Goldman Sachs Türkiye Analizi
Eklenme Tarihi : 28 Haziran 2016
Kategori : Günlük Analiz

Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri ile Türkiye’nin yıllık bazda yüzde 4′e yakın büyüme göstermeye devam etmelerine karşın CEEMEA’da toplam büyüme performansının Rusya ve Güney Afrika’daki zayıflıklara bağlı olarak düşük kaldığını ifade eden Goldman Sachs, Rusya’nın resesyondançıkmaya başlaması ile CEEMEA’da toplam büyümenin artmaya başladığına işaret etti.

 

CEEMEA Cari Aktivite Göstergesi’nin 206 2. çeyrek için yıllık bazda yüzde 2,7 büyüme ile tatarlı olduğunu belirten Goldman Sachs, bunun 2013 ilk çeyrekten bu yana görülen en hızlı toplam büyüme olduğunu vurguladı.

 

Büyüme ivmesinde bir yavaşlama gördükleri tek ülkenin Türkiye olduğunu ifade eden Goldman Sachs, petrol fiyatlarında gerilemenin Türkiye için yaşattığı rüzgarın azalmasının gevşek para politikaları ve mali politikalaryla dengeleneceğini öngördüklerini belirtti. Bununla birlikte turist sayısında düşüşün etkisiyle ihracatta büyümenin

azalmasının büyük olasılık olduğunu vurgulayan Goldman Sachs, CEEMEA”da toplam GSYH büyümesinin 2016′da yüzde 1,8 ve 2017′de yüde 2,9olmasını beklediklerini de vurguladı.

 

Türkiye’de enflasyonun düşmekte olduğuna da işaret eden Goldman Sachs, bunun TCMB(ye faizleri indime imkanı verdiğini ve İngiltere’nin AB’den ayrılma kararı sonrası dünya genelinde finansal şartlarda gevşemenin de bu faiz indirimini kolaylaştıracağını savundu.