Hayatım Tehlikede
Eklenme Tarihi : 12 Şubat 2015
Kategori : Günlük Analiz

Gallup, ABD’nin en ünlü araştırma ve veri toplama (anket) şirketlerinden biri. Şirketin Yönetim ve Yürütme Kurulu Başkanı Jim Clifton, Şubat’ın ilk haftasında ABD işsizlik rakamlarını ciddi şekilde sorgulayan bir yazı yazmıştı. Gallup’un internet sitesinde yayınlanan iğneleyici yazının ardından Clifton, CNBC’de canlı yayında “geri adım attı”.

Yayında, “Çalışma Bakanlığı’nın rakamlarının çok, çok sağlıklı olduğunu düşünüyorum,” şeklinde konuşan Clifton, eve dönerken “ortadan kaybolmak” istemediğini söyledi. Sözleri şakayla karışık söylenmiş olsa da, ABD hükumetinin şu sıralar “ekonomi düzeliyor” izlenimini zihinlerde canlı tutmak için ne kadar yoğun çaba harcadığına işaret ediyor.

Gerçekte, ABD işsizlik rakamları ve tam zamanlı iş ararken yalnızca yarı zamanlı iş bulabilenleri hesaba katmadığından, son derece düşük. Söz konusu kişileri de hesaba katan ve U6 olarak anılan işsizlik rakamı %11,2 seviyesinde.

Ancak bazı çevreler, bu rakamın bile gerçek işsizlik seviyesini yansıtmadığını iddia ediyor. Çünkü rakam, “umutsuzlar” olarak tanımlanan kesimi hesaba katmıyor. Shadowstats.com internet sitesinin sahibi John Williams’a göre, iş bulmak isteyen ancak 6 aydan uzun süredir istihdam olanağı yakalayamayan kişileri “umutsuzlar” olarak niteliyor. Bu kişiler de hesaba katıldığında, Williams’ın iddiasına göre, işsizlik seviyesi %23,2’ye tırmanıyor!