İngiliz Sermayesi İranlı Enerji Şirketlerinin Peşinde
Eklenme Tarihi : 30 Ocak 2016
Kategori : Yatırım

Ekim 2015 içinde Borsa İstanbul ile Tahran borsası arasında iyi niyet anlaşması imzalanmış karşılıklı ürünlerin her iki borsada da işlem görmesi üzerine anlaşma sağlanmıştı. Dual listing dediğimiz halka arz ve işlemlerde mümkün olabilecek. Yani İran’lı şirketler Türkiye üzerinden halka açılıp Bist’te işlem görebilecek.

Tahran borsasında 320 şirket işlem görüyor piyasa değeri toplamda 100 milyar dolar  iken yıllık işlem hacmi 25 milyar dolar seviyesindedir.

Petro Kimya ve maden şirketlerini özellikle yabancı yatırımcıların tercih ettiği hisseler arasında iken düşük işlem hacimleri nedeniyle %1 civarı yabancı yatırımcı bulunuyor.

Bist’te işlem görmeleri halinde şirket değerleri ve işlem hacimleri yükselecektir. Bu durumda Türk aracı kurumları için yeni kazanç kapısı demek olacaktır.

Düşen petrol fiyatları İran’a yeni kaynaklar gerektirebilir. S.Arabistan’ın Aramco’yu halka arz etme çalışmaları ile nakit akışında rahat etmek isteyen ülke Kuveyt hariç diğer tüm petrol üretici ülkelerinin önünde olacaktır.

S.Arabistan ve İran’ın hem siyasi hem de ekonomik konularda sorunları bist için avantaja dönüşebilir.

Fakat konu sermaye olunca İngilizlerin bu iş kolunu başkalarına bırakacağına ihtimal vermiyorum.

1970 petrol krizi sonrası ABD politika olarak üretim ekonomisinden mali ekonomiye yönelmişti. Aradan geçen 40 yıllık politika ile 2 defa büyük mali kriz yaşadı. En son 2008 krizinde kaldıraç oranlarını düşürmesi sonucu sermaye Londra’ya yönelmişti.

 

ABD NewYork Borsasında işlem gören –yakından takip etttiğim  – 60’a yakın şirketin her biri sektördeki güçlerini son 6 yılda büyük oranda artırdığını gözlemledim. HSBC, Unilever, GlaxoSmithKline, British Tobacco, BP, Vodafone, Aviva, InterContinental Hotels Grup  gibi devler hem ülke içinde hemde diğer ülkelerde yeni yatırımlar ile  güçlerini artırdılar.

İngiltere borsası FTSE’de küçük şirketlerin halka açılması daha kolay. Bist gibi bir sürü prosedür ile uğraşılmıyor. İran bu konuda İngiltere’yi tercih edecektir. Bist’te bu pastadan küçük bir pay alacaktır.

İsrail’İn Türkiye üzerinden doğalgaz satmayı planlaması, İran’ın enerji satışı için Türkiye’ye ihtiyacı Türkiye’nin enerji de büyük aktör olmasını ortaya çıkarmıştır.

İngiltere’nin gizliden Rusya ile enerji alış-verişi, ABD’nin dengelerini değiştirmiştir. ABD karşılık olarak İsrail ve İran faktörünü ortaya çıkarmıştır. Suriye’nin doğalgazlarını Rusların işletmesi de Suriye’de ABD’nin politikaları ile Türkiye politikalarının aynı olmasını sağlamıştır.

Düşen Rus uçağı İngilizlerin de işine geldiği için İngiltere bu karmaşadan büyük kazanç elde edecektir.

İran’lı enerji şirketlerinin borsalarda işlem görmesi ile İngiliz sermayeli şirketler ile işbirlikleri artacak hatta İran’lı karlı şirketler bir süre sonra İngiliz şirketlerin olacaktır.

 

Bist’in Nasdaq ile ortaklaşa hareket ediyor olması ABD’nin uzun vade planları arasındadır.