Hisselerde yükselişler satış fırsatıdır
Eklenme Tarihi : 17 Ekim 2013
Kategori : Günlük Analiz

Amerika’da borç tavanı sorusu geçici olarak çözüme kavuşturuldu.Amerika  borçlarını ödemek için borçlanmaya gidiyor.Aslında tüm ülkeler bu şekilde borçlarını ödüyor.

Dünyada parasını korumak için Amerikan devlet tahvili kadar güvenli bir liman yoktur görüşü halen güçlüdür.Bu durumda Çin,Japonya,Brezilya ve petrol üreten ülkeler ABD tahvillerine yatırım yapıyor.

Tahvillerin ödeme günü gelmeden ABD yeniden borçlanmaya gidiyor gelen yeni paralar ile eski borçlarını ödüyor.Durum böyle öyle olunca her geçen gün borç oranı artıyor.

İtalya,ispanya ve portekiz tarafından düzenli olarak bono,tahvil ihaleleri yapılıyor.11 eylülde italya 12 ay vadeli bono ihalesi düzenlemiş borçlanma faizi %0.99 olarak gerçekleşmiş idi.Daha önceki borçlanma faizleri %1.5 üzerinde idi.Yani 12 ay vadeli 10 milyar euro borçlanan ekonomi 12 ay sonra bu kadar miktarin üzerine ihalede gerçekleşen borçlanma oranınıda ekleyerek geri ödeme yapacak.Bu ödemeyi yapması için 11 ay sonra tekrar bir ihale açacaktır.Bu miktar 12 milyar euro altında olamaz.En az 12 milyar euroluk bono satmalıdır ki borçlarını ödeyebilsin.Faiz oranı ne olur bilmiyorum ama bu şekilde borç ile borçlarını ödemek bir yere kadar devam edebilir.

 

 

Amerika içinde değişen bir durum yok.Her borçlanma daha fazla geri ödeme getiriyor.Bugün ihale yapılsa 100 milyar dolarlık 12 ay sonra bu borçlarını ödemek için en az 120 milyar dolara ihtiyacı olacaktır.Şimdi bir düşünün ödeme gücünü yeni borçlara bağlı kılan bir ülke yada bir kişi nereye kadar bu durumu devam ettirebilir.

Türkiye’de yaşayanların çoğu kredi kartlarının ödemesini başka bir borçlanma ile ödeme gücüne sahip.Yani 10 000 tl kredi kartı borcu olan ya kredi kullanıyor yada bir başka kredi kartından nakit çekerek ödemeye gidiyor.10 000lik asıl borç 1-2 yıl sonra 12-13000 liraya yükseliyor.Böylelikle finansal sistem çöküyor.

Amerika gibi bir dev borçlanma ile borçlarını öderken  arada oluşan farkı ‘’Parasal genişleme ‘’ adı altında piyasaya sunuyor.Şirketlerde aynı şekilde borçlanmaya gidiyor.

Bu konu hakkında daha öncede bir yazı yazmış idim.Tekrar okumak için bu linki kullanınız.

http://alperfx.com/abd-borc-sorunu-detaylari.html

Sonuç olarak ilerleyen günlerde dolar faizlerinin yükselişi her kişi ve kurumu büyük bir batağa itecektir.Hisselerin yükselmesi için bir neden göremiyorum.Hisseler son kez yükseliyor ve ekonomi büyük bir kriz dönemine giriyor.

CFD olarak ben başta Google olmak üzere ,Chevron,IBM,Amazon gibi gibi şirketlerde satış pozisyonu almaya devam edeceğim.

Yükselişler satış fırsatıdır.