Finanscılar
Eklenme Tarihi : 14 Temmuz 2016
Kategori : Günlük Analiz

Hafta içi iflas erteleme düzenlenmesi mecliste kabul edildi. 2013’den beridir binlerce şirket iflas ediyor yada iflas ertelemeye gidiyor. Dövizin yükselmesinden dolayı iflas eden şirket sayısı bir hayli fazla. Fakat bankalarda kredileri durdurulup hileli yollar ile iflas ettirilen şirket sayısından fazla değildir.

Şirket iflas etme sürecisine girmiştir bunun önüne geçmek ve istihdamın devamını sağlamak için devlet kayyum atar. Normalde yapılması gereken budur. Fakat birçok şirkete bu nedenle kayyum atanmıyor terör örgütü denilip şirketlere kayyum atanıyor. Bu şirketlerin içinde terör örgütüne destek verenler olduğu gibi yanlı yönlendirme ile terör damgası vurulan şirketlerde var. Ticaretinde rakip görüşünde farklılık gördüğüne terör damgasının vurulmasını ahlaki bir davranış değildir.

Dünyanın  her yerinde aynı  şekilde yapılanma vardır. Çıkar ilişkileri akraba-eş –dost üzerinden kurulur.

Bir şirketin hisseleri yükselecek ise bunu en yakınında olan ile paylaşırsın. Yolculukta tanıştığın yada herhangi bir ortamda sohbet ettiğin biri ile ‘’ değerli ‘’ bilgileri paylaşmazsınız.

Devlet kamulaştırıp işletme kuracak ise bunun bilgileri en yakınlar ile paylaşılır. Değerlenecek bir arsanın bilgisi aynı ortamı paylaşanlar tarafından bilinir.

Inside trading yani ş sermaye piyasası araçlarının değerini etkileyebilecek, henüz kamuya açıklanmamış bilgileri kendisine veya üçüncü kişilere menfaat sağlamak amacıyla kullanarak sermaye piyasasında işlem yapanlar arasında fırsat eşitliğini bozacak şekilde haksız yarar sağlamak veya bir zararı bertaraf etmektir. Kısaca şirket içi bilgilerin kamuya açıklanmadan  yakınlar tarafından bilinmesidir. Inside trading suç olmasına rağmen kanıtlanması çok zordur.

Manipülasyon yapanlar gerçek olmayan bir haberi gerçekmiş gibi haberler ile borsada fiyatlandırırlar. Manipülasyon ülkeye ve şirketlere büyük zarar verir. Manipülasyon yapan kişilere ise milyonlarca dolar kazandırabilir.

En büyük manipülasyonlar devlet yardımı ile yapılmaktadır. Döviz, altın, petrol ve gıda fiyatlarında büyük manipülasyonlar  yapılmaya devam edilmektedir. Her ne kadar altın ve petrolde manipülasyon yapılamaz görüşü hakim olsa bile büyük güçlerin yardımı ile yapılabilmektedir.

Henüz öğrenci iken çalışmaya başladığım finans sektöründe 8 yıllık bir geçmişim var. Toplamda 3 tane şirkette çalıştım. 2012 sonrası bireysel çalışmaya başladım. 3 şirketin 3’üde finans sektörünün farklı alanlarında faal idiler. Ben şanslıydım. İlk çalıştığım şirkette beraber olduklarım Istanbul’un güzelliğinden dolayı bulunuyorlardı.

Finans sektöründe çalışanların en büyük ideallerinden biri güçlü bir şirkette çalışmaktır. Mevduat bankaları, yatırım bankaları, aracı kurumlar, Mortgage şirketleri, sigortacılar ve hedge fonlar. Mevduat bankalarında çalışmanın bize çok katkısı olmaz. Yatırım bankalarında ( 2014 öncesi minimum yatırım 1 milyon USD )  müşterileriniz ekonomik gücü olanlardan oluşuyordu. Mortgage şirketlerinin bir cazibesi kalmamıştı. Ama bugünlerde yine cazibeleri yükselmeye başladı. Ararcı kurum ise çok basit bir iş olarak görüyorduk ki gerçekten basittir. Plus500 ( İsrailli forex şirketi Londra’da halka açık bir şirket ) küçük bir sermaye ile kurulmuştu. FXCM sektörünün liderleri arasında idi ama İsviçre’nin Frang operasyonu ile büyük sermaye kaybetti.  Sigortacılık ülkemizde yanlış algılanıyor . Sigorta fonlarının hisse senedi ve döviz yatırımları korkunç boyutta olduğunu ancak şirketin içinde bulunduğunuzda anlayabiliyorsunuz. Japonya’da tsunami sırasında sigorta şirketlerinin Japon Yeni ihtiyacı inanılmaz boyutlara ulaşmış Japon Yeni belki de yüzyılın en değerli fiyatlarına yükselmişti.

 

Hedge Fonlar ise bireysel çalışmalarının sonucudur. Bağımsız olmaktır. Yılda %20 kazanç elde ederseniz kendi işinizin patronu olmuşsunuz demektir.

İşte bu Hedge Fon yöneticilerin cazibesi ‘’ büyük güçlü ortamlarda’’ bulunmak ile oluyor. Dünyada en çok bilinen fon yönetici Soros’dur. Soros Açık toplum ile dünyayı şekillendirmeye çalışıyor. Paranın gücünü bilen Soros’a karşı gelmek mümkün değildir. Fakat Soros’un getirdiği hükümet yazı görmeden el değiştiriyor. Sebebi ise Henry Kissinger gibi silahın gücüne inanan Henry Kissinger gibi bir rakibinin olmasından kaynaklanıyor. Soros ve Kissinger’in hedefi aynıdır. Arada görüş ayrılıkları olsa bile yeni dengelerin ortaya çıkmasını engellemek içindir.

Dünyanın en borçlu ülkesi Amerika’dır. 1970 petrol krizi sonrasında ABD ekonomik politikalarını değiştirdi. ABD ayakta tutan Japonya idi. Sonra Japonya ABD ‘nin enerjisine ihtiyaç duyar oldu. Japonya’nun  Fransa’dan petrol almayıp ABD alması neyi değiştirdi ?

 

ABD Irak’a petrollerini işletmek için savaşmadı. Petrol fiyatlarını kontrol etmek için İngiltere ile işgal etti. İşgal etti çünkü İngiltere’de yayınlanan son rapor da bu kelime kullanıldı. Cameron yeni dünya düzeni için istifa etmesi gerekiyordu.  Panama belgeleri ile alt yapısı oluşturuldu.  Bugün yönetime gelenler ile Camoron’un ekibi aynı sınıfta okumuş kişilerdir. Küçük bir araştırma ile bu bilgiye ulaşabilirsiniz.

Hayatta tesadüf diye bir şey yoktur. Ben bu işe başladığımda bana bu işi öğretenler ilk olarak ‘’ işin harici kimse ‘’ ile görüşme demişlerdi. Geldiğim noktada bunun çok doğru olduğunu anladım.

Kansas’ın küçük bir köyünde organik tarım yaparak da mutlu olabilirsiniz. Kansas’a yerleşip buğday fiyatlarını aşağı çekerek isyancı bir halk için ortamda oluşturabilirsiniz. Kansas’da tuz madeni işletebilirsiniz. Yada Merkezde oturup siyasete girebilirsiniz. Peki Kansas’ın küçük bir köyünden ülkeyi yönetebilir misiniz? Bunun cevabını şu an bilemeyiz. Ama 10 yıl içinde bedelini ödeyerek öğreneceğiz….

 

Kimseye güçlü görünme !!! Düşmanların gelirse parçalarsın….