Fransa’da Yolsuzluk Soruşturması
Eklenme Tarihi : 19 Aralık 2013

Yolsuzluk iddiaları nedeniyle hakkında birçok soruşturma açılan Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin en yakın çalışma arkadaşı İçişleri eski Bakanı Claude Gueant, açıktan yüksek miktarda para aldığı iddiasıyla gözaltına alındı. Gözaltı, pek çok yolsuzluk dosyasında adı geçen eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin siyasete dönüş planlarına ağır darbe vurdu.

İfade vermek için Mali Şube’ye çağırılan İçişleri eski Bakanı Gueant, yine Sarkozy’nin yakın kurmaylarından Emniyet Genel Müdürü Michel Gaudin ile birlikte gözaltına alındı. Eski Bakan ve Emniyet Müdürü, 2002-2004 yılları arasında, usullere aykırı, kaynağı belli olmayan nakit para almakla suçlanıyor. Paris Adliyesi geçtiğimiz Haziran ayında Gueant’a açıktan verilen ve  hesabına aktarıldığı tespit edilen nakit paralar hakkında soruşturma başlatmış, Gueant’a her ay, “soruşturma ve gözetim maliyetleri” adı altında açıktan 10 bin Euro ödendiğini ortaya çıkarmıştı.

Sarkozy dönemi hedefte

Gueant’ın gözaltına alınmasına neden olan olaylar zinciri, Sarkozy’nin İçişleri Bakanlığı dönemine kadar uzanıyor. Gueant’ın Sarkozy’nin kabine müdürü iken sözkonusu parayı aldığı belirtiliyor. Eski İçişleri Bakanı’na yakın isimler, Gueant’ın yolsuzluk yapmadığını, bu parayı prim dağıtmak için, özellikle Sarkozy’nin korumalarını ödüllendirmek için kurulan özel bir ‘ödüllendirme sistemi’ için kullandığını öne sürüyor. Ancak Claude Gueant’ın adı, Sarkozy’nin seçim kampanyası yolsuzluğundan, devrik Libya lideri Kaddafi’den çantalarla alındığı iddia edilen paralarla ilgili, Sarkozy’ye atfedilen pek çok skandalda geçiyor. Mali şube hakimleri, Gaudin’ı tüm gün sorguladıktan sonra akşam saatlerinde bırakırken, Gueant’ın sorgusu devam etti. Fransa’da zorunlu gözaltı süresi 24 saat, gerek görülmesi durumunda bir 24 saat daha eklenebiliyor.

Claude Gueant, daha önce de banka hesabına İsviçre’den 35 bin Euro, 20 bin Euro gibi yüklü miktarlarda paralar aktarıldığı tespit edilmiş, Gueant bu paraların tablo satışından geldiğini açıklamıştı.

Yeni güç dengeleri | Alper Korkmaz - 19 Aralık 2013 22:00

[...] Fransa’da Yolsuzluk Soruşturması [...]

All material presented herein is believed to be reliable but we cannot attest to its accuracy. Opinions expressed in these reports may change without prior notice. Alper Korkmaz and/or the staffs may or may not have investments in any funds cited above as well as economic interest. Alper Korkmaz can be reached at alper@alperkorkmaz.com

Trading foreign exchange on margin carries a high level of risk, and may not be suitable for all investors. The high degree of leverage can work against you as well as for you. Before deciding to trade foreign exchange you should carefully consider your investment objectives, level of experience, and risk appetite. The possibility exists that you could sustain a loss of some or all of your initial investment and therefore you should not invest money that you cannot afford to lose. You should be aware of all the risks associated with foreign exchange trading, and seek advice from an independent financial advisor if you have any doubts. Please read full risk warning.