İngiliz Sterlini Yükselir
Eklenme Tarihi : 22 Haziran 2016
Kategori : Günlük Analiz

Financial Times Gazetesinin Başyazarı Martin Wolf UK (Birleşik Krallık) neden Avrupa Birliği üyeliğinden ayrılmamalıdır konusunda bir çok neden yazmış idi.

 

Kısaca şu şekilde özetleyebiliriz.

1- AB üyeliği UK’in AB üyeleri ile ticaretini yüzde 55 arttırmış

2- UK’in toplam birincil kanunlarının yüzde 6.8 kadarı ve ikincil kanunlarının da yüzde 14.1 kadarı AB kanunlarına uyum sağlamak için çıkartılmış. Yani aşırı bir hukuki yük de yok.

3- AB artık toprak olarak fazla genişlemeyeck. Mevcut ortakların sorunları ve alınan kararlar UK’nin nin gücünü artırıyor.

4- AB her zaman, UK üye olsa da olmasa da, en büyük ticaret partneri olarak kalacak.

5- Ticaret artırmak için AB dışına çıkmak gerekmiyor. Almanya gibi

6- Ticaret artırmak için AB dışına çıkmak gerekmiyor. UK galiba Çin, Hindistan veya ABD gibi güçlü ekonomileri ticarete açmak için çok daha etkili bir konumda!

7- UK aslında hiçbir benzeri olmayan çok kazançlı bir anlaşma ile üye olmuşken, neden ayrılmayı seçsin ki?

 

Şöhretini 1992 yılında GBP’ye karşı aldığı pozisyon ile kazanan ünlü yatırımcı Georgre Soros, 23 Haziran’dan yapılacak referandumdan İngiltere’nin AB’den ayrılması yönünde bir karar çıkması halinde bunun GBP’de Kara Çarşamba’dan yaşanandan daha büyük ve yıkıcı devalüasyona yol açacağını savundu.

Guardian gazetesine yazan Soros, İngiltere’nin AB’den ayrılması durumunda GBP’nin en az yüzde 15 değer kaybedeceğini, bu değer kaybının yüzde 20′yi bulabileceğini belirterek, hali hazırda 1,46 dolar olan paritenin 1,15′e gerileyebileceğini vurguladı.

 

Soros, “Bu devalüasyonun Eylül 1992′deki yüzde 15′ten daha büyük ve aynı zamanda daha yıkıcı olmasını beklerim” dye konuştu.

 

Soros, Avrupa Birliği çökerken Rusya’nın global bir güç olarak ortaya çıkmakta olduğunu savundu. Soros, bu

durumun tersinin SSCB çökerken AB’nin yükselişi şeklinde gerçekleştiğini de hatırlattı.

 

GBP/USD 1,467’den fiyatlanıyor. Benim beklentim 1,48’in üzerinde bir sterlin görmek yönündedir. 1,57’i kadar yükseliş görebiliriz. Risk büyük fakat elde edeceğimiz de kazanç da büyük olabilir. Bu nedenle GBP/USD başta olmak üzere EUR/GBP GBP/JPY ve GBP/TRY makul oranda risk büyük kazançlar getirecektir.

USD/TRY 2,91’den fiyatlanıyor. Yarın riskler artacak. Bu nedenle kur geniş bir fiyat alanında hareket edebilir. 3,01 direnç 2,867 destek noktaları arasında fiyatlanmasını bekliyorum.

XAU/USD Altın fiyatları 1266 dolara gerilemiş durumda. 1250 ve 1203 destek noktalarımdır. 1400 seviyesini yıl içi bekliyorum. 1203 desteği büyük önem arz ettiği ve FED’in faiz politikası devam ettiği için altında Bretix için risk almayı uygun bulmuyorum.

GAU/USD Gram altın 118,4’da dün de belirtiğim gibi 116 destek noktasına inebiliriz.

 

http://alperfx.com/brexitin-faturasi.html

 

NOT: Burada paylaştığım analizler yatırımlarda izlediğim yada izleyeceğim stratejidir. Daha detaylı analiz – işlem önerisi için iletişime geçebilirsiniz.

Alper@alperkorkmaz.com

https://twitter.com/AlperFrx

 

 

Financial Times Gazetesinin Başyazarı Martin Wolf UK (Birleşik Krallık) neden Avrupa Birliği üyeliğinden ayrılmamalıdır konusunda bir çok neden yazmış idi.

Kısaca şu şekilde özetleyebiliriz.

1-       AB üyeliği UK’in AB üyeleri ile ticaretini yüzde 55 arttırmış

2-       UK’in toplam birincil kanunlarının yüzde 6.8 kadarı ve ikincil kanunlarının da yüzde 14.1 kadarı AB kanunlarına uyum sağlamak için çıkartılmış. Yani aşırı bir hukuki yük de yok.

3-      AB artık  toprak olarak fazla genişlemeyeck. Mevcut ortakların sorunları ve alınan kararlar UK’nin nin gücünü artırıyor.

4-      AB her zaman, UK üye olsa da olmasa da,  en büyük ticaret partneri olarak kalacak.

5-      Ticaret artırmak için AB dışına çıkmak gerekmiyor. Almanya gibi

6-      Ticaret artırmak için AB dışına çıkmak gerekmiyor. UK galiba Çin, Hindistan veya ABD gibi güçlü ekonomileri ticarete açmak için çok daha etkili bir konumda!

7-   UK aslında hiçbir benzeri olmayan çok kazançlı bir anlaşma ile üye olmuşken, neden ayrılmayı seçsin ki?

 

Şöhretini 1992 yılında GBP’ye karşı aldığı pozisyon ile kazanan ünlü yatırımcı Georgre Soros, 23 Haziran’dan yapılacak referandumdan İngiltere’nin AB’den ayrılması yönünde bir karar çıkması halinde bunun GBP’de Kara Çarşamba’dan yaşanandan daha büyük ve yıkıcı devalüasyona yol açacağını savundu. 

Guardian gazetesine yazan Soros, İngiltere’nin AB’den ayrılması durumunda GBP’nin en az yüzde 15 değer kaybedeceğini, bu değer kaybının yüzde 20′yi bulabileceğini belirterek, hali hazırda 1,46 dolar olan paritenin 1,15′e gerileyebileceğini vurguladı.

Soros, “Bu devalüasyonun Eylül 1992′deki yüzde 15′ten daha büyük ve aynı zamanda daha yıkıcı olmasını beklerim” dye konuştu.

Soros, Avrupa Birliği çökerken Rusya’nın global bir güç olarak ortaya çıkmakta olduğunu savundu. Soros, bu
durumun tersinin SSCB çökerken AB’nin yükselişi şeklinde gerçekleştiğini de hatırlattı.

GBP/USD  1,467’den fiyatlanıyor.  Benim beklentim 1,48’in üzerinde bir sterlin görmek yönündedir.  1,57’i kadar yükseliş görebiliriz. Risk büyük fakat elde edeceğimiz de kazanç da büyük olabilir. Bu nedenle GBP/USD başta olmak üzere EUR/GBP GBP/JPY ve GBP/TRY makul oranda risk büyük kazançlar getirecektir. 

USD/TRY 2,91’den fiyatlanıyor.  Yarın riskler artacak. Bu nedenle kur geniş bir fiyat alanında hareket edebilir. 3,01 direnç  2,867 destek noktaları arasında fiyatlanmasını bekliyorum.

XAU/USD Altın fiyatları 1266 dolara gerilemiş durumda.  1250 ve 1203 destek noktalarımdır. 1400 seviyesini yıl içi bekliyorum. 1203 desteği büyük önem arz ettiği ve FED’in faiz politikası devam ettiği için altında Bretix için risk almayı uygun bulmuyorum.

GAU/USD Gram altın  118,4’da dün  de belirtiğim gibi 116 destek noktasına inebiliriz.

 

http://alperfx.com/brexitin-faturasi.html

 

NOT: Burada paylaştığım analizler yatırımlarda izlediğim yada izleyeceğim stratejidir. Daha detaylı analiz – işlem önerisi için iletişime geçebilirsiniz.

Alper@alperkorkmaz.com

https://twitter.com/AlperFrx