İngiltere Irak savaşı konusunda yanlış yönlendirildi
Eklenme Tarihi : 7 Temmuz 2016
Kategori : Günlük Analiz

İngiltere’de devam eden Irak savaşı soruşturmasına ifade veren eski bakan Clare Short, savaşın hukuki dayanağı konusunda yanlış yönlendirildiği suçlamasında bulundu.

Short Blair hükümetini kıyasıya eleştirdi

Uluslararası Kalkınmadan Sorumlu Bakan Clare Short, Irak savaşının başlamasından iki ay sonra savaşın yönetimine tepki göstererek görevden istifa etmişti.

Short, Londra’da Chilcot Komisyonu’na ifade verirken, hükümetin hukuk alanındaki en yetkili ismi olan Lord Goldsmith’in 2003 yılında savaşın dayanakları konusunda kabineyi yanlış yönlendirdiğine inandığını söyledi.

Clare Lord Goldsmith’in savaşa girmek için sorgulanmaya yer bırakmayacak bir hukuki yetki bulunduğu açıklamasının kendisini şoke ettiğini söyledi.

Goldsmith 2003 Ocak ayında BM Güvenlik Konseyi kararı olmadan işgalin yasadılı olacağını belirten bir tavsiye sunmuş; bir ay sonra Amerikalı yetkililerle görüşmesi ardından ise görüşünü değiştirmişti.

Short, hukuktan sorumlu devlet bakanı Goldsmith’e resmi tavsiyesini sunması öncesi baskıda bulunulduğu görüşünü de dile getirdi.

Blair hükümetine suçlamalar

Eski bakan, sorgusu sırasında Blair hükümetine ağır suçlamalar yöneltti.

Short’a göre, Blair ve ‘ahbapları’ savaşın gerekli olduğuna karar verip herşeyin kolayca halledilmesini sağladı.

Short kendisine imar için daha fazla BM desteği vadedildiğini söyledi

Short ayrıca, işgali izleyecek dönemde kaçınılmaz olarak ortaya çıkarcak insani ihtyaçlar için yeterince planlama yapılmadığını savundu.

Kabinenin bir “karar alma merci” olarak kullanılmadığını, Parlamentoya ise gerekli onay için başvurulacak bir mühür gibi bakıldığını söyledi.

Short savaş öncesinde kabinede yapılan görüşmelerde yasal dayanak konusunun sorgulanmasına fırsat verilmediğini, hukuki tavsiyenin bu kadar gecikmesinin nedenini sorduğunda diğer kabine üyelerinin kendisiyle eğlendiğini belirtti.

Açıklamalarına göre Goldsmith de bu konudaki kararını neden geç verdiğini sorduğunda ‘karara varmasının zaman aldığını’ söylemişti.

Liderleri karşısında “sadık davranmak” istediğini belirten Short, görevinden o aşamada istifa etmediğini çünkü Tony Blair’in kendisine Irak’ın imarında BM’ye daha fazla rol biçileceği ve İsrail Filistin sorununun çözümünde kararlılık gösterileceği vaatlerinde bulunduğunu belirtti.

Halen Avam Kamarası’nda bağımsız milletvekili olan Short, BM’nin imar çalışmalarına dahil olmamasını gerekçe göstererek görevden istifa etmişti.

Komisyona geçen hafta ifade veren eski Başbakan Tony Blair, Irak savaşına girme ve Saddam Hüseyin yönetimini devirme kararları dolayısıyla pişman olmadığını söylemişti.

Blair, “Bu konuda sorumluluk duyuyorum ama Saddam Hüseyin’i devirdiğimiz için pişmanlık duymuyorum” dedi.