Irak Petrol Anlaşması
Eklenme Tarihi : 9 Aralık 2013

Irak Petrol Anlaşmasının Detayları Fayda ve Zararları

 

Bu yazının öncesinde bu linklerde yer alan yazıyı okumanızı tavsiye ederim

http://alperfx.com/enerji-sirketleri-yeni-dengeler-kuruyor-ya-turkiye.html

http://alperfx.com/enerji-sirketleri-yeni-dengeler-pesinde.html

 

Bu konuyu yakından izledik.Siyasi çevreler birçok yere çekti.Bizi ilgilendiren kısmı ile edindiğim bilgileri ve görüşleri paylaşmak istiyorum.

 

Bildiğiniz gibi K.Irak petrolü bölgede yeni siyasi ve ekonomik fırsatları doğurdu.Anlaşmas öncesinde Diyarbakır’da yaşanan gelişmelerin tesadüf olmadığı bir yere not edilmelidir.Exxon Mobile ve Chevron…Her ikiside K.Irak petrolü için yeni dengeler kurdular.Burdaki her sorun Rusya için büyük bir yeni avantaj olurken her iyi gelişmede bölgede Rus dengelerini zayıflayacaktır.

 

Konu hakkında bilgi için öncelikle bu haberleri okumalısınız

http://www.dovizgazetesi.com/haber/5926-turkiye-ile-kuzey-irak-petrol-ve-dogalgaz-konusund.html

 

http://www.dovizgazetesi.com/haber/6540-petrol-parasini-turk-bankalarinda-tutmayacak.html

 

Yıllarca düşük çaplı Irak projeleriyle bataklığa gömüldükten sonra, bu durum Exxon için başarılı bir iş ve daha da ileriye gidebilmek için bir pozitif hızlandırıcı niteliğinde. Anlaşma muhtemelen Chevron’un da  yararına olacaktır. Petrol zengini bölgenin  istismar edilememesinin tek sebebinin neden Bağdat yönetiminden bağımsız ve güvenli bir boru hattı olduğunu biliyoruz. Var olan boru hattı , global piyasaya 1.6 milyon bpd Irak petrolü taşıyarak, Türkiye’ye iyi miktarda transfer ücreti kazandırıyordu

Tabi bu durum kısa sürdü.Sonrasında savaşlar ve sabotajcılar boru hattının Irak bölümünü darmadağın bir halde bıraktı. Paralel iki boru hattından biri tamamen boştu ve diğeri kapasitesinin çok daha altında çalışmaktaydı.

Böylece, Kürt Bölgesel Yönetimi yeni bir boru hattı inşa etti ve çalışmaya kısa süre içinde başlamak üzere hazırlandı. Ham petrol Kürt Bölgesel Yönetimi’nin yeni boru hattından akacak ve var olan 40 inç genişliğindeki Kerkük-Ceyhan boru hattına bağlanacak. Petrol Ceyhan’dan, dünyaya kolayca ihraç edilebilecek.

Resmi olarak, anlaşma aynı zamanda yeni bir petrol hattının ve yeni bir gaz hattının da inşa edilmesini içermektedir. Hedef, bölgenin petrol ihracatını 2015 yılına kadar 1 milyon bpd’ye yükseltmektir. Gaz akışı ise büyük olasılıkla 2017 yılının başlarında başlayacaktır. Şüphesiz enerji ihtiyacı çeken Türkiye, aldığı transfer ücretlerini avantajlı ve uzun vadeli anlaşmalar yapmak için kullanmaktadır. Bu anlaşma resmi olarak, yeni boru hattından Türkiye’nin yıllık 20 milyar metreküp’e kadar K.Irak  gazı almasına olanak sağlayacaktır.

Fakat, Kürt petrolünü durduran tek şeyin yeni bir boru hattı olduğuna dair yanılmışım. Kürt Bölgesel Yönetimi ayrıca, Irak’ın petrol gelir paylaşımının Bağdat’tan bağımsız olmama durumuna karşı bir ödeme çözümüne ihtiyacı vardı.  Bu çetrefilli durum, bir Türk devlet bankasında havuz hesap oluşturularak çözülmüştü. Kürt Bölgesel Yönetimi’nin petrolü için yapılan ödemeler toplanacak, ve üstlenici (tahminimce Exxon gibi şirketler) firmaların ücretleri ödendiğinde, Bağdat Kürt Bölgesel Yönetimi ile gelir paylaşımı anlaşması yapana kadar para hesapta kalacak. Kürt Bölgesel Yönetimi, Irak’ın toplam petrol gelirlerin 17%’sini alıp, gerisini Bağdat’a bırakmayı teklif etmişti. Böylece petrol gelirinin dağılım oranı, Irak anayasasındaki bir maddeye bağlı olarak, popülasyon yoğunluğuna göre ayarlanmış olur.

Doğal Kaynaklar Bakanı Ashti Hawrami, geçen hafta paranın bütün Irak’a ait olduğunu söyledi, ve bazı kaynaklar “Irak’ta yeni bir dönemin başlamasına sebep olabilir ve sonunda iki tarafın anayasayla uyumlu bir gelir paylaşımı planı yapmasına imkan tanıyabilir” dedi.

Chevron’un katılımı, şirket güneydeki devasa Irak alanlarına, geri dönüş olmaması ve güvenlik riskleri nedeniyle fazla yatırım yapmamış idi.. Chevron’un Irak Kürt yönetimi ile  devam etmesi, bana bu projelerin ve anlaşmaların başarılı olacağına dair güven vermektedir. Anlaşmaların şartları halka açıklanmadığı sürece geri dönüşler tahmin edilemez olsa da, Chevron sadece yüksek yatırım karlılığı standartlarına uyan projelere devam etmesiyle bilinmektedir. Irak Kürt yönetimide sadece kar yüksek olmakla kalmayacak, aynı zamanda Kürt Bölgesel Yönetimi liderleri keşfettikleri kaynaklardan pay veren sözleşmeler teklif ederek yabancı petrol şirketlerinin de aklını çelecektir. Bu durum, Exxon ve Chevron gibi kaynak temellerini tekrar inşa etmek isteyen büyük petrol şirketleri için de iyi bir gelişmedir. Bu anlaşma sadece zarar görmüş Irak’ın yararına değil, aynı zamanda Türkiye’nin, Irak’ın, Exxon’un ve Chevron’un da yararınadır.

 

Şimdi soru şudur: Bağdat, Kürtlerle yapacağı gelir paylaşımı anlaşmasıyla ilerleyecek mi yoksa bastırma sürecine devam mı edecek? Ne olursa olsun, Kürt petrolünün dünya marketlerine ulaşmasını sağlayacak mekanizma yürürlüktedir. Deyimi yerindeyse Exxon ve Chevron gibi üreticilere ödeme mekanizması.

 

Warren Buffett’ın , Exxon hissesi alması ise bir başka durumdur. Fakat bu hisse alışı  Chevron için de iyi bir gelişmedir.