İsrail’in Güvenliği
Eklenme Tarihi : 18 Şubat 2016
Kategori : Günlük Analiz

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, IŞİD’le savaş adına Esed rejiminin devrilmeye çalışılması durumunda İsrail’in güvenliğinin tehlikeye düşeceğini ifade etti.

İran basının haberine göre, Washington yönetimiyle temas kuran Tahran, bu uyarıyı yaptı.

İsrail’in güvenliği için Orta Doğu’da yeni haritalar çizildiği gibi yeni liderlerde ortaya çıkarıldı. Son 15 yılda bölgede değişmeyen tek ülke Suriye kaldı. 16 devlet Suriye’de savaşıyor.

Irak ile başlayan yeni dönem Mısır ile devam ettirildi. Suriye ile sona yaklaşılıyor.

2010 yılında BM tarafından yayınlanan raporda dünyada yerel çatışmaların olabileceği belirtilmişti. 2011 yılında istihbarat tarafından 600  bin kişilik Irak’ın kuzeyinde paralı asker yetiştirildiği rapor edilmişti.

Müslüman dünyasında 3 devlet var. Türkiye , İran ve Afganistan …. Mısır ve Irak’ın bir devlet yapısı yoktu. Daha düne kadar bir eyalet idiler.

ABD eski savunma bakanı ve Afganistan işgalini planlayan Henry Kissinger Müslümanların arasında mezhep savaşı çıkartarak İsrail’in güvenliğini sağlayabiliriz şeklinde ifadeleri gösteriyor ki bölgede IŞİD yada başka bir grup bitirilse bile yeni yapılanmaların çıkacağını kestirebiliyoruz.

İran Şii’leri ile S.Arabistan ( basında sünni denilse bile Vehhabilerdir) Vehhabileri hiçbir zaman anlaşamazlar.

Nükleer anlaşma ile bölgede İran öne çıkarken , petrol fiyatlarının düşmesi ile S.Arabistan güç kaybetmeye başlamıştır. Bugüne kadar S.Arabistan Silaha ne kadar yatırım yapmıştır ? Peki bu silahlar şu an nerdedir yada ne amaçla alınmıştır?

Yıl içinde ABD başkanı Obama silah lobisinin senatoyu ele geçirdiğini belirtmişti.

Ankara, İstanbul ve Paris’te patlayan bombaların pimi tek bir yerden mi  çekildi ?

Türkiye’nin Suriye’ye girmesinin de girmemesin de bedeli vardır. Bu bedeli Türkiye yıllardır ödüyor. Irak’a tezkere çıkmazken Suriye’ye tezkere çıkması doğru yada yanlış. Sonucunu hep beraber ödeyeceğiz.  Ama bugün Suriye’ye girmez isek yarın Suriye’deki silahlar bize yönelecek. IŞİD veya YPG ile dost-düşman olarak bakmak yanlış. Orada olmaz isek oradan silahlar bize yönelecek.

Savaşın olduğu yerde barıştan konuşmak korkakların işidir.

Bence bir dünya savaşı zor. Yerel kısa süreli çatışmalar olabilir. Silah lobisi için dünya savaşı şu an için karlı bir yatırım görünmüyor. Ama yerel kısa süreli çatışmalar daha karlıdır görüşü hakim.

Bence Suriye sorunu da bir 4-5 yıl daha devam ettirilir.

İşte tüm bu gelişmeler bana göre rejim değişikliği için alt yapıdır. Rejimler bir gecede yapılmaz. Siyasi –askeri yaptırımlar darbeler olabilir bu duru farklıdır.

Türkiye ve Rusya eskiyi  özlüyor ama yeni sistemi de seviyor.  Rusya’nın Ukrayna hareketi geçmiş ve yeni sistemi birleştirip yeni bir yönetim biçimi için hamle olduğunu düşünüyorum.

Türkiye aynen meşrutiyette olduğu gibi bir dönem yaşıyor. Rejim değişikliği korkulan ‘’şeriat ‘’ gelecek gibi bir yönetim olmayacaktır. Hem Avrupalı hem de Asya’lı bir ülke olarak Müslüman ve Türk dünyasını bir araya toplayacak yönetim biçimi olmasını bekliyorum. Belki ikinci bir Avrupa birliği benzeri yapılanma olabilir. Gerçi Avrupa Birliği yapılanması çok tutmadı ama Almanya’Nın da büyümesini zorlaştırdı.

 

ABD , Türkiye’yi lider ilan edecek. Ama bu seferde Türkiye yönetimi altında olacak küçüklerin baş kaldırması ile uğraşacak. ABD bölgede istediğini , İsrail’in güvenliğini sağlamak kaydıyla Türkiye üzerinden yönetecektir. İşte Rusya ile iyi olduğumuz bir ortamda uçağını düşürüp Rusya’ya karşı olmamızın sebebi budur.

ABD bölgede Rus istemiyor. Rusya ile ABD rekabeti uzun süredir devam ediyor. Kozlarını da çeşitli bölgelerde gösteriyorlar.

Pentagon savunma sorumlusu Asthon Carter Çin, Kuzey Kore, Rusya ve İran’ı terör tehlikesi olan ülkeler olarak açıkladı. 2017 yılında özel askeri harcamaları 4 katına çıkartmaya başlayacak. Şu anda 800 milyon dolar olan harcamalar 2017 yılında 4 milyar dolar seviyesine yakın olacak.

Rusya için Esad’lı Suriye, İran bir blok olurken ; ABD için  Türkiye ve S.Arabistan karşı bloktur.

Rusya için diğer blok Polonya, Romanya ve Baltık bölgeleridir. Ukrayna ve Gürcistan diğer hattır.

Nato Sovyetlerin güçlenmesi ve kominist yönetim şekline karşı kurulmuştu. Sovyetler mermi atılmadan tarihe karışırken NATO devam ettirildi. Avrupa’da sağ partilerin güçlenmesi ve göçmen krizi Almanya’yı zor durumda bırakıyor.

Tüm bunlar bütçe ile oluyor. Petrol fiyatlarının düşmesi de Rusya’ya karşı bir hamledir. 50 Doların altında bir petrol Rusya için zarar demektir.

Aslında hedef aynı . İsrail’in güvenliği için . Kıbrıs’ın önemi de bu dengeler içinde artıyor. İsrail’in Kıbrıs üzerinden gaz satacak planı hayata geçirilecektir.

Tüm bu dengeler içinde İngilizler en büyük karı sağlayanlar olacaktır.

Büyük devletler küçük devletleri krizle yönetir.

Geçmiş bir analiz