İngiltere İsrail Dengesi
Eklenme Tarihi : 24 Haziran 2016
Kategori : Haberler

Brexit

 

2008 ABD mortgage krizi ile dünya düşük faiz sistemine geçiş yaptı. 2008 sonrası ‘’batmayacak kadar büyük yoktur ‘’ algısı ortaya  çıktı.

Son 8 yılda ki gelişmeler sadece fikir ayrılığından kaynaklanıyor. 2008 krizi sonrası büyük fonlar ABD’den İngiltere piyasalarına girdi. Tahmini rakam 13 trilyon dolar idi. Bu rakam ABD’nin borçlanma tavanına eş değer idi. Borçlanma tavanı 18 trilyon bugünlerde…

ABD ekonomisi borçlanarak büyüyen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle her zaman güvenli tek güç , en son sözü söyleyen olmak için her şey yapar.

Petrol krizi sonrası ABD ekonomisi mali politikalar ile büyüdü. 2006 yılına kadar bu durum böyle devam etti. Fakat yüksek kaldıraç ile ABD ekonomisi uçurumun ucuna gelerek yeni bir dünya düzeni için ‘’düşük faiz ortamı ve sorunlu varlık alımı ‘’ yapmak daha doğrusu birilerini kurtarmak zorunda kaldı. Dönemin hazine bakanı H. Paulson bindiğim uçağı bile sigorta eden AIG ‘nin iflasını nasıl isteyebilirim demişti….

Irak ve Afganistan sonrası ABD ekonomisi  büyük kayıp verdi. İsrail’in hem güvenliği hemde büyük İsrail için trilyonlarca dolar kayıp sözkonusu oldu.

ABD-İngiltere ve İsrail’i birbirinden ayıramayız. İngiltere dönem dönem güçlüdür ama her zaman siyasi olarak üstündür. Bence İngiltere İsrail ile farklı bir görüşe kapıldı. Bu nedenle kaybetmiş gösterilmek isteniyor. İngiltere güçlü görünmek istemiyor. İngiltere ekonomisi çöker şu olur şöyle kriz ortamı banka batar vb.lerinden etkilenmeyen bir ingiltere’den bahis ediyorum.

AB içinde Yunanistan krizi Almanya için tehdit idi.

AB katılmak isteyen Ukrayna’nın Rusya ile savaşıp iç savaşın olması Almanya’nın kaybı idi.

Rusya’nın AB üye ülkeler başta olmak üzere Almanya ve Türkiye ile sorunu İngiltere’nin Rusya’nın yaptığı anlaşmaları göz önünde bulundurur isek bölgenin şekillenmesi içindir.

Çin ekonomisinin tehdit oluşturması tüm dünya için sorun  iken bu durumdan Japonya faydalanacak yani ABD kar edecek .

Türkiye ve Brezilya’da siyasi krizler Rusya ve Çin ekonomilerinin birlik olmalarına engel oluyor.

Panama Papers ile İngiltere tehditi meydana çıkmıştı. Bugün Bretix ile İngiltere’de sorunları ile uğraşacak bir yapıya ulaştırıldı.

ABD ‘nin istemediği İsrail’in onaylamadığı bir planın hayata geçmesi düşünceleri bile sorunları beraberinde getiriyor.

 

Bretix sonrası İngiltere bölünür mü asıl sorulması gereken soru bu mudurdan önce son kez uzlaşmak için bir araya gelinecektir. İngiltere kabul etmez ise bu iş bölünmeye kadar gidebilir.

Türkiye’ye yansımasını direk görmeyeceğiz. Bizim sorunlarımız bize yetiyor. Üstüne İngiltere dengesi ekler isek zararımız daha da  büyük olacaktır.

 

ABD-İngiltere ve İsrail’den kastım ülkeler değildir. Bu ülkelerde yasa yapacak güce sahip finans-silah-sağlık alanında etkili ailelerdir.

 

 

 

.
Alper@alperkorkmaz.com

https://twitter.com/AlperFrx