İran ve Rusya
Eklenme Tarihi : 18 Ocak 2016
Kategori : Günlük Analiz

Obama başkan seçildikten 6 ay sonra , Rusya ile ilişkileri düzeltmek için ziyaret etmiş bu ziyaretten 3 ay sonra Londra’da G20 zirvesinde Medyedev ile İran nükleer konusunda anlaşma için sinyal vermişti.

Aradan 7 yıl geçti. Rusya’ya ambargolar başlarken İran ambargosu kaldırıldı. Ve Obama’nın başkanlıkta son yılı.

Obama 2008/9 finansal krizi ile yönetimi devir alırken galiba yeni bir kriz ile yönetimi devir edecek. ABD tarihinde bir siyahi lider sonrasında bir kadın başkan seçilir mi?

Asya seansı içinde Rus Rublesi son 12 ayın dibine gerileyerek USD/RUB 79 seviyesine yaklaştı. İran nükleer anlaşması ile petrolün değer kaybetmeye devam etmesi beklentisi ile USD/RUB paritesi yeni zirvelere yükselebilir hatta 100 seviyesini görebilir. Kısa sürede 82 seviyesi direnç olarak karşımıza çıkıyor.

En büyük emtia alıcısı Çin’in piyasalarındaki kargaşa, tüketime ilişkin endişelerin artmasına yol açıyor. Güçlü dolar da, ham maddelerin alternatif yatırım olarak cazibesini azaltıyor. Goldman Sachs Group Inc., fiyatlarda süregelen bu düşüşün daha fazla arz kısıntısına yol açabileceği tahmininde bulunuyor, ancak fiyatların bu yılın sonlarına dek yükselmesini beklemiyor.

Barron’s dergisinin 2016 yuvarlak masa paneline katılan dokuz stratejistin çoğuna göre, emtia fiyatlarındaki düşüş ve ekonomideki zayıflık kar büyümelerini kısıtlamaya devam edecek. Katılımcılar, önümüzdeki dönemde, ABD ekonomisindeki büyümenin küresel ekonomideki kargaşa ce enerji fiyatlarındaki düşüşün önüne geçemeyeceği düşüncesiyle, ABD hisselerinin sabit seyredeceğini ya da hafif olumlu olabileceğini düşünüyor.

Soros, “Çin’in bugünkü durumu bana ABD’de finansal krizin zirvede olduğu 2008 yılının sonunu hatırlatıyor” sözlerine   ABD eski Hazine Bakanı Larry Summers ise Financial Times’da ; “ABD, Avrupa ve gelişen ülkelerdeki domestik performans her zaman gördüğümüzden daha kötü. Risk de her zamankinden fazla” ifadesini kullanmış.

ABD’de Martin Luther King günü olması nedeniyle bankalar kapalı olacak. Bu nedenle Avrupa seansı sonrası fiyatlar dar bir aralıkta fiyatlanacaktır.