Fed kriz durumunda
Eklenme Tarihi : 9 Eylül 2016
Kategori : Haberler

ABD Merkez Bankası (Fed), ABD’de büyük bankalardan bir finansal kriz durumunda zararlarına karşı koruma amaçlı rezervlerini artırmalarını istemesinin

gerekebileceğini bildirdi.

 

Fed yaptığı açıklamada, regülatörlerin finansal sistemin tehdit altında olduğunu belirlemeleri halinde, bankaları ‘konjonktüre karşı sermaye gereksinimi’ olarak bilinen rezevleri artırmaya çağırabileceğini vurguladı.

 

Fed böyle bir tedbirin gerekli olması halinde beklenmedik bir şekilde harekete geçmeyeceği, bankalara daha fazla sermaye ayırlamaları için bolca zaman verecekleri sözünü de verdi.

 

ABD’nin en büyük ikinci bankası Wells Fargo’ya, 2 milyonu aşkın mevduat ve kredi kartı hesabını müşterilerinden izinsiz ve gizli açtığı gerekçesiyle 100 milyon dolar ceza verildi.

 

ABD Tüketici Finansal Koruma Bürosu’ndan (CFPB) yapılan açıklamaya göre, Wells Fargo, geniş çaptaki illegal hesap açma faaliyetlerinden ötürü 100 milyon dolar ceza ödemek zorunda kalacak.

 

Açıklamada, banka çalışanlarının satış ve performans hedeflerini tutturmak için iki milyondan fazla yetkisiz hesap açtığı ve bunları diğer müşterilerin hesaplarından gizlice para transferi yaparak finanse ettiği belirtildi.

 

Wells Fargo çalışanlarının gayri resmi bu işlemlerinin müşterileri mağdur ettiği belirtilen açıklamada, bankanın CFPB’ye ödeyeceği 100 milyon dolarlık cezanın yanı sıra mağdurların kayıplarının tümünü telafi edeceği kaydedildi.

 

ABD’nin en büyük ikinci bankası Wells Fargo, daha önce de çeşitli nedenlerle ceza ödemek zorunda kalmıştı.

Banka en son Şubat 2016′da New York Güney Bölgesi Savcısı Preet Bharara’nın açtığı davada finansal kriz öncesi verdiği konut kredilerinde yaptığı suistimallerden ötürü 1,2 milyar dolar uzlaşma bedeli ödemişti.