atmazsa – ki böyle bir şey yapacağı yönündeki herhangi bir işaret vermedi – iki ülke arasındaki ilişkileri mahvedelibilir” yorumunu yaptı.

“DAHA GÜÇLÜ KANITLAR GEREKECEK”

JPost, “ABD’nin, Gülen’i iade edebilmesi için Türkiye’nin, şimdiye kadar yaptığından daha da güçlü kanıtlar sunması gerekecek. Kanıtların geçerliliği konusunda önce ABD Başsavcılığını, daha sonra Pennsylvania’da bir federal mahkemeyi ikna etmesi ve belki daha daha yüksek federal mahkemelerde temyiz mücadelesini de vermesi gerekecek” dedi.

Bunun ardından da ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin iade taleplerini değerlendirip bloke edebileceğini anımsatan gazete, Türkiye’de idam cezasının geri getirilmesi olasılığına dikkat çekti. Gazete Kerry’nin iadesinin, sadece Türkiye’nin Gülen’i idama mahkum etmeyeceği şartıyla gerçekleşmesinde ısrar edebileceğini düşünüyor.

“Özetle Gülen’in iadesine hukuki engeller önemli” diyen Jpost, “Ve bunların üstesinden gelinse bilem büyük siyasi meseler de var. Erdoğan’ın mevcut tavrını koruyacağını yada Rusya ve İsrail ile diplomatik kavgalarla olduğu gibi istikamet değiştirip değiştirmeyeceği de önemli bir rol oynayacak. ABD, yukarıda dile getirilen değerler ne kadar önemsenirse önemsesin, bazıları da Türkiye’yi hala kritik bir müttefik, IŞİD’e saldırılar için askeri atış mevzii ve Müslüman dünyasıyla bir köprü olarak görüyor” dedi.

Odatv.com

All material presented herein is believed to be reliable but we cannot attest to its accuracy. Opinions expressed in these reports may change without prior notice. Alper Korkmaz and/or the staffs may or may not have investments in any funds cited above as well as economic interest. Alper Korkmaz can be reached at alper@alperkorkmaz.com

Trading foreign exchange on margin carries a high level of risk, and may not be suitable for all investors. The high degree of leverage can work against you as well as for you. Before deciding to trade foreign exchange you should carefully consider your investment objectives, level of experience, and risk appetite. The possibility exists that you could sustain a loss of some or all of your initial investment and therefore you should not invest money that you cannot afford to lose. You should be aware of all the risks associated with foreign exchange trading, and seek advice from an independent financial advisor if you have any doubts. Please read full risk warning.